Rusko: Smrtící plyn, který v Idlíbu zabil nejméně 100 lidí, pochází ze zbrojního skladu rebelů

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2017 10:07
Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún jižně od města Idlíb. Řekl to ve středu časně zrána mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Plyn, který zasáhl povstalci ovládané město a zabil nejméně 100 lidí, tak prý pocházel údajně z detonace chemického skladu rebelů.
Lidé v Idlíbu dostávají první pomoc po chemickém útoku.
Lidé v Idlíbu dostávají první pomoc po chemickém útoku. | Foto: Reuters

Bejrút - Plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlíb, pocházel údajně z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany.

Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov ve středu časně zrána sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún jižně od města Idlíb.

Nálet se podle mluvčího odehrál mezi 11:30 a 12:30 místního času.

Konašenkov řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity v Iráku.

Dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském Aleppu. Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko má údajně z Aleppa vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

Ruské prohlášení přichází po mezinárodním zděšení nad úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Ten si vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných.

Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.

Kráter po leteckém útoku v Idlíbu.
Kráter po leteckém útoku v Idlíbu. | Foto: Reuters

V reakci na útok ve středu mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

Návrh rezoluce, předložený Británií, Francií a USA, podle agentury TASS požaduje od Damašku, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli, jakož i hrozí sankcemi v případě použití otravných látek.

V Bruselu navíc zasedá konference o pomoci a budoucnosti Sýrie. Při příchodu na ni generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že útok v Idlíbu ukazuje na to, že se v Sýrii dějí válečné zločiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy