Trumpovci před vpádem do Kongresu psali o zbraních. Policie se přesto nepřipravila

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 1. 2021 21:03
Zatímco politici viní ze středečního útoku na budovu Kongresu prezidenta Donalda Trumpa, kritika se snesla i na policii, která měla za úkol Kapitol a probíhající jednání Kongresu chránit. "Nemyslel jsem si, že by do Kapitolu bylo možné vtrhnout, budeme se muset ponořit do toho, co se stalo špatně," připustil bývalý šéf kongresové policie Terrance Gainer.
Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters

Kongresová policie má za úkol chránit budovu Kapitolu, jako by to byla pevnost. Nejdůležitější je ubránit schodiště vedoucí k hlavnímu vchodu. Jenže ani to se ve středu nepovedlo.

Budova Kapitolu postavená v 19. století má tolik oken a dveří, že je pak velmi snadné do některých z nich proniknout. Záběry z místa, které sami výtržníci natáčeli, ukazují, jak se volně pohybují po historických chodbách, sálech a kancelářích. Komplex budovy se skládá z rotundy s kopulí a ze dvou postranních křídel. Je přes 200 metrů dlouhý a asi 100 metrů široký. Policejní jednotka určená na jeho ochranu čítá něco málo přes 2000 mužů.

Někteří z davu, který se dostal do Kapitolu, byli podle policie ozbrojeni tyčemi a různými chemickými látkami. Celkem 60 policistů bylo zraněno, několik z nich muselo být hospitalizováno, jeden zraněním v nemocnici podlehl. "Akce policistů byla vzhledem k situaci, které čelili, hrdinská," komentoval to šéf policie Kapitolu Steven Sund, který se rozhodl do konce měsíce rezignovat na svou funkci, stejně jako šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger.

Oba muži tak reagují na kritiku, která se na policejní sbor snesla po nezvládnutých středečních útocích. Obranné složky Kapitolu situaci podcenily zřejmě proto, že počítání hlasů volitelů z prezidentských voleb bývá obvykle jen formalita, mnohem větší přípravy a komplexnější strategie bezpečnosti se chystají například při inauguraci prezidenta. Jenže společné zasedání obou komor Kongresu se tentokrát vymykalo a vědělo se to dopředu.

Varovné signály

Donald Trump opakovaně zpochybňoval výsledky voleb (a stále to dělá), v den zasedání Kongresu nedaleko kapitolu pořádal vlastní akci pro své příznivce. Dopředu tweetoval, že toho Amerika má dost, volby byly ukradené, a burcoval své příznivce.

Na sociálních sítích a fórech se týdny dopředu plánovala velká protestní akce, upozorňují americká média. Mnoho příspěvků obsahovalo zmínky o násilí a zbraních.

I přes varovné signály ale policie nebyla dostatečně připravená. Nevyžádala si pomoc žádných dalších bezpečnostních složek, přitom před plánovanými protestními akcemi se obvykle koordinuje například i s FBI. Národní Gardu na místo poslala starostka Washingtonu Muriel Bowserová až 45 minut poté, co dav pronikl do budovy Kapitolu. Po několika hodinách nakonec dorazila i FBI a elitní jednotky SWAT.

Měli si říct o pomoc

Navíc podle agentury Reuters se demokratičtí zákonodárci dopředu dotazovali, jak bude zasedání Kongresu zabezpečeno a jaký má policie plány pro případ, že protesty propuknou v násilí. Někteří dokonce předem varovali samotného šéfa policie Sunda. "Měli to předvídat," komentoval to anonymně jeden kongresman. "A když už se to dělo, měli si říct o větší pomoc," dodal.

Republikánský senátor Lindsey Graham, jeden z Trumpových nejbližších spojenců, řekl, že útočníci nesli zbraně a neprozkoumané batohy. "Mohli budovu vyhodit do vzduchu, mohli nás všechny zabít, mohli zničit vládu," upozornil.

Mnozí kritici práce policie dávali středeční události do kontrastu s ochranou Kapitolu při červnových protestech Black Lives Matter. Tehdy bylo na místo preventivně povoláno kromě washingtonské policie a federálních bezpečnostních jednotek také přes pět tisíc vojáků Národní gardy. Nad demonstranty se vznášela helikoptéra, ulice byly vylidněné.

Varování FBI a Pentagonu

Podle informací agentury AP navíc policejní složky Kapitolu tři dny před plánovanou protestní akcí prezidenta Trumpa odmítly nabídku Pentagonu o pomoc a posily.

Ve středu pak - přímo ve chvíli, kdy se dav blížil k zátarasům - jednotky odmítly pomoc od FBI. Ta monitorovala situaci týdny před konáním protestní akce a očekávala, že se jí zúčastní tisíce lidí. Právě kvůli loňským událostem úřady nejspíš nechtěly budit dojem, že proti svým vlastním lidem nasazují vojáky, natož Donald Trump proti vlastním příznivcům.

Na sociálních sítích se pak objevily záběry naznačující, že Trumpovy fanoušci byli i na straně policie a že někteří policisté s protestujícími sympatizovali. Na jednom z nich si policista fotil selfie s mužem, který do Kapitolu násilně vtrhl. "Udělali byste si selfie s člověkem, který zrovna loupí v bance?" komentovala to rozhořčeně demokratická zákonodárkyně Karen Bassová.

Zákonodárci chtějí postup policie a úřadů prošetřit. Policie provede revizi celých nepokojů i příprav na ně. Kolem Kapitolu teď bude po celých 30 dní stát dva metry vysoký plot. Přímo na místě ve středu policie zatkla jen 13 lidí, až později desítky dalších. Policie sbírá videozáznamy a identifikuje další výtržníky, které bude moci později obvinit a zatknout.

Video: Policie byla skandálně nepřipravená, ale nebylo to jen tak, byla tam určitá sympatie s demonstranty

Policie byla skandálně nepřipravená, ale nebylo to jen tak, byla tam určitá sympatie s demonstranty, říká profesor historie z univerzity v Bostonu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy