Začíná evakuace základny syrských povstalců v Homsu, dotkne se až 12 tisíc lidí

ČTK ČTK
18. 3. 2017 16:10
Syrští povstalci začali opouštět svou základnu v Homsu. Na evakuaci ozbrojenců i jejich rodin se dohodli se syrskou vládou. Akce zatím postupuje dobře a z města by tak během soboty mělo odejít asi pět set bojovníků a tisíc jejich rodinných příslušníků. Evakuace bude trvat šest týdnů a město by během ní mělo opustit asi dvanáct tisíc lidí. Na operaci dohlížejí syrské i ruské jednotky spolu se syrskou pobočkou Červeného půlměsíce.
Homs.
Homs. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští protivládní povstalci spolu s rodinami začali v sobotu v rámci dohody s vládou opouštět svou poslední základnu ve městě Homsu. Oznámila to syrská státní média, jejichž informaci potvrdil agentuře Reuters jeden ze svědků. Odchod ozbrojenců z města má být jednou z největších evakuací šestiletého syrského konfliktu.

První dva autobusy s rebely a jejich rodinami odjely ze čtvrti Vaír hned ráno a zamířily do jiných oblastí držených povstalci na severu Sýrie. Podle guvernéra stejnojmenné provincie Homs Talála Barazího bude v sobotu evakuováno 400 až 500 bojovníků spolu se zhruba tisícem jejich rodinných příslušníků a akce zatím postupuje dobře.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) uvádí, že v příštích týdnech by mělo metropoli provincie Homsu opustit po skupinách více než 12 000 lidí. Dohoda s vládou o evakuaci povstalců z Homsu, kterou zaštítilo Rusko, potvrzuje že prezident Bašár Asad získává po letech bojů nad povstalci stále větší převahu a vytlačuje je z nejdůležitějších oblastí země.

Evakuace bude trvat asi šest týdnů, většina nynějších obyvatel ale ve čtvrti zůstane, řekl Barazí. Nad operací dohlížejí syrské a ruské síly spolu se syrskou pobočkou Červeného půlměsíce. "Doufáme, že úplný odchod ozbrojenců z této čtvrti otevře dveře dalšímu usmiřování a dohodám," citovala guvernéra agentura Reuters. Ve čtvrti Vaír je asi 40 000 civilistů a přes 2500 ozbrojenců.

Podobné evakuace se podle guvernéra Homsu připravují i v dalších okolních oblastech s přítomností rebelů na sever od města. Povstalci a jejich rodiny odjíždějí do oblasti severně od Aleppa a do další severosyrské provincie Idlib, které ovládají rebelové podporovaní Tureckem. V neděli má být podle guvernéra otevřena z Vaíru další cesta, po níž budou moci procházet ven a zpět běžní civilisté.

Na počátku povstání proti Asadovu režimu v roce 2011 byl Homs dějištěm mohutných demonstrací a začalo se mu říkat "metropole revoluce". Po dvou letech tvrdých bojů se armáda v květnu 2014 třetího největšího města země téměř celého opět zmocnila, s výjimkou čtvrti Vaír, kterou od té doby drží v obklíčení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy