Koho hledá po masakru Turecko? Chladnokrevného střelce. Přijel taxíkem a v nočním klubu to znal

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 1. 2017 18:12
Turecká vláda udělala chybu, když dlouho tolerovala tranzit bojovníků z teroristické organizace Islámský stát přes své území, řekl Aktuálně.cz bývalý český velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně. "Turecko-syrská hranice byla dlouho propustná. Existovali přepravci, kteří si z převážení lidí přes hranice udělali živnost. Na tureckém území byli koordinátoři, dokonce je známo jméno hlavního koordinátora,“ uvedl Laně. Při útoku střelce na istanbulský noční klub Reina, k němuž se přihlásil Islámský stát, o víkendu zemřelo 39 lidí, z toho 27 cizinců, Všichni už byli identifikováni, žádný český občan mezi nimi není.
Turečtí policisté před klubem Reina.
Turečtí policisté před klubem Reina. | Foto: Reuters

IstanbulTurecko pátrá od masakru v nočním klubu Reina po muži, který jedná chladnokrevně, podle předem připraveného plánu a zjevně má za sebou profesionální výcvik v ovládání zbraně i vlastní mysli.

Ze zpráv vyšetřovatelů zatím vyplývá, že ke klubu přijel taxíkem, z kufru si vyndal tašku a z ní pak útočnou pušku typu kalašnikov. Volným krokem přešel před budovou, zastřelil policistu a pracovníka cestovní kanceláře.

Otevřel skleněné dveře a začal pálit do lidí, kterých bylo v klubu asi osm stovek. Cílevědomě a bez zaváhání směřoval k cíli usmrtit co nejvíce lidí. Střílel na všechny od pasu nahoru a podle výpovědi barmana to vypadalo, že to v podniku zná.

Neběžel, šel pomalým krokem. "Byl mladý, asi 175 centimetrů vysoký. Na sobě měl džíny a černé boty," popsala osudnou noc jedna z návštěvnic istanbulského klubu.

Někteří z přítomných lidí se zachránili skokem do průlivu Bospor. Jiní se zavřeli na toaletách, podobně jako při střelbě v americkém Orlandu loni v červnu.

Střelec se ztratil v davu

Policie má podezření, že střelec zahodil zbraň a ve vzniklém zmatku se vmísil mezi návštěvníky. Tímto způsobem se pak dostal ven. Tedy neutíkal z místa činu, což by pravděpodobně zvýšilo šance policie ho dopadnout.

Policie uvedla, že střelci je zhruba pětadvacet let a je možné, pochází z některé ze středoasijských republik bývalého Sovětského svazu.

Muž křičel arabsky Alláhu Akbar (Bůh je velký – pozn. red.), což ale nemusí znamenat, že pochází z arabsky hovořící země.

Mnoho Arabů je naopak mezi oběťmi. Saúdové, Iráčané, Jordánci, Libanonci. Klub Reina byl oblíbeným místem návštěvníků z Blízkého východu.

K útoku se v pondělí ráno přihlásila džihádistická organizace Islámský stát (IS). Od počátku směřovalo podezření na něj. Strana kurdských pracujících (PKK), která má v Turecku taktéž na svědomí řadu útoků, obvykle cílí na policisty nebo vojáky.

Pomsta za účast v syrské válce

Islámský stát se mstí za to, že Turecko vojensky podporuje syrské povstalce ze Svobodné syrské armády v bojích s IS na severu Sýrie. Právě v těchto dnech se odehrávají těžké boje přímo mezi tureckými vojáky a bojovníky Islámského státu u syrského města al-Báb.

"Ví se dlouho, že v Turecku jsou spící buňky Islámského státu a že organizace se těší velké popularitě mezi tureckými radikálními islamisty. Důležitější je ale to, že se Turci rozhodli přímo vstoupit do ofenzív proti Islámskému státu v Sýrii. Erdoganovi (turecký prezident, pozn. red.) jde hlavně o to, aby na syrské straně velkou část syrsko-turecké hranice nekontrolovali syrští Kurdové, ale turečtí vojáci bojují proti Islámskému státu," řekl Aktuálně.cz bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.

Turecko je pro Islámský stát snadno dostupným nepřítelem. Loni na konci června dva sebevražední atentátníci usmrtili na letišti v Istanbulu 41 lidí.

Už před rokem sebevrah v historickém centru připravil o život 12 lidí, z toho deset německých turistů.

Čistky po loňském pokusu o puč pokračují

"Turecko nezvládá válku na dvou frontách. Proti Islámskému státu a Kurdům," tvrdí Soner Cagaptay, analytik Washingtonského centra pro blízkovýchodní politiku a expert na Turecko.

Zemi také rozděluje politika prezidenta Recepa Erdogana, který si po loňském potlačení pokusu o převrat počíná stále více autoritářsky.

V policii, armádě a zpravodajských službách nastaly po pokusu o puč velké čistky. Na důležitá místa se dostali nezkušení lidé. Policistovi, který hlídal před klubem, bylo teprve 21 let a u policie byl jen rok a půl, upozorňuje Cagaptay.

Policie loni provedla několik zátahů na buňky Islámského státu v Istanbulu a na jihovýchodě země. V Gaziantepu a dalších městech u syrských hranic zaznamenala několik vražd nebo pokusů o vraždu syrských uprchlíků, známých kritickým postojem vůči Islámskému státu.

Podle Tomáše Laněho turecká vláda dlouho nic nedělala pro to, aby omezila tranzit bojovníků IS přes turecké území.

"Turecko-syrská hranice byla dlouho propustná. Existovali přepravci, kteří si z převážení lidí přes hranice udělali živnost. Na tureckém území byli koordinátoři, dokonce je známo jméno hlavního koordinátora. V tomto směru bohužel turecká tolerance vůči Islámskému státu existovala," říká Tomáš Laně.

 

Právě se děje

Další zprávy