Američan Whelan je vinen ze špionáže, rozhodl ruský soud. Dostal trest 16 let vězení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2020 15:49
Ruský soud uznal Paula Whelana vinným ze špionáže a poslal ho do vězení na 16 let. Prokurátoři pro Američana navrhovali osmnáctiletý trest, zatímco obhajoba trvala na nevině a žádala zproštění. Informovaly o tom ruské agentury.
Paul Whelan u soudu.
Paul Whelan u soudu. | Foto: Reuters

Whelan byl zatčen v moskevském hotelu v prosinci 2018, údajně při přebírání špionážních materiálů. Američan se ale podle tvrzení obhajoby domníval, že USB flash disk, který přebíral v hotelovém pokoji, obsahuje snímky z dovolené v Rusku. Jednalo se však prý o nachystanou past.

Whelanův případ, podobně jako záležitost amerického investora Michaela Calveyho, který čelí v Rusku obvinění ze zpronevěry, zatěžuje beztak komplikované vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Američtí diplomaté Whelanovu kauzu označili za "významnou překážku" pro zlepšení vztahů.

"Chování ruských úřadů vůči Paulu Whelanovi je otřesné," reagoval podle agentury AFP na rozsudek americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Soud s Whelanem podle něj nebyl spravedlivý a Rusko kromě toho od Whelanova uvěznění ignorovalo jeho zdravotní problémy a tím "ohrozilo jeho život".

"Spojené státy jsou pobouřené dnešním rozhodnutím ruského soudu odsoudit amerického občana Paula Whelana po tajném procesu, s utajenými důkazy a bez náležitého prostoru pro svědky obhajoby," uvedl dále Pompeo. Americká vláda požaduje okamžité propuštění 50letého rodáka ze státu Michigan.

Whelan se hodlá proti verdiktu odvolat, sdělil jeho advokát Vladimir Žerebjonkov. V této souvislosti na dotazy novinářů také řekl, že případná výměna jeho mandanta za Rusy odsouzené v USA - Viktora Buta nebo Konstantina Jarošenka - se bude řešit teprve až po rozhodnutí, které vynese ve Whelanově případu odvolací soud.

Obhájce dodal, že odvolání napadne samotný verdikt, ale také zpochybní nezávislost soudu. K tomu Whelanova rodina v prohlášení označila ruské soudce za osoby, které se zabývají nikoliv právem, ale politikou.

"Byla mu (Whelanovi) odepřena možnost předvolat svědky ve prospěch obhajoby, byla mu odepřena možnost spolupracovat s obhájcem. Toto je výsměch spravedlnosti, alespoň podle amerických standardů," zhodnotil proces velvyslanec USA Sullivan.

"Je to všechno jen politické divadlo," komentoval podle agentury Reuters Whelan soudní řízení, které sledoval ze zaskleného prostoru s lavicí obžalovaných. V rukou držel papír s nápisem označujícím proces za "ostudný" a vyzývajícím k "rozhodné akci" amerického prezidenta Donalda Trumpa a vedoucí představitele Británie, Irska a Kanady. Kromě amerického má totiž Whelan právě také britské, irské a kanadské občanství.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy