Kyjev - Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková souhlasí s návrhem na "částečnou milost".
Ukrajinským médiím to sdělil Arsenij Jaceňuk, vůdce opozičních poslanců v kyjevském parlamentu a muž číslo dvě ve straně Vlast (Batkivščyna) někdejší premiérky.
Tymošenková by podle tohoto scénáře byla propuštěna z vězení s tím, že tři roky nesmí kandidovat. Emisaři Evropské unie po úterní schůzce s prezidentem Viktorem Janukovyčem vyzvali Kyjev, aby skoncoval s "blufováním".
"Veřejně oznámila, že podniká významný krok. Kvůli osudu Ukrajiny je připravena přijmout částečnou milost," řekl Jaceňuk. Zdůraznil, že milost je podmínkou jejího vycestování k léčbě nemocné páteře v Německu.
"I kdyby sama souhlasila s odjezdem bez omilostnění, proti takovému kroku se staví Evropská unie," konstatoval. "Stěžejním požadavkem EU je zastavení politických represí. Opakuji - zastavení, nikoli přerušení," dodal.
Zbavit se konkurence, to je Janukovyčův jediný cíl
Tříletý volební půst by vůdkyni opozice znemožnil kandidovat v prezidentských volbách v roce 2015. To je podle ukrajinských komentátorů hlavní a prakticky jediný cíl, který svými manévry sleduje prezident Viktor Janukovyč.
Tymošenková by zároveň musela uhradit škody způsobené kontraktem na dovoz ruského plynu z roku 2009. Média je odhadují na 200 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).
S Janukovyčem v Kyjevě vedli dlouhý rozhovor ministři zahraničí Švédska a Polska Carl Bildt a Radoslaw Sikorski. Po schůzce novinářům naznačili, že Bruselu s manévry ukrajinského vedení dochází trpělivost. Unie podle ministrů očekává definitivní řešení do 18. listopadu. "Jsme na konci maratonu, v poslední stovce metrů. Ukrajině nic nebrání splnit své závazky," řekl Sikorski. "Čas na blufování už není, nastal okamžik skutků," zdůraznil polský ministr.
Jeho názor podpořil i Bildt. "Nechceme už projednávat žádné plány. Plánů už bylo dost, potřebujeme výsledky," prohlásil.