Erdogan slaví, po dobytí Afrínu má v rukou severozápad Sýrie. Kurdové slibují partyzánskou válku

Martin Novák Martin Novák
19. 3. 2018 19:50
Turecká armáda vstoupila v neděli do největšího kurdského města Afrín na severozápadě Sýrie. Kurdské jednotky se z města stáhly.
Vojáci slaví dobytí syrského města Afrín.
Vojáci slaví dobytí syrského města Afrín. | Foto: Reuters

Istanbul - Nečekaně lehce a bez odporu obsadila turecká armáda a její syrští spojenci převážně kurdské město Afrín na severozápadě Sýrie.

Překvapivá turecká ofenziva v tomto koutu Sýrie, dosud ušetřeném ničivé války, začala v polovině ledna. Dosáhla toho, co si turecký prezident Recep Erdogan přál: vytlačila zdejší kurdské bojovníky dál od tureckých hranic a zasadila ránu jejich ambicím vybudovat si na severu Sýrie autonomní stát.

Prezident Erdogan triumfálně oznámil pád syrského Afrínu během projevu k výročí bitvy u Galipolli, v níž během první světové války porazila armáda tehdejší Osmanské říše (ke které se dnešní Turecko odkazuje) vojska Velké Británie a Francie.

Ankara je proti jakémukoliv náznaku kurdského státu v Sýrii, protože se obává, že by to posílilo separatistické tendence kurdské menšiny v samotném Turecku.

Útěk a rabování

Před postupujícími Turky a příslušníky Svobodné syrské armády (FSA) v Afrínu uprchlo na 200 tisíc lidí. Někteří členové FSA ve městě rabovali obchody, byty a automobily, které Kurdové opustili.

Na hlavním náměstí vyhodili do vzduchu sochu kováře Kaveha, mytického perského a kurdského bojovníka proti tyranovi. Ve městě vlají vlajky Turecka a syrské zelenobíločerné vlajky, které jsou symbolem opozice (Asadův režim používá červenobíločerné vlajky).

Podle Syrské organizace pro lidská práva, která monitoruje dění v zemi s využitím sítě místních zdrojů, zemřelo od začátku turecké ofenzivy nejméně 280 civilistů. Při bombardování Afrínu turecká armáda zasáhla budovu nemocnice.

Kurdská milice s názvem Lidové obranné jednotky (YPG) slibuje, že v Afrínu povedou partyzánskou válku. V pondělí explodovala v centru Afrínu nálož, která zabila sedm lidí, včetně čtyř příslušníků Svobodné syrské armády.

"Odpor bude pokračovat, dokud všechny oblasti Afrínu nebudou osvobozeny a lidé se nevrátí do svých domovů," uvedl představitel bývalého kurdského politického vedení v Afrínu Usmán Šajch Ísa.

Velvyslanectví v plamenech

Tureckou invazi schválilo Rusko, které vojensky podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada. Spojené státy Ankaru před útokem varovaly, ale dopředu avizovaly, že do konfliktu s tureckou armádou nepůjdou.

Dalším cílem tureckého postupu na severu Sýrie je město Manbídž, kde už ale je část z dvou tisíc amerických vojáků přítomných v zemi rozmístěná. Zájmy Ankary a Washingtonu se tady střetávají.

Kurdové tvořili základ jednotek, které s podporou Američanů vytlačily ze Sýrie Islámský stát, zejména pak z jeho hlavního města Rakky. Tyto jednotky také předloni po těžkých bojích dobyly Manbídž.

"Je pro nás nepřijatelné se zastavit. Pokud Američané odejdou z Manbídže sami, dokončíme naši práci rychleji a jednodušeji. Nežádáme od nich žádné milodary. Pouze to, aby nám nestáli v cestě," prohlásil v neděli turecký prezident Erdogan.

Turecko-kurdská konfrontace v Sýrii také může přerůst v násilí mezi tureckými a kurdskými komunitami v západní Evropě. Například turecké velvyslanectví v Kodani v noci na pondělí zapálili neznámí žháři.

Podívejte se na video: Turecká armáda vstoupila do Afrínu

Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do Afrínu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy