Dublin - "Dovolte, abych to řekl naprosto jasně: Pokud bude nabídka Spojeného království pro Irsko nepřijatelná, bude nepřijatelná i pro EU. Chápu, že pro některé britské politiky to může být těžko pochopitelné," sdělil předseda Evropské rady Donald Tusk po jednání s irským premiérem Leem Varadkarem. "Toto je důvod, proč klíč k budoucnosti Spojeného království - určitým způsobem - mají v rukou v Dublinu, aspoň po dobu jednání o brexitu," dodal předseda Evropské rady.
Hranice mezi Irskem a Severním Irskem a její podoba po plánovaném odchodu Británie z Evropské unie v březnu 2019 je jedním z hlavních sporných bodů v jednání Londýna s evropskou sedmadvacítkou. Dalšími dvěma jsou finanční vyrovnání a práva občanů EU v Británii a Britů v EU po brexitu.
Tusk před týdnem Británii vyzval, aby do 4. prosince dosáhla pokroku v jednáních o sporných bodech. Pokud takový posun v tomto termínu nepřijde, nebude podle něj moci unijní summit v polovině prosince rozhodnout o začátku diskuse s Londýnem o budoucích obchodních a dalších vztazích.
Irsko chce zabránit vytvoření takzvané tvrdé hranice, což by znamenalo zavedení celní i pasové kontroly. Ministr zahraničí Simon Coveney ve čtvrtek řekl, že Irsko zřejmě nebude muset v rámci jednání o brexitu použít kvůli hraničnímu problému veto. "Myslím že se to dá stihnout, ale je k tomu třeba postupovat rychleji a s větší pružností než dosud. Nejsme ještě tam, kde bychom potřebovali být, ale myslím, že by se to mohlo v příštích dnech podařit," řekl k možnosti dosažení dohody o hranici před summitem.
"Následujících několik dní bude klíčových," zdůraznil na tiskové konferenci s Tuskem také premiér Leo Varadkar.