Respekt: Depeše ze Sýrie od velvyslankyně Filipi obnažují problém české politiky vůči Asadovi

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 4. 2017 19:23
Diplomatické depeše ze Sýrie, které ministru Zaorálkovi posílá velvyslankyně Eva Filipi, podle týdeníku Respekt často přebírají interpretace události v souladu s režimem Bašára Asada. Filipi například v poslední době zpochybňovala odpovědnost syrského režimu za nový chemický útok v Chán Šajchúnu, protože pro to podle ní neexistují jednoznačné důkazy. Zaorálkovi tento stav podle Respektu vyhovuje, protože se tím pádem nemusí přít o Sýrii s prezidentem Zemanem a zároveň mohou do země jezdit delegace, které lobbují za teoretické zakázky pro české firmy.
Eva Filipi
Eva Filipi | Foto: ČTK

Praha/Damašek - Týdeníku Respekt se podařilo získat tajné depeše, které od velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi dostává ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ty jsou podle týdeníku vůči Asadovu režimu smířlivé a často přebírají oficiální stanoviska syrského režimu.

Respekt má k dispozici například podklady pro Zaorálka k debatě mezi ministry zahraničí EU loni na podzim, když vrcholilo syrsko-ruské bombardování hustě osídlených čtvrtí východního Aleppa. EU připravovalo kritický komentář a výzvu k zastavení bojů a zřízení zvláštního vyšetřovatele OSN pro válečné zločiny v Sýrii.

V anglicky psaných podkladech od Filipi se však skrývalo odmítnutí zřízení zvláštního vyšetřovatele pro Sýrii a dále navrhla vyškrtnutí zmínky "obyvatelé východního Aleppa" a nahradit ji "obyvateli Aleppa". Tuto drobnou slovní změnu lze podle Respektu chápat jako snahu relativizovat soustředěnou vojenskou kampaň ve východním Aleppu ovládaném Asadovými oponenty.

Ve většině případů klíčoví lidé české zahraniční politiky přebírají interpretaci událostí poskytnutou Evou Filipi. Jako například zpochybňování odpovědnosti syrského režimu za nový chemický útok v Chán Šajchúnu, protože pro to neexistují jednoznačné důkazy a motivy režimu jsou nejasné.

Zaorálkovi tento stav podle Respektu vyhovuje, protože se tím pádem nemusí přít o Sýrii s prezidentem Zemanem a zároveň mohou do země jezdit delegace, které lobbují za teoretické zakázky pro české firmy z rekonstrukčních peněz.

Celý článek si přečtěte na webu Respekt.cz

 

Právě se děje

před 3 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházejí z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechaly i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jana Freidinger.

Další zprávy