Syrští povstalci zahájili útok na východní okraj Damašku, městem zní výbuchy

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2017 19:35
Na východním okraji Damašku v neděli vypukly boje mezi vládními silami a povstaleckými skupinami. Rebelové útok započali ve čtvrti Džobár. Syrskou metropolí jsou slyšet výbuchy dělostřeleckých granátů a raket, které dopadají i do sousedních čtvrtí. Džobár je jednou ze tří damašských enkláv, které jsou stále ještě v držení povstalců a syrská armáda je dlouhodobě obléhá. Cílem rebelů je podle agentury Reuters zmírnit tlak syrské armády na obležené oblasti východně od metropole.
Damašek, hlavní město Sýrie.
Damašek, hlavní město Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek - Na východním okraji syrské metropole Damašku v neděli vypukly boje mezi vládními silami a povstaleckými skupinami.

Rebelové zahájili dopoledne útok ve čtvrti Džobár i s pomocí sebevražedných útočníků, kteří se vyhodili do povětří ve dvou autech naplněných výbušninami.

Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv SOHR i svědectví místních obyvatel zní městem výbuchy dělostřeleckých granátů a raket, které dopadají i do sousedních čtvrtí.

Džobár je jednou ze tří damašských enkláv, které jsou stále ještě v držení povstalců a syrská armáda je dlouhodobě obléhá.

Vládní síly odpověděly na útok intenzivním bombardováním povstaleckých oblastí a v některých místech nasadily i tanky. Cílem rebelů je podle agentury Reuters zmírnit tlak syrské armády na obležené oblasti východně od metropole.

Útok v Džobáru vede Syrská svobodná armáda (FSA), kterou podporuje Turecko, spolu s islamistickými skupinami. Oblasti bojů se nacházejí jen asi dva kilometry východně od hradeb Starého města. Podle svědků se jinak rušné ulice a náměstí v oblasti bojů vylidnily a většina obchodů byla uzavřena.

Síly prezidenta Bašára Asada získaly po prosincovém dobytí Aleppa v šestiletém konfliktu jasnou převahu a nyní evakuují povstalce ze třetího největšího syrského města Homsu. Vládní síly se nyní snaží zlomit odpor povstalců v Damašku a získat kontrolu nad celou metropolí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy