Bude to vášnivá schůzka G7: Trumpa nejspíš čeká další hádka s Evropany

Ondřej Houska Ondřej Houska
23. 8. 2019 19:17
Lídři nejbohatších demokratických zemí světa mají aspoň jednu jistotu – nehrozí jim, že se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zase pohádají o tom, co napíšou do tiskové zprávy. V sobotu ve francouzském letovisku Biarritz začíná summit skupiny G7, tedy sedmi největších a nejrozvinutějších demokracií. Hostitel, francouzský prezident Emmanuel Macron, rovnou oznámil, že letos žádné závěrečné komuniké nebude. A to proto, že by se Francouzi, Němci, Kanaďané nebo Japonci na textu s Trumpem nejspíš opět neshodli.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Z loňské schůzky G7 Trump předčasně odjel a z letadla pak naštvaně prostřednictvím Twitteru oznámil, že společné prohlášení škrtá. Doplnil ho útokem na tehdejšího hostitele, kanadského premiéra Justina Trudeaua, jehož označil za "nečestného a slabého".

Trumpovi vadila ve společném prohlášení věta, že země G7 podporují "mezinárodní řád založený na pravidlech". To je přitom standardní formulace tradičně přítomná v dokumentech G7. V zájmu nejrozvinutějších států světa vždy bylo, aby na světě platila pravidla, která z velké části po druhé světové válce a po studené válce samy určily.

Trump ale vyhrál volby s tvrzením, že uspořádání založené na pravidlech Spojeným státům nevyhovuje. Chce například zavádět cla proti jiným zemím podle vlastního uvážení a zpochybňuje význam vícestranných bezpečnostních nebo obchodních dohod. A tak letošní francouzští hostitelé nechtějí roztržku z loňského zasedání G7 opakovat.

"Nemáme stejný názor na světové uspořádání, nemáme stejné cíle," připustil Macron. Význam toho, že se světové demokracie, tradičně nejbližší spojenci, rozejdou bez dohody, se snažil zlehčit. "Nikdo ta komuniké nečte, buďme upřímní," prohlásil.

Macron přesto doufá, že na schůzce, která ve francouzském letovisku Biarritz potrvá od soboty do pondělí, najdou ostatní státy s Trumpem aspoň v něčem společnou řeč. Jenže předmětem jednání budou témata, v nichž se americký postoj od toho evropského či kanadského vesměs zásadně liší.

Vášnivá schůzka

Jde například o mezinárodní obchod, kde Trump zavádí cla a rozehrál obchodní války, nebo o ochranu klimatu - zatímco zbytek G7 podporuje snižování emisí podle pařížské klimatické dohody, Trump od této smlouvy odstoupil. A Spojené státy spustily vůči Íránu politiku "maximálního tlaku", zatímco zbytek G7 podporuje jednání na základě dohody o omezení íránského jaderného programu podepsané v roce 2015. I od ní Trump odstoupil.

Těžká nejspíš bude i debata o zdanění velkých internetových firem. Evropané upozorňují, že společnosti jako Google nebo Apple často v zemích, kde vytvářejí zisky, odvádějí jen zcela minimální daně. Francie proto pro tyto firmy zavedla zvláštní daň a k tomu samému se chystá i Británie, Španělsko nebo Česko.

Trump tvrdí, že jde o útok na americké společnosti, a Francouzům hrozí, že USA uvalí vysoká cla na dovoz jejich vína.

"Schůzka G7 může být vášnivá," odhaduje agentura Bloomberg. Ještě skeptičtější je komentátor deníku Financial Times Edward Luce: "Pokud Trump zvládne svůj víkendový pobyt ve Francii bez toho, aby urychlil zánik Západu - třeba tím, že nabídne, že koupí nějaký kus území Evropy -, tak to bude svým způsobem vítězství. Ale šance, že se to stane, jsou mizivé."

Koupí území má Luce na mysli Trumpovu nabídku, že od Dánska odkoupí ostrov Grónsko. Poté, co to dánská premiérka i vedení autonomního Grónska odmítli, Trump zrušil svou plánovanou návštěvu Dánska.

Boris a Donald

Trump by ale mohl na schůzce G7 nalézt společnou řeč s britským premiérem Borisem Johnsonem. Oba lídři prohlašují, že brzy poté, co Velká Británie opustí Evropskou unii, spolu uzavřou dalekosáhlou dohodu o volném obchodu. Odborníci upozorňují, že to nebude tak jednoduché. Trump s Johnsonem ale zdůrazňují, že v sobě našli zalíbení a vzájemné vztahy výrazně prohloubí.

Johnson se s Trumpem sice shodne ohledně brexitu, prakticky ve všech ostatních tématech má ale britská vláda stejný postoj jako ostatní státy G7. Týká se to mezinárodního obchodu, zdanění internetových firem, ochrany klimatu nebo politiky vůči Íránu.

Johnson se v Biarritzu sejde taky s Donaldem Tuskem, který předsedá Evropské radě, tedy summitům lídrů členských států EU. Tusk mu podle všeho zopakuje to, co Johnson tento týden slyšel i od německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Macrona: pokud chce Británie z dohody o podobě brexitu vypustit takzvanou irskou pojistku, musí přijít s jinou reálnou variantou. A tu zatím Johnson nepředložil.

Irská pojistka má zajistit, aby po brexitu nebylo nutné obnovit hraniční kontroly mezi Irskou republikou, která je členem EU, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království, a tak z unie odchází.

Video: Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení

Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy