Sebevražedný atentátník u syrského Aleppa zaútočil na evakuační konvoj, zemřelo nejméně 100 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2017 20:49
Nejméně 100 mrtvých a řadu zraněných si v sobotu vyžádala exploze, která zasáhla evakuační konvoj s šíity na předměstí syrského Aleppa. Uvedly to vládní i opoziční zdroje. Podle exilové organizace ochránců lidských práv SOHR i podle syrských vládních zdrojů explodovalo auto naložené výbušninami. Zasažen byl konvoj s desítkami autobusů, které přepravují většinou šíitské obyvatele dvou evakuovaných vesnic. V Sýrii se evakuují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. Výměna se ale zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace v sobotu večer obnoven.
Evakuace východního Aleppa, ilustrační foto
Evakuace východního Aleppa, ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek - Evakuační konvoj desítek autobusů se v sobotu u Aleppa stal terčem útoku, při kterém podle syrské státní televize přišlo o život nejméně 100 osob, mnoho lidí bylo zraněno. Exilová organizace ochránců lidských práv SOHR původně informovala o nejméně 24 a později 43 mrtvých a mnoha zraněných. Oba zdroje se shodují, že šlo o cílený útok, neboť explodovalo auto s výbušninou.

"Sebevražedný atentátník řídil nákladní auto označené jako auto s humanitární pomocí a nechal ho vybuchnout v blízkosti 75 autobusů," uvedla SOHR. Dodala, že exploze se odehrála na západním předměstí Aleppa.

V autobusech byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Aleppa. Jejich evakuace je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. V celém konvoji bylo podle AFP asi 5000 osob evakuovaných v pátek z obcí Fúa a Kafrája.

Syrská státní média přinesla obrázky z místa exploze, na nichž leží na zemi mrtvá těla a kolem zničených autobusů se valí černý dým. Také zpravodaj agentury AFP z místa popsal mnoho mrtvých a velký počet zraněných po explozi.

Výměna civilistů a opozičních bojovníků ze čtyřech obléhaných lokalit se v sobotu zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Výměna se kromě šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, týká měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 000 lidí.

V pátek zahájilo evakuaci podle SOHR asi 7200 lidí, z toho 5000 z dvou šíitských vesnic a 2200 z měst Zabadání a Madájá. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace v sobotu večer obnoven.

Pro dotčené obyvatele jsou evakuace bolestnou záležitostí. "Je strašné být takto vykořeněn a muset jít žít jinam, kde to není naše," řekl AFP veterinář z Fúji. Syrská opozice kritizuje tyto vynucené výměny obyvatelstva jako "zločiny proti lidskosti". Během konfliktu, který si od roku 2011 vyžádal více než 320 000 obětí na životech, přišly o své domovy miliony lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy