U Paříže policie vyklízí další tábořiště migrantů, přesune je do center a tělocvičen

ČTK ČTK
17. 11. 2020 10:46
Policie začala ráno vyklízet tábořiště na předměstí Paříže, ve kterém se od srpna postupně usídlilo až 2400 migrantů. Tábořiště na předměstí Saint-Denis vzniklo bezprostředně u stadionu Stade de France.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

K tábořišti v úterý podle agentury AFP zamířili policisté a začali s evakuací jeho obyvatel, kteří by měli přesunout do azylových center a tělocvičen v Paříži a v jejím okolí.

Podle agentury AFP dosud tábořiště obývali především mladí muži z Afghánistánu, ale také ze Súdánu, Etiopie či Somálska.

"Tyto tábory jsou nepřijatelné," řekl dnes pařížský policejní prefekt Dider Lallement. Cílem akce podle něj je, aby byli lidé s povolením k pobytu umístěni do vyhovujících prostor a ti bez povolení deportováni. Před ubytováním budou podle AFP všichni migranty otestováni na koronavirus.

Evakuaci tábora v Saint-Denis, ve kterém žijí lidé "v žalostných hygienických podmínkách", přivítal ve vyjádření na twitteru ministr vnitra Gérald Darmanin.

"Je to opravdu to nejhorší tábořiště, které jsme za posledních několik let viděli," řekla dnes Alix Geoffroyová, zástupkyně katolické charity, která migrantům pomáhá. Pokud se francouzský azylový systém nezmění, vznikne podle ní ale brzy další tábořiště na jiném místě.

Francouzská policie pravidelně evakuuje tábory migrantů, které vznikají především v metropoli a v jejím okolí a v severofrancouzském městě Calais. V okolí hlavního města policie velký tábor migrantů zlikvidovala naposledy v červenci v Aubervilliers, na severu Francie na konci září.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy