Zeman zahájil návštěvu Izraele. Uctil památku Herzla, sešel se s podnikateli

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2018 21:05
Položením věnce u hrobu významného představitele sionismu Theodora Herzla zahájil prezident Miloš Zeman návštěvu Izraele. Večer se sešel s českými podnikateli a zúčastnil se podpisu memorand mezi českými a izraelskými představiteli. V Jeruzalémě český prezident zůstane do středy, postupně se setká s hlavními politickými reprezentanty, vystoupí v izraelském parlamentu Kneset a otevře Český dům.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Miloš Zeman s částí delegace dnes odletěl z Prahy po 10. hodině, dvě hodiny poté je následoval druhý vládní letoun s podnikateli a novináři. Zastávka na národním hřbitově, kde je pohřben i Theodor Herzl, byl první bod programu českého prezidenta.

Herzl pocházel z bohaté budapešťské rodiny a pracoval jako novinář ve Vídni a v Paříži. Je označován za otce židovského státu. Myšlenku jeho vzniku rozpracoval v díle Židovský stát a prosazoval ji při jednáních s hlavními tehdejšími státníky. Zemřel v roce 1904. Po vzniku Izraele byly jeho ostatky převezeny do Jeruzaléma a pohřbeny na národním hřbitově na Herzlově hoře, kde jsou hroby například také izraelských premiérů či prezidentů.

Položení věnců na pietních místech bývá tradiční součástí programu státních návštěv. Zeman byl v Izraeli jako prezident již v roce 2013, předtím zemi navštívil také jako premiér. Tehdy v památníku Jad vašem uctil oběti holokaustu.

V neděli večer se Zeman v hotelu King David, kde je ubytován, zúčastnil slavnostního podpisu sedmi smluv, dohod a memorand. V úvodním projevu poznamenal, že Izrael je technologická velmoc a proto i podepisované dokumenty jsou zejména z oblasti vědecko-technické spolupráce. Dodal, že Česká republika ale může nabídnout i výrobky z jiné oblasti, zmínil se přitom o firmě Tatra Trucks.

Zástupci této kopřivnické firmy podepsali s izraelským ministerstvem pro veřejnou bezpečnost memorandum o porozumění, které se týká očekávaného prodeje 12 nákladních vozů Tatra. Získají je hasičské a záchranné jednotky. Starší vozy Tatra již využívá i izraelská armáda a jeden hasičský automobil je používán také k hašení požárů v Pásmu Gazy.

Další memoranda a dohody se týkají spolupráce českých a izraelských univerzit nebo společností, které se zabývají vědeckým výzkumem či dekontaminací. Memorandum podepsali i zástupci Institutu terezínských skladatelů a Univerzity v Haifě. Umožní spolupráci obou institucí, výměnu studentů nebo hudebních vystoupení. Institut terezínských skladatelů se zabývá výzkumem, dokumentací a popularizací děl skladatelů z Terezína.

V pondělí se český prezident setká se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem, odpoledne pak jako první český politik promluví v Knesetu, izraelském parlamentu. V úterý má na programu oběd s izraelským předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem a odpoledne otevře Český dům.

Jeho vznik považuje Pražský hrad za významné a symbolické politické gesto, které by mělo předcházet přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Stěhování velvyslanectví Zeman dlouhodobě prosazuje, česká diplomacie ale zatím tento krok nepotvrdila. Jeruzalém je součástí sporu mezi Izraelci a Palestinci, V květnu svou ambasádu v Jeruzalému otevřely Spojené státy, což vyvolalo tvrdé protesty Palestinců.

 

Právě se děje

Další zprávy