Obrazem: Sedm let od začátku krvavé války v Sýrii. Půl milionu mrtvých a mír pořád v nedohlednu

Válečný konflikt v Sýrii začal před sedmi lety, 15. března 2011.
Za počátek syrského konfliktu bývá označován 15. březen 2011. Tehdy vypukly v rámci tzv. arabského jara demonstrace v jihosyrském městě Dar’á proti korupci, politické nesvobodě a represím ze strany režimu prezidenta Bašára Asada.
Asad nechal protesty násilně potlačit. Jak se nepokoje šířily, režim proti nim zasahoval čím dál ostřeji. Stoupenci opozice se nakonec začali ozbrojovat, vypukly první boje.
Násilí rychle eskalovalo a Sýrie se propadla do občanské války. Vznikly stovky ozbrojených brigád, které začaly bojovat proti syrské armádě.
Klíčovým momentem bylo zapojení světových mocností, včetně Íránu, Ruska, Saúdské Arábie a Spojených států.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 3. 2018 6:31
Ve čtvrtek 15. března uplynulo sedm let od začátku jednoho z nejkrvavějších konfliktů současnosti. Vyžádal si zhruba půl milionu obětí a dalším milionům lidí vzal střechu nad hlavou. Přehled snímků ze země, ve které krvavé boje trvají déle než druhá světová válka.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy