Trumpův exporadce Flynn přiznal, že lhal FBI. Kontakty s Rusy ho prý pověřil sám Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 12. 2017 1:09
Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě poskytl Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) chybné informace o svém kontaktu s ruským velvyslancem. Podle agentury Reuters se už vydal do rukou FBI a vzápětí se i přiznal. 
Michael Flynn.
Michael Flynn. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn se přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o svých stycích s bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. 

Zdroje z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) o tom informovala po Flynnově výslechu. Podle ABC News měl Flynn vypovědět, že kontakty s Rusy ho pověřil sám Trump v době, kdy byl prezidentským kandidátem. Exporadci nyní hrozí pět let vězení.

Americký prezident přitom již v únoru 2017 důrazně popíral, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy či že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem. Odmítl spekulace, že Flynna požádal, aby ještě před prezidentskou inaugurací jednal s ruským velvyslanectvím o amerických sankcích proti Rusku.

Po Flynnově svědectví se podle agentury Reuters může republikánská hlava USA ocitnout v nepříjemné situaci. Agentura už také v této souvislosti zmiňuje impeachment, tedy zbavení funkce za vážný delikt.

Informaci ABC News o Trumpových pokynech vyšetřovatelé FBI zřejmě přímo nepotvrdili. Oznámili ale podle agentury Reuters, že o své konverzaci s Kisljakem Flynn hovořil s předními činiteli Trumpova týmu, který připravoval přechod nového prezidenta do Bílého domu. Podle AP to byli oni, kdo Flynna k debatám s Kisljakem vyzval. Na dění v USA reagovala také americká měna. Dolar v pátek na devizových trzích ztrácí.

Obvinění proti Flynnovi vznesl Robert Mueller, který vede komisi vyšetřující případný vliv Ruska na loňské americké prezidentské volby. Po bývalém šéfovi Trumpova volebního štábu Paulu Manafortovi, jeho kolegovi Ricku Gatesovi a bývalém poradci Bílého domu Georgi Papadopoulosovi je Flynn čtvrtým obviněným z okruhu bývalých spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa.

Flynn údajně při výslechu slíbil "plnou spolupráci" se zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem.

Podle ABC News je Flynn odhodlán o přímých pokynech od Trumpa svědčit. Pověření navázat kontakt s Rusy bylo podle něj zpočátku zaměřeno na společný postup proti teroristům z Islámského státu. V poslední době Flynn cítil, že ho Trump opustil, a proto se rozhodl mluvit. Svou roli podle ABC News sehrála i perspektiva vysokých finančních nákladů na soudní líčení v případě, že by se obvinění vzepřel.

Flynn v únoru po 24 dnech ve funkci bezpečnostního poradce Bílého domu odstoupil. Oficiálním důvodem jeho nucené rezignace bylo, že o svých stycích s ruskou stranou mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

S Kisljakem se Flynn setkal dvakrát loni v prosinci. Při první schůzce jednali o připravovaném hlasování o rezoluci v Radě bezpečnosti OSN, která měla odsoudit výstavbu izraelských osad na Západním břehu Jordánu. Při druhé schůzce šlo o protiruské sankce USA vyhlášené Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou a o ruskou reakci na ně. V obou případech při výslechu na FBI Flynn vyšetřovatelům lhal.

Senát: Chceme znovu slyšet Kushnera

Výbor amerického Senátu pro zpravodajské služby se rozhodl znovu pozvat ke slyšení Jareda Kushnera, zetě prezidenta Donalda Trumpa. Novinářům to dnes ve Washingtonu oznámil člen výboru Mark Warner. Kushner, který je jedním z Trumpových hlavních poradců, se se členy výboru už letos setkal.

Podnětem k žádosti o nové slyšení byl dnešní výslech Michaela Flynna, bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu. Flynn se vyšetřovatelům přiznal, že lhal při dřívějších výpovědích o svých stycích s bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

"Je řada takových, jako je pan Kushner, které si budeme chtít znovu pozvat," řekl Warner.

Kushner letos vypovídal před členy dvou senátních výborů o svých stycích s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou, která má údajně vazby na Kreml. Veselnická měla disponovat kompromitujícími materiály na Trumpovu protikandidátku v prezidentských volbách Hillary Clintonovou.

Kudy vedla cesta z Trumpova štábu do Kremlu?

Flynn měl podle instrukcí velvyslanci Sergeji Kisljakovi říct, že Trumpův štáb si nepřeje, aby Rusko v reakci na sankce dál zvyšovalo napětí ve vztazích s USA.

Flynn hovořil s Kisljakem 29. prosince a o výsledku "vysoce postaveného činitele" podrobně informoval, uvádí The Hill. Ruský velvyslanec prý potvrdil, že reakce Moskvy na sankce vyhlášené Obamou bude zdrženlivá. Při lednovém výslechu v FBI Flynn tvrdil, že si nic z rozhovoru nepamatuje a debatu o sankcích popřel.

Oněmi "vysoce postavenými činiteli" Trumpova týmu, kteří loni mluvili s bezpečnostním exporadcem Bílého domu Michaelem Flynnem o jeho kontaktech s ruským velvyslancem mají být zeť amerického prezidenta Jarred Kushner a bývalá náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová, napsala agentura AP s odvoláním na dva členy Trumpova týmu.

Flynn se podle protokolu FBI s Kisljakem spojil už 22. prosince, aby s ním promluvil o blížícím se hlasování v Radě bezpečnosti OSN o izraelských osadách na okupovaných územích. K tomuto kontaktu s ruským velvyslancem podle televize NBC News vyzval Flynna Trumpův zeť Jared Kushner.

Zpráva televize ABC News o tom, že tajemnou osobou je prezident, se odvolává na tvrzení nejmenovaného Flynnova důvěrníka. Agentura Reuters napsala, že pokud by Trump pověřil Flynna kontakty s Rusy před uvedením do funkce, o zločin by nešlo. Pokud by se ale prokázalo, že Trump vyzval Flynna, aby o kontaktech s Rusy zalhal, pak by to zločin byl.

Zda by mohl být v takovém případě Trump obžalován, se právní experti neshodují, píše Reuters. Většina z nich je přesvědčena, že jediným trestem pro prezidenta za spáchání trestného činu je ústavní žaloba, nebo-li impeachment. Nejde přitom o akt právní, ale politický.

O tom, že prezident spáchal trestný čin, může rozhodnout Kongres nadpoloviční většinou hlasů ve Sněmovně reprezentantů a dvěma třetinami hlasů v Senátu. Jak bude Kongres takový čin definovat, nezáleží přitom na trestním zákoníku, ale na vůli poslanců.

Jak šel čas s Flynnem a jeho ruskými kontakty

Po Flynnově jmenování do funkce hlavního bezpečnostního poradce nově zvoleného prezidenta Trumpa loni v prosinci vyšlo najevo, že Flynn byl v době svého působení v Afghánistánu vyšetřován za neoprávněné předávání utajovaných informací cizincům. Podle vyšetřovatelů ale jednal "nevědomky" a postižen nebyl, napsal list The Washington Post.

Po svém nástupu do funkce poradce čelil Flynn kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal zkoumat styky Flynna s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince. Ještě před prezidentskou inaugurací prý totiž Flynn s Kisljakem jednal o amerických sankcích proti Rusku.

Flynn to letos v únoru nejdříve opakovaně popřel, při své rezignaci 14. února však uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil úplné informace o kontaktech s Kisljakem.

Podle zpravodajského serveru Politico měl Flynn komplikované vztahy i s některými klíčovými ministry americké vlády včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona a ministra obrany Jamese Mattise.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy