Výbušné pasáže z Boltonovy knihy: Nejapný Babiš, Trump nezná zeměpis i dárky pro Kima

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 23. 6. 2020 11:31
V USA v úterý vychází třaskavá kniha Johna Boltona, bývalého poradce prezidenta Donalda Trumpa, který byl u řady klíčových jednání na nejvyšší úrovni. Publikace nazvaná "Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu" nabízí pohled do zákulisí fungování Trumpovy administrativy. Projděte si nejzajímavější úryvky z díla.
Donald Trump a Si Ťin-pching.
Donald Trump a Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Koncentrační tábory? Výborný nápad

Podle Boltona Trump chválil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za nápad umisťovat příslušníky muslimské menšiny Ujgurů do internačních táborů. "Podle našeho tlumočníka mu Trump řekl, aby s jejich výstavbou pokračoval. Myslel si, že je to správná věc," píše Bolton. Prezidentovi Si pak Trump údajně řekl, že je "nejlepším čínským vůdcem posledních 300 let". Později označení upřesnil na "nejlepší vůdce čínské historie".

Podle OSN jsou nyní v podobných zařízeních v Číně vězněny asi dva miliony lidí. Prezident Trump tuto středu podepsal nový zákon, podle kterého by Spojené státy kvůli nim měly na Čínu uvalit sankce. Lidskoprávní organizace za to Trumpa chválí.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy