Výbušné pasáže z Boltonovy knihy: Nejapný Babiš, Trump nezná zeměpis i dárky pro Kima

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 23. 6. 2020 11:31
V USA v úterý vychází třaskavá kniha Johna Boltona, bývalého poradce prezidenta Donalda Trumpa, který byl u řady klíčových jednání na nejvyšší úrovni. Publikace nazvaná "Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu" nabízí pohled do zákulisí fungování Trumpovy administrativy. Projděte si nejzajímavější úryvky z díla.
Volby v USA.
Volby v USA. | Foto: Reuters

Kvůli volbám vše

Jeden z nejvýbušnějších úseků Boltonovy knihy popisuje, jak americký prezident žádal o pomoc s vlastním znovuzvolením čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten si Trumpovi během loňského summitu nejvýkonnějších ekonomik světa v japonské Ósace stěžoval na "čínské kritiky v Americe".

Trump pak podle Boltona stočil hovor na volby, které se v USA konají letos v listopadu. "Zmínil ekonomickou schopnost Číny ovlivňovat probíhající kampaně a žádal Siho, aby zajistil, že vyhraje." Bolton se v knize také svěřuje, že podle něj byla nejspíš všechna Trumpova rozhodnutí motivována vyhlídkami a kalkulacemi o znovuzvolení. 

Kvůli podobnému jednání s ukrajinským prezidentem Trump na začátku letošního roku čelil ústavní žalobě, spor o ni ale nakonec vyhrál. Bolton v knize obvinění vznesená v souvislosti s Ukrajinou potvrzuje. "Je to lhář," zareagoval Trump na úryvky z knihy, které zveřejnil list The Wall Street Journal. "Každý v Bílém domě Johna Boltona nenáviděl," dodal nyní prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy