Výbušné pasáže z Boltonovy knihy: Nejapný Babiš, Trump nezná zeměpis i dárky pro Kima

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 23. 6. 2020 11:31
V USA v úterý vychází třaskavá kniha Johna Boltona, bývalého poradce prezidenta Donalda Trumpa, který byl u řady klíčových jednání na nejvyšší úrovni. Publikace nazvaná "Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu" nabízí pohled do zákulisí fungování Trumpovy administrativy. Projděte si nejzajímavější úryvky z díla.
Donald Trump se svou dcerou Ivankou.
Donald Trump se svou dcerou Ivankou. | Foto: Reuters

Rozčtvrcení jako zastírací manévr

Když v listopadu 2018 Trump reagoval na vraždu prominentního saúdskoarabského novináře a disidenta Džamála Chášukdžího, dostala se jeho výrokům obrovská mediální pozornost. Smrt Chášukdžího, který byl umučen, rozčtvrcen a rozpuštěn v kyselině na saúdském konzulátu v Istanbulu, Trump glosoval mimo jiné slovy "svět je velmi nebezpečné místo".

Jak vyplývá z Boltonových vyjádření, Trump si to naplánoval. Ve stejnou dobu se totiž v médiích objevila informace, že prezidentova dcera a poradkyně Ivanka Trumpová používá soukromý e-mail pro pracovní záležitosti. Protože přesně kvůli tomu Trump o dva roky dříve kritizoval svou tehdejší volební sokyni Hillary Clintonovou, musel podle Boltona rychle zaměřit pozornost veřejnosti jinam. 

"Pokud přečtu to prohlášení osobně, odvede to pozornost od Ivanky," byl údajně přesvědčen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy