V Paříži vyklízejí další tábor migrantů, evakuovali několik set lidí

ČTK ČTK
29. 1. 2019 11:15
Na severu Paříže začala v úterý ráno evakuace několika stovek migrantů z provizorního tábořiště, kde přebývali v nezdravých podmínkách. V pařížské oblasti pro ně bylo zajištěno zhruba 400 míst v tělocvičnách, informovala podle agentury AFP prefektura.
Vyklízení tábora migrantů v Porte de la Chapelle na severu Paříže.
Vyklízení tábora migrantů v Porte de la Chapelle na severu Paříže. | Foto: Reuters

"Do přístřešků jsme umístili 299 osob," řekl novinářům u tábora v Porte de la Chapelle zástupce prefektury Bruno André. "Někteří lidé se rozhodli, že do autobusů nenastoupí," dodal.

"Otisky prstů mi sejmuli v Itálii. Nechci, aby mě deportovali," vysvětluje své rozhodnutí Eritrejec Philip. Nyní platí, že azylové řízení zahájí ta země, v níž uprchlík poprvé o azyl požádal nebo v níž prokazatelně poprvé vstoupil na území EU. Tento stát musí uprchlíka nebo žadatele o azyl zaregistrovat a sejmout mu otisky prstů.

Třicetiletý Moussa zde přespával dva týdny. Před dvěma lety sice získal pobytovou kartu, ale od té doby zná jen ulici. "Žádal jsem o vzdělání, o byt. Ale dozvěděl jsem se, že nic nedostanu," vysvětluje. V táboře je podle něj "všechno špinavé a je tam zima".

Afghánec Ahmad už podal žádost o azyl a přespával v táboře 45 dní. Je rád, že místo opouští. "Není to tu bezpečné, opilí lidé se zde perou o peníze," vysvětluje 29letý otec, který chce pro děti jistější budoucnost než život v Afghánistánu.

Šestadvacetiletý Omar ze Súdánu už podobnou operaci zažil. "Po několika nocích v tělocvičně mě zase poslali ven," popisuje Súdánec svou zkušenost poté, co jej evakuovali ze sousedního tábora na předměstí Saint-Denis.

Francouzský stát se chystá v následujících týdnech podobně vyklidit tábory na severu Paříže, v nichž žije kolem 2000 lidí.

Podívejte se na video z podobného tábora v Paříži

V Paříži migranti přežívají pod stanem u řeky | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy