Začíná evakuace základny syrských povstalců v Homsu, dotkne se až 12 tisíc lidí

ČTK ČTK
18. 3. 2017 16:10
Syrští povstalci začali opouštět svou základnu v Homsu. Na evakuaci ozbrojenců i jejich rodin se dohodli se syrskou vládou. Akce zatím postupuje dobře a z města by tak během soboty mělo odejít asi pět set bojovníků a tisíc jejich rodinných příslušníků. Evakuace bude trvat šest týdnů a město by během ní mělo opustit asi dvanáct tisíc lidí. Na operaci dohlížejí syrské i ruské jednotky spolu se syrskou pobočkou Červeného půlměsíce.
Homs.
Homs. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští protivládní povstalci spolu s rodinami začali v sobotu v rámci dohody s vládou opouštět svou poslední základnu ve městě Homsu. Oznámila to syrská státní média, jejichž informaci potvrdil agentuře Reuters jeden ze svědků. Odchod ozbrojenců z města má být jednou z největších evakuací šestiletého syrského konfliktu.

První dva autobusy s rebely a jejich rodinami odjely ze čtvrti Vaír hned ráno a zamířily do jiných oblastí držených povstalci na severu Sýrie. Podle guvernéra stejnojmenné provincie Homs Talála Barazího bude v sobotu evakuováno 400 až 500 bojovníků spolu se zhruba tisícem jejich rodinných příslušníků a akce zatím postupuje dobře.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) uvádí, že v příštích týdnech by mělo metropoli provincie Homsu opustit po skupinách více než 12 000 lidí. Dohoda s vládou o evakuaci povstalců z Homsu, kterou zaštítilo Rusko, potvrzuje že prezident Bašár Asad získává po letech bojů nad povstalci stále větší převahu a vytlačuje je z nejdůležitějších oblastí země.

Evakuace bude trvat asi šest týdnů, většina nynějších obyvatel ale ve čtvrti zůstane, řekl Barazí. Nad operací dohlížejí syrské a ruské síly spolu se syrskou pobočkou Červeného půlměsíce. "Doufáme, že úplný odchod ozbrojenců z této čtvrti otevře dveře dalšímu usmiřování a dohodám," citovala guvernéra agentura Reuters. Ve čtvrti Vaír je asi 40 000 civilistů a přes 2500 ozbrojenců.

Podobné evakuace se podle guvernéra Homsu připravují i v dalších okolních oblastech s přítomností rebelů na sever od města. Povstalci a jejich rodiny odjíždějí do oblasti severně od Aleppa a do další severosyrské provincie Idlib, které ovládají rebelové podporovaní Tureckem. V neděli má být podle guvernéra otevřena z Vaíru další cesta, po níž budou moci procházet ven a zpět běžní civilisté.

Na počátku povstání proti Asadovu režimu v roce 2011 byl Homs dějištěm mohutných demonstrací a začalo se mu říkat "metropole revoluce". Po dvou letech tvrdých bojů se armáda v květnu 2014 třetího největšího města země téměř celého opět zmocnila, s výjimkou čtvrti Vaír, kterou od té doby drží v obklíčení.

 

Právě se děje

Další zprávy