OSN: Válečných zločinů se v bojích o Aleppo dopouštěly obě strany. Chlor shazovalo syrské letectvo

ČTK ČTK
1. 3. 2017 19:02
Komise OSN ve středu zveřejnila zprávu, podle které se válečných zločinů dopouštěly v průběhu minulého roku v bojích o syrské Aleppo všechny zúčastněné strany. Dokument rovněž poprvé označil konkrétního viníka bombardování konvoje OSN a syrského Červeného půlměsíce, při kterém v září 2016 zemřelo 14 humanitárních pracovníků. Také uvádí, že barely s chlorem shazovaly syrské helikoptéry a způsobily tak stovkám lidem smrt či zranění. Syrský režim použití chemických zbraní popírá.
Pozorovatel OSN v Sýrii.
Pozorovatel OSN v Sýrii. | Foto: Reuters

Damašek - Minulý rok se v boji o severosyrské město Aleppo válečných zločinů dopouštěly obě strany konfliktu. Vyplývá to z ve středu zveřejněné zprávy komise OSN, která vyšetřovala konflikt v Aleppu v období od července do prosince 2016.

"Všechny strany se dopouštěly válečných zločinů," uvádí se v dokumentu nezávislé vyšetřovací komise OSN. Její závěry vychází z výslechů 291 svědků a obětí, z forenzních důkazů a z analýzy satelitních snímků.

OSN mimo jiné poprvé označila konkrétního viníka bombardování humanitárního konvoje OSN a syrského Červeného půlměsíce, při němž 19. září západně od Aleppa zemřelo 14 humanitárních pracovníků. Podle komise jím bylo letectvo syrské armády. Dříve OSN jen uváděla, že schopnost uskutečnit takový útok měly syrské vládní síly, ruská letadla a letadla koalice vedené USA.

Komise v nové zprávě rovněž označila za válečný zločin dohodu o evakuaci východního Aleppa, který byl baštou povstalců. Dohoda podle komise nedávala civilistům možnost zůstat a zúčastněné strany se tak dopustily válečného zločinu nuceného vystěhování. Bombardování východní části města v posledních týdnech bojů navíc zabilo stovky lidí a vyřadilo z provozu nemocnice.

Ve zprávě komise OSN se také uvádí, že během roku 2016 syrské helikoptéry shazovaly na Aleppo barely s chlorem a způsobily tak stovkám lidem smrt či zranění. Syrský režim použití chemických zbraní popírá.

V bojích o Aleppo se válečných zločinů podle komise OSN dopouštěli i povstalci, kteří zbytečně a bezcílně bombardovali západní část města, ovládanou vládními vojsky. Zpráva konkrétně uvedla bombardování minibusu se studenty z 10. srpna, při němž zemřelo 13 lidí, či letecký útok na trh, který si 6. října vyžádal 12 obětí.

Komise OSN také obvinila povstalce, že bránili civilistům v útěku z města. Jindy je prý také používali jako lidské štíty.

Druhé největší syrské město Aleppo ovládla celé vládní vojska loni před Vánoci. Byla tak ukončena čtyři roky trvající nadvláda povstalců nad některými částmi města. Vítězství je považováno za největší úspěch vládních sil v šestileté válce v Sýrii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy