Turecká letoviska sužují děsivé požáry, turisté prchali z hotelů na lodích

ČTK ČTK
31. 7. 2021 13:32
Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým letoviskům. Evakuovat se z nich musely tisíce lidí. Někteří přitom museli uniknout z hotelů obklíčených ohněm na lodích. Kvůli živlu již v zemi přišli o život čtyři lidé a desítky jich utrpěly zranění. Hasiči bojují s asi 50 ohnisky, převážně na jihozápadě země.
Požár v Turecku.
Požár v Turecku. | Foto: ČTK

Situace v Turecku je nejhorší v turisticky oblíbených provinciích Mugla a Antalya, kde je v posledních týdnech extrémní sucho. U města Bodrum odřízly plameny dva hotely od zbytku pevniny a pobřežní stráž z nich musela za pomoci místních rybářů evakuovat asi 4000 lidí.

Video: FA Climate, Weather and Atmosphere

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže do této oblasti moc Čechů nejezdí. České kanceláře tak zatím nemusí přijímat žádná opatření ve vztahu k turistům, kteří mají na dovolenou teprve odletět, ani přímo na místě. V celém Turecku je podle něj s cestovními kancelářemi mezi šesti až osmi tisíci Čechů.

Ministerstvo zahraničních věcí Aktuálně.cz. potvrdilo, že "podle konzulárního odboru se to žádných českých turistů netýká a ani se na zastupitelský úřad nikdo z českých turistů neobrátil." 

Ačkoliv jsou letní požáry v Turecku běžné, ty letošní se podle vědců z meteorologické služby EU Copernicus vyznačují nevídanou intenzitou, podle vědce Marka Parringtona až čtyřikrát vyšší, než kdy badatelé zaznamenali. "Ta čísla jsou oproti posledním 19 letům mimo měřítko," prohlásil a dodal, že kouř z požárů se nyní přesouvá přes Egejské moře směrem ke Kypru.

Agresivita požárů překvapila i řadu místních, někteří z nich podle listu The Guardian přišli o obydlí i celá stáda skotu. "Tohle není normální. Bylo to jako v pekle," řekl o živlu místní farmář, který při útěku před plameny sám málem zemřel.

Podle řady vědců stojí za výjimečnými požáry změny klimatu, kvůli nimž je oblast sušší a zažívá větší vedra, než tomu bývalo v minulosti. Někteří ministři turecké vlády pak přišli se spekulacemi, že požáry úmyslně zakládá separatistická Strana kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Nepředložili však pro svoje domněnky žádné důkazy.

S požáry se potýká také Itálie, zejména ostrov Sicílie. Situace se v příštích dnech zřejmě nezlepší, v jižní Evropě bude pokračovat výjimečná vlna veder

Ve většině jižní Evropy budou panovat velmi vysoké teploty ještě v průběhu následujícího týdne a podle některých předpovědí by mohly padat i rekordy. V Ankaře a na dalších místech v Turecku bude zřejmě až o 12 stupňů více, než je dlouhodobý srpnový průměr.

Hoří i Itálie, Bulharsko a Albánie

Italští hasiči dnes ráno ohlásili, že v posledních 24 hodinách museli vyjet k více než 800 zásahům. Na 250 z nich přitom bylo jen na Sicílii, kde v pátek hořelo na okraji přístavního města Catania, do nějž pronikala oblaka hustého kouře. Letiště v tomto turisticky vyhledávaném městě muselo na chvíli přerušit provoz.

Tamní úřady také evakuovaly loděmi asi 150 lidí, kterým se nepodařilo včas dostat do bezpečí a utekli na pláž, na níž je obklíčily plameny. Podle sicilského guvernéra Nella Musumeciho některá z ohnisek zřejmě úmyslně založili žháři.

S požáry se přitom potýká také jih Řecka, poblíž přístavu Patras se museli evakuovat obyvatelé několika vesnic. Požáry hlásí rovněž Bulharsko a Albánie, kde také panují velmi vysoké teploty, stejně jako v Severní Makedonii a částech Rumunska.

Evropská unie vyhlásila nejvyšší stupeň nebezpečí požárů v některých místech Itálie, Portugalska, Španělska a částech severní Afriky. "Riziko je nyní velmi vysoké," řekl meteorolog Parrington. "Můžeme být v příštích týdnech svědky dalších požárů, pokud tyto teploty přetrvají," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy