"Ruská" kauza amerického ministra obchodu Wilbura Rosse ohrožuje Trumpa. FBI chystá další zatýkání

Zahraničí Zahraničí
7. 11. 2017 19:20
Aféra Paradise Papers má nepříjemný dopad na bezprostřední okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho ministr obchodu Wilbur Ross už několik dní odráží útoky kvůli svému podílu v přepravní firmě, která převáží plyn i pro ruskou energetickou společnost Sibur. Ta je přitom přímo osobně propojena na ruského prezidenta Vladimira Putina. "Není v tom nic nelegálního ani špatného," tvrdí Ross a odmítá, že by byl Rusy jakkoli ovlivňován. Trumpovi ale další informace o napojení jeho lidí na Kreml přitěžují.
Americký ministr obchodu Wilbur Ross.
Americký ministr obchodu Wilbur Ross. | Foto: Reuters

WashingtonDonald Trump je daleko za mořem v Asii, na své dosud nejdelší zahraniční cestě.

Přímo ve Washingtonu mu ale mezitím můžou způsobit další vážné problémy informace vyplývající z takzvaných Paradise Papers.

Osvětlují dosud neznámé podnikatelské vazby lidí z Trumpova okolí - konkrétně ministra obchodu Wilbura Rosse - na ruské oligarchy a na lidi s přímým napojením na Kreml.

"Vztah mezi společnostmi Navigator a Sibur není nijak nevhodný. Skutečnost, že to (Sibur) je ruská společnost, neznamená, že je na ní něco špatného," komentoval Ross pro stanici BBC napojení přepravní firmy Navigator, ve které drží podíl, na ruské klienty.

Jenže situace není tak jednoduchá.  

Ruská energetická společnosti Sibur se sídlem v Moskvě není lecjaká firma. Jejím spolumajitelem je Kirill Šamalov, zeť ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dalším akcionářem je Gennadij Timčenko, který byl jedním z prvních ruských byznysmenů, na něž USA uvalily sankce po ruské intervenci na Ukrajině a po anexi Krymu v roce 2014.

To je potenciálně výbušná konstelace, která staví Rosse i Trumpa do velmi choulostivé situace. Zejména v momentě, kdy kolem prezidentova týmu krouží podezření z napojení na Kreml během loňské prezidentské kampaně. 

Demokraté v americkém Kongresu už požadují vytvoření zvláštní komise, která by celou kauzu vyšetřila. Rosse obviňují, že své obchodní napojení na bezprostřední okolí Vladimira Putina záměrně zamlčel. 

"Pouze podrobné vyšetřování může Američanům dokázat, že ministr Ross skutečně jednal v jejich nejlepším zájmu," prohlásil na Twitteru americký kongresman za Demokratickou stranu Richard Blumenthal.

Muž z Putinova okruhu

Detaily Rossových obchodních vazeb na vlivné Rusy skutečně budí otázky. 

Zmíněného Gennadije Timčenka - blízkého přítele prezidenta Putina a jeho sparingpartnera v judu - totiž samo americké ministerstvo financí označilo za člena "úzkého okruhu vedení" Ruska s tím, že jeho "aktivity v energetickém sektoru jsou přímo napojeny na Putina".

Největším akcionářem společnosti Sibur je pak Leonid Michelson, který je zároveň šéfem ruské plynařské firmy Novatek, na kterou se rovněž vztahují americké protiruské sankce.

"Když začnete dělat obchody s ruskými energetickými firmami, jako jsou Gazprom nebo Sibur, nejdete do postele jen s těmito společnostmi, ale s ruským státem," uvedl pro deník The New York Times Amos Hochstein, který se v administrativě předchozího prezidenta Baracka Obamy zabýval energetickou bezpečností. 

Americká firma Navigator pro ruský Sibur převáží zemní plyn. Objem zakázek, který činí od roku 2014 přibližně 68 milionů dolarů, se podle deníku New York Times navzdory nejnovějším protiruským sankcím zvyšuje.

Wilbur Ross, který byl v loňské kampani Trumpovým poradcem, před nástupem do funkce ministra obchodu prohlásil, že prodá drtivou většinu svých podílů, které měl bezmála ve stovce různých firem.

Právě Navigator Holdings ale patří mezi zhruba deset společností, kde si Ross i jako ministr účast nakonec ponechal. Se svým podílem 31,5 procenta je jejím nejsilnějším spoluvlastníkem.

Nápadně mnoho ruských kontaktů

Podle nedělního prohlášení amerického ministerstva obchodu se Wilbur Ross nijak nepodílel na rozhodnutí společnosti Navigator Holdings o spolupráci s firmou Sibur

Prohlášení dále tvrdí, že Ross nikdy nepotkal zmiňované akcionáře firmy Sibur a že až dosud prý ani nevěděl o jejich kontaktech v Moskvě.

Ve Washingtonu ale nové informace o propojení ministra Rosse na ruskou firmu s přímou linkou do Kremlu jen posílily pochyby, jaké všechny nepřiznané zájmy a kontakty měli, nebo stále ještě mají, Trumpovi lidé v Rusku.

"Proč má tolik Trumpových spolupracovníků takový problém se zveřejněním svých vztahů s Ruskem?" napsal na Twitter demokratický senátor Richard Blumenthal.

Tato otázka je zároveň předmětem pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který v této kauze před týdnem vznesl první obvinění vůči třem členům Trumpovy loňské předvolební kampaně.

Další obvinění jsou podle americké televize NBC na cestě a tentokrát by měla směřovat proti Michaelu Flynnovi, který byl v loňské kampani hlavním zahraničně-bezpečnostním poradcem Donalda Trumpa.

Po nástupu do Bílého domu se stal prezidentovým poradcem pro národní bezpečnost.

Na tuto funkci ale musel po třech týdnech rezignovat, když se ukázalo, že lhal o rozsahu a tématech svých loňských kontaktů s Rusy.

Podle televize NBC by měl být obviněn i syn Michaela Flynna. Z informací americké televizní stanice ale nevyplývá, že by měli být obviněni v souvislosti s možnou spoluprací s Moskvou v loňské kampani.

Kdo ve skutečnosti investoval do Facebooku?

NBC zmiňuje v jejich případě praní špinavých peněz a lhaní federálním agentům.

A také Flynnovu aktivitu, která měla podle už dříve zveřejněných informací směřovat k možnému vydání významného představitele turecké opozice Fethullaha Gülena z USA, kde žije v exilu, do Turecka.

NBC ale zatím necitovala žádné konkrétní zdroje, pouze "lidi
seznámené s vyšetřováním".

V materiálech Paradise Papers jsou nicméně ještě další informace, jež ukazují na podnikatelské vztahy mezi lidmi z nejbližšího Trumpova okolí s politicky vlivnými Rusy a jimi ovládanými společnostmi.

Z materiálu vyplývá, že ruské firmy s vazbami na Kreml v minulých letech investovaly do amerických společností Facebook a Twitter.

Dosud se veřejně vědělo, že investorem byl známý ruský technologický magnát Jurij Milner. V roce 2011 dal 191 milionů dolarů do společnosti Twitter a za zhruba miliardu dolarů koupil akcie Facebooku.

Z Paradise Papers teď vyplynulo, že za investicemi stála ruská státem kontrolovaná VTB Banka a investiční část společnosti Gazprom.

"Na Kreml napojené instituce investují s tím, že mají na mysli i strategický záměr. Nejde jen o komerční zájmy, jde i o zájmy státu," citoval deník The New York Times Michaela Carpentera, který měl v americké Radě pro národní bezpečnost za éry prezidenta Baracka Obamy na starosti Rusko.

850 tisíc pro Kushnera

Podle deníku The Guardian, který tyto informace analyzoval v rozsáhlém materiálu, ale není zřejmé, zda si Moskva skutečně akcie pořizovala i z politických důvodů, nebo prostě jen jako výhodnou investici

Konkrétně investice, za kterými stál ruský plynárenský gigant Gazprom, byly podle mluvčí Facebooku prodány už před pěti lety, když tato společnost vstoupila na burzu.

Ruský podnikatel Jurij Milner, přes kterého peníze v roce 2011 šly, ale loni zároveň investoval 850 tisíc dolarů do technologické firmy Cadre, jejímž zakladatelem a spoluvlastníkem je Trumpův zeť a jeho poradce v Bílém domě Jared Kushner.

Západu se nepovedlo prosadit své hodnoty jako hodnoty globální, podařilo se nám ale prosadit chuť konzumovat, říká politický geograf Michael Romancov | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy