V Paříži vyklízejí další tábor migrantů, evakuovali několik set lidí

ČTK ČTK
29. 1. 2019 11:15
Na severu Paříže začala v úterý ráno evakuace několika stovek migrantů z provizorního tábořiště, kde přebývali v nezdravých podmínkách. V pařížské oblasti pro ně bylo zajištěno zhruba 400 míst v tělocvičnách, informovala podle agentury AFP prefektura.
Vyklízení tábora migrantů v Porte de la Chapelle na severu Paříže.
Vyklízení tábora migrantů v Porte de la Chapelle na severu Paříže. | Foto: Reuters

"Do přístřešků jsme umístili 299 osob," řekl novinářům u tábora v Porte de la Chapelle zástupce prefektury Bruno André. "Někteří lidé se rozhodli, že do autobusů nenastoupí," dodal.

"Otisky prstů mi sejmuli v Itálii. Nechci, aby mě deportovali," vysvětluje své rozhodnutí Eritrejec Philip. Nyní platí, že azylové řízení zahájí ta země, v níž uprchlík poprvé o azyl požádal nebo v níž prokazatelně poprvé vstoupil na území EU. Tento stát musí uprchlíka nebo žadatele o azyl zaregistrovat a sejmout mu otisky prstů.

Třicetiletý Moussa zde přespával dva týdny. Před dvěma lety sice získal pobytovou kartu, ale od té doby zná jen ulici. "Žádal jsem o vzdělání, o byt. Ale dozvěděl jsem se, že nic nedostanu," vysvětluje. V táboře je podle něj "všechno špinavé a je tam zima".

Afghánec Ahmad už podal žádost o azyl a přespával v táboře 45 dní. Je rád, že místo opouští. "Není to tu bezpečné, opilí lidé se zde perou o peníze," vysvětluje 29letý otec, který chce pro děti jistější budoucnost než život v Afghánistánu.

Šestadvacetiletý Omar ze Súdánu už podobnou operaci zažil. "Po několika nocích v tělocvičně mě zase poslali ven," popisuje Súdánec svou zkušenost poté, co jej evakuovali ze sousedního tábora na předměstí Saint-Denis.

Francouzský stát se chystá v následujících týdnech podobně vyklidit tábory na severu Paříže, v nichž žije kolem 2000 lidí.

Podívejte se na video z podobného tábora v Paříži

V Paříži migranti přežívají pod stanem u řeky | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy