Kaczyńského v Německu vypískali gayové

rst, ČTK
9. 3. 2006 16:37
Berlín - Polského prezidenta Kaczyńského během přednášky o solidaritě v EU, kterou měl na berlínské Humboldtově univerzitě, vypískali aktivisté za práva homosexuálů.
Prezidentův výrok "Není důvod podporovat homosexuální postoje, protože kdyby ve společnosti získaly navrch, tak by lidstvo vymřelo," vyvolal mezi studenty silné protesty.
Prezidentův výrok "Není důvod podporovat homosexuální postoje, protože kdyby ve společnosti získaly navrch, tak by lidstvo vymřelo," vyvolal mezi studenty silné protesty. | Foto: Reuters

Aktivisté za práva homosexuálů pronikli do sálu a Kaczyńského kritizovali za omezování práv menšin. Přivolaní policisté hlídali v sále po celou dobu Kaczyńského pobytu na univerzitě. Zasahovat ale nakonec nemuseli.

Lech Kaczyński ještě jako primátor Varšavy zakázal loni v létě demonstraci za práva homosexuálů a lesbiček, proti čemuž dnes aktivisté protestovali.

Prezident pod ochranou dvou tělesných strážců s deštníky.
Prezident pod ochranou dvou tělesných strážců s deštníky. | Foto: Reuters

Na úvod: bučení a pískot

Nepokoje začaly, jakmile se prezident objevil v přednáškové hale. Desítky aktivistů komentovaly jeho příchod a úvodní slova hostitelů bučením a pískáním a znemožňovali Kaczyńskému promluvit.

Zástupci univerzity se ocitli v obtížné situaci. Nechtěli uvádět polského hosta do rozpaků, ale ani na univerzitní půdě potlačovat právo aktivistů na vyjádření názoru.

Toho využil jeden z demonstrantů a přímo z pódia obvinil Kaczyńského, že prosazuje katolicismus, který vede k vymezování vůči menšinám a štve Poláky proti homosexuálům.

Bez odezvy vyzval diváky, kteří se považují za demokraty, aby na protest opustili sál.

Infobox

Více o cestě prezidenta Kaczyńského do Německa zde

Euroústava a lidská práva

Zhruba dvacítka přivolaných policistů se pak rozmístila po hale připravena zasáhnout.

Kaczyński nejprve aktivisty ignoroval. V přednášce vyzdvihl význam národních států v EU a odmítl neschválenou euroústavu. Učinila by podle něj z EU "skorostát".

Polský prezident se netají nevolí vůči další integraci EU a nepopírá, že jsou mu blízké názory českého prezidenta Václava Klause.

Na otázku práv menšin reagoval Kaczyński, který dnes končí dvoudenní návštěvu Německa, až na přímý dotaz z publika, jak se zákaz demonstrace slučoval s evropskou konvencí o lidských právech.

Kdyby získali navrch, lidstvo by vymřelo

"Jednal jsem tehdy jako primátor v rámci polských zákonů," prohlásil. Homosexuálové by sice podle něj neměli být pronásledováni nebo znevýhodněni v práci, není je ale třeba ani podporovat.

Aktivisté za práva homosexuálů se snaží proniknout do posluchárny berlínské Humboldtovy univerzity, kde přednášel polský konzervativní prezident Lech Kaczyński
Aktivisté za práva homosexuálů se snaží proniknout do posluchárny berlínské Humboldtovy univerzity, kde přednášel polský konzervativní prezident Lech Kaczyński | Foto: Reuters

"Není důvod podporovat homosexuální postoje, protože kdyby ve společnosti získaly navrch, tak by lidstvo vymřelo," řekl prezident a aktivisté reagovali pískotem.

Kaczyński se k západním sousedům vydal více než dva měsíce po nástupu do funkce. Podle německých médií chtěl dát Německu jasně najevo tvrdé postoje Polska v otázkách, které Varšavu a Berlín rozdělují, jako je německo-ruský plynovod, stavba Centra proti vyhánění nebo názory na budoucnost EU.

Kaczyński se dnes setkal s ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem a předsedou Spolkového sněmu Norbertem Lammertem.

 

Právě se děje

Další zprávy