Výbušné pasáže z Boltonovy knihy: Nejapný Babiš, Trump nezná zeměpis i dárky pro Kima

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 23. 6. 2020 11:31
V USA v úterý vychází třaskavá kniha Johna Boltona, bývalého poradce prezidenta Donalda Trumpa, který byl u řady klíčových jednání na nejvyšší úrovni. Publikace nazvaná "Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu" nabízí pohled do zákulisí fungování Trumpovy administrativy. Projděte si nejzajímavější úryvky z díla.
Americký prezident Donald Trump a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan.
Americký prezident Donald Trump a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Službičky pro Erdogana

Americký prezident podle exporadce Boltona neváhal nabídnout protislužby některým nedemokratickým světovým lídrům. Tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, kterého podle svých slov obdivoval a označoval za přítele, například nabídl "postarat se" o problémy turecké firmy vyšetřované americkými úřady. 

Podle listu Washington Post, který má knihu k dispozici, se nejspíš jednalo o turecký státní podnik Halkbank, zapletený do finančního skandálu souvisejícího s obcházením západních sankcí uvalených na Írán. Do případu byl nepřímo zapleten i sám turecký prezident. 

"Trump řekl Erdoganovi, že se o věc postará, a vysvětlil, že státní zástupci v jižním okrese (státu New York, pozn. red.) nejsou jeho lidé, že jsou to Obamovi lidé, což je problém, který by se dal vyřešit, pokud by je nahradil svými lidmi," popisuje Bolton Trumpův postup.

 

Právě se děje

Další zprávy