Washington - Poté, co lidstvo odrazilo útoky virů ptačí i prasečí chřipky, by se mělo připravit na další kolo nekonečného boje s nástrahami přírody.
Hrozbou letošní zimní sezóny by se tentokrát mohla stát chřipka, která zabíjí tuleně a znepokojuje epidemiology na severovýchodním pobřeží Spojených států.
Vyplývá to ze závěrů studie publikované v odborném magazínu Americké mikrobiologické společnosti.
Virus H3N8 minulý rok v Nové Anglii zabil desítky tuleňů a podle všeho představuje nebezpečí i pro ostatní živočichy. Člověka nevyjímaje.
Pitva 5 z celkem 162 uhynulých ploutvonožců prokázala úmrtí na chřipku typu A - konkrétně již zmíněnou mutaci H3N8. Výsledek testů výzkumníky překvapil. Chřipku jako příčinu úhynu tuleňů rozhodně nepředpokládali.
Podle všeho zabíjela mutace viru ptačí chřipky, jenž vyvolal epidemii v roce 2002.
Jedním z výzkumníků, který hrozbu letošní zimní sezóny objevil, je profesor Kolumbijské univerzity Ian Lipkin, jenž se mimo jiné podílel na výzkumu viru SARS (těžkého akutního respiračního syndromu).
"Jde o to, že se tuleni podle všeho mohou nakazit oběma typy chřipky. Jak ptačí, tak savčí a umožňují tak viru, aby se v jejich těle lépe adaptoval na savce," vysvětlil Lipkin BBC.
Tuleni se tak mohou stát mezihostitelem nové nebezpečné nákazy. "To je také důvod k vážným obavám, že se vir H3N8 začne šířit mezi lidmi," uzavírá.
Nemoci, které vystrašily Evropu: