Gay pride, protesty na pokračování

Lenka Málková
10. 6. 2006 14:30
Praha - Čeští gayové a lesby se necítí diskriminováni, proto žádné průvody nepořádají. V sousedním Polsku je tomu přesně naopak.
Foto: Reuters

V západní Evropě patří již tradičně do červnového kalendáře, na východě čekají na účastníky nadávky i fyzické útoky. Takové jsou evropské gay pride, průvody gayů a lesbických žen.

Přibližně tisícovka lidí se sešla ve Varšavě při pochodu, který na obranu svých práv zorganizovali polští homosexuálové. Proti demonstraci gayů a leseb protestovalo několik desítek pravicových radikálů. Holohlavé mladíky od účastníků Přehlídky rovnosti odděloval policejní kordon.

"Chtějí legalizovat úchylku. Smrt pedofilům," ozývalo se ze shluku mladých nacionalistů. Pravicoví radikálové přišli proti průvodu gayů protestovat i přesto, že zástupci ultrakatolického, nacionalistického sdružení Polská mládež svou demonstraci odvolali.

Foto: Aktuálně.cz

"Homofobii lze definovat jako iracionální strach a odpor vůči homosexualitě a lesbicky, homosexuálně, bisexuálně a transsexuálně orientovaným osobám, založený na předsudcích podobných rasismu, xenofobii, antisemitismu a sexismu."
Rezoluce EP odsuzující homofobii

"Politici udělali velkou chybu, když průvod homosexuálů povolili. Doufám, že bude posledním, který se v Polsku koná," uvedla Anna Jablońská ze sdružení Polská mládež.

"Násilí a nenávist, které tyto akce v Polsku provází, jsou pro většinu Čechů nepředstavitelné. Když se ocitnete v davu demonstrantů a od radikálů házajících kameny vás odděluje policejní kordón, máte opravdu strach," popisuje pro Aktuálně.cz zkušenosti z letošního průvodu homosexuálů v Krakově Margita Š.

Ne Západě ano, v Rusku nikdy

Hlavním důvodem násilností, které již tradičně polské akce homosexuálů doprovází, jsou silně konzervativní názory Poláků. Ke katolické víře se hlásí více než 90 procent našich severních sousedů a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že žádnému jinému evropskému národu se svazky homosexuálů tolik neprotiví.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Manželství gayů: Ústavní zákaz bez šance
  • Ruská policie rozehnala pochod gayů
  • Na průvod gayů zaútočili radikálové
  • Kaczyńského v Německu vypískali gayové
  • Utajení homosexuálové v české politice

"Překvapivé a děsivé zároveň je také to, že mezi demonstrujícími radikály z nacionalistické Polské mládeže vidíte malé děti vykřikující nadávky. Nenávist ke gayům a lesbám je v Polsku zkrátka hluboce zakořeněná," dodává další z účastnic krakovské gay pride Markéta H.

Polsko však není zdaleka jedinou evropskou zemí, kde jsou průvody gayů a lesbických žen provázeny násilím, případně je jejich pořádání zakázáno. Příkladem může být rozhodnutí moskevského starosty Jurije Lužkova, který historicky první průvod homosexuálů městem zakázal se slovy, že "podobné události mohou být přijatelné na Západě, ale ne v Rusku."

Minulý víkend přišlo na řadu rumunské hlavní město Bukurešť. V zemi, která teprve v roce 2001 uznala, že homosexualita není nemoc ani kriminální čin, se proti účastníkům průvodu postavili příznivci tradičních rodin i katolické církve.

Lotyšský premiér Aigars Kalvitis zase souhlasí se zákazem demonstrací gayů a leseb, protože "lotyšský stát je založen na křesťanských hodnotách." Země na Baltu se již stala jedinou členskou zemí EU, která má přímo v ústavě zakotvenu diskriminaci homosexuálů a zákaz stejnopohlavních manželství.

Foto: Reuters

Homofóbní rétoriku použil v letošní předvolební kampani také vůdce maďarských křesťanských demokratů Zsolt Semjén. "Pokud chcete, aby váš syn měl první sexuální zkušenost se starším vousatým mužem, pak byste měli volit liberály," prohlásil.

Britský Guardian proto již před časem napsal, že "předsudky kreslí novou linii mezi východní a západní Evropou." Zatímco silně katolické Španělsko sňatky gayů a leseb povolilo, mnohdy ateistická východní Evropa gaye a lesby stále diskriminuje.

Průvod v Praze? Není v plánu

A proč se vůbec podobné průvody nepořádají v České republice?

"V našem případě jde o kombinaci dvou paradoxně protichůdných postojů. Na jednu stanu se čeští gayové a lesby necítí tolik diskriminováni, aby vyšli do ulic, současně se však bojí případných útoků," řekla Aktuálně.cz mluvčí Gay a lesbické ligy Kateřina Beňová.

Gay a lesbická liga však spíše než masové akce v ulicích volí jednání s politiky, takže průvodu v Čechách se pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Foto: Reuters

"V Čechách se většina lidí bojí, že pokud se objeví na gay pride nebo jiné gay akci, budou považováni za gaye nebo lesbu. Paradoxně v Polsku, kde jsou tito lidé mnohem víc diskriminováni, tvoří heterosexuálové většinu demonstrujících," srovnává situaci u nás a v Polsku Markéta H. 

Její slova potvrzuje také hlavní organizátor varšavské Přehlídky rovnosti Tomasz Baczkowski, který předpokládá, že během sobotního průvodu budou homosexuálové pouze menšinou.

"Naše demonstrace nikdy nebude karnevalem, jak je tomu na Západě. U nás jde o politiku, průvod demokracie," prohlásil Baczkowski pro německý deník Spiegel. Tisíce heterosexuálních občanů tak mohou v sobotu vyjádřit nespokojenost se současnou katolicko-nacionalistickou vládou.

Průvod tolerance bude, protesty také

Květnovým rozhodnutím soudu ztratili polští starostové možnost podobné akce zakázat.  Krok varšavského starosty a současného prezidenta Lecha Kaczyńskiho, který loni průvod nepovolil, se tak již nikdy opakovat nebude. Násilnosti ze strany katolické Ligy polských rodin či nacionalistické Polské mládeže však ano.

Hlavním důvodem násilností, které již tradičně polské akce homosexuálů doprovází, jsou silně konzervativní názory Poláků.
Hlavním důvodem násilností, které již tradičně polské akce homosexuálů doprovází, jsou silně konzervativní názory Poláků. | Foto: Aktuálně.cz

"Nechceme pochod homosexuálů v našem městě. Myslíme si, že to není věc, kterou by bylo třeba propagovat," řekl novinářům Krzysztof Bosak, šéf ultrakatolického a nacionalistického sdružení Polská mládež.

Polští homosexuálové si kvůli loňskému zákazu stěžovali u Evropského soudu pro lidská práva. V žalobě upozornili na to, že v Polsku je podle nich porušována Listina základních práv a svobod, gayové a lesby jsou kvůli sexuální orientaci šikanováni nebo například propouštěni z práce.

Pár nadšenců bojujících za práva polských homosexuálů se tak s podporou zahraničních i domácích sympatizantů mění v hnutí na ochranu lidských práv.

Poměry v Polsku se Bruselu nelíbí 

Nesnášenlivost vůči homosexuálům v Polsku před časem vzbudila kritiku také v Evropském parlamentu. "Unie by měla Varšavě připomenout závazky členské země respektovat lidská práva, včetně práv homosexuální menšiny," vyzývali europoslanci.

Během posledního zasedání Evropského parlamentu odsoudil předseda poslaneckého klubu evropských socialistů Martin Schulz výroky vedoucích představitelů polské vládní strany Liga polských rodin o homosexualitě.

"To, co se děje v Polsku, neodpovídá hodnotám EU."
Německá europoslankyně Elisabeth Schrödterová

Foto: Aktuálně.cz

"My v Evropském parlamentu musíme vzít fakt, že lidská práva v Evropě nejsou vždy dodržována, vážně. Jsme znepokojeni tím, že vládní Liga polských rodin, otevřeně volá po násilí vůči homosexuálům. Je neakceptovatelné, aby členové této strany zastávali podobné postoje také tady."

Reakce z řad polských poslanců musela zákonitě přijít. "Pane Schulzi, neměl byste zasahovat do domácích záležitostí Polska," prohlásil Boguslaw Rogalski.

Foto: Aktuálně.cz

"Komise odsuzuje všechny projevy homofobie."
Eurokomisař Franco Frattini

Již v lednu přijalo zasedání Evropského parlamentu rezoluci odsuzující homofobii. Jednání začalo kritikou výroků polských představitelů a úřadů za zásahy proti homosexuálům.

Liberálka Sophie In't Veldová označila nerovné postavení gayů a leseb v EU za "hanbu", srovnatelnou s pronásledováním homosexuálů nacisty. "Je nepřípustné, aby občané při překročení hranic přicházeli o svá práva na majetek, zabezpečení či na péči o vlastní děti," burcovala.

"Potřebujeme evropské zákony, které diskriminaci homosexuálů postaví mimo zákon."
Britská liberálka a baronka Sarah Ludfordová

Foto: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy