Pro každého politika je složité se s takovou porážkou vyrovnat. Investovat tolik času, sil, námahy a energie do znovuzvolení a pak vše vyjde vniveč kvůli relativně malému počtu volebních lístků. V celkovém součtu sice stávající prezident prohrál o čtyři miliony hlasů, ale rozhodly desetitisíce lidí v několika státech.
Trumpovo zklamání a hořkost musí být o to větší, že v průběžném sčítání to po několika hodinách vypadalo na vítězství. Získal Floridu, vedl v Ohiu, Pensylvánii i Michiganu. Pak ale přišlo na řadu sčítání korespondenčních hlasů a potvrdilo se, že tuto cestu využili hlavně voliči demokrata Joea Bidena. Sportovci mají známé pořekadlo, že je někdy lepší prohrát jasně 0:5 než dlouho vést a pak dostat rozhodující gól v nastavení. Taková prohra psychicky víc bolí.
Nejdříve Trump řekl, že volby vyhrál a demokraté se mu je snaží ukrást podvody při sčítání. Ani v sobotu nenaznačil, že by se chystal s prohrou smířit. "Tyto volby ještě zdaleka neskončily. Joe Biden není potvrzeným vítězem v žádném státě a už vůbec ne v těch, kde přijde na řadu přepočítávání a kde podáme legitimní stížnosti," uvedl prezident v sobotu.
Míru jeho zklamání a rozhořčení ukázal fakt, že volal majiteli televize Fox News, mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi, kvůli tomu, že stanice známá podporou Trumpa jako první přiřkla vítězství Bidenovi v klíčovém státě Arizona.
Když americká média v sobotu vpodvečer Bidena prohlásila díky zisku Pensylvánie novým prezidentem, Trump byl ve svém golfovém resortu ve Virginii. Na cestě zpět do Bílého domu pak z auta hořce sledoval jásající příznivce demokratického kandidáta.
"Nepřijmu Bidenovo vítězství"
Frustraci z toho, že druhý mandát už vypadal na dosah, a pak zmizel zřejmě nenávratně za horizontem, dali najevo i Trumpovi spolupracovníci a voliči. Jeho bývalý poradce a šéf týmu stratégů Steve Bannon se na sociálních sítích v hněvu přestal kontrolovat. Uvedl, že demokraté Trumpovi kradou vítězství. A dodal, že hlavní epidemiolog Anthony Fauci a ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray by zasloužili za neloajalitu k prezidentovi setnout hlavy a ty by pak měly být pro výstrahu ostatním nabodnuty na kůly v Bílém domě.
"Nepřijmu Bidenovo vítězství. Nechci žít pod vládou komunistů," citoval deník New York Times sedmašedesátiletého Jima Williamse, který se stovkami dalších lidí protestoval proti průběhu voleb v Phoenixu v Arizoně.
Americká ústava nenařizuje prezidentovi, aby uznal porážku, telefonoval vítěznému kandidátovi a pak mu 20. ledna osobně předal úřad - vždy toto všechno poražený prezident udělal. Povinnost má Trump ale jen jedinou: z Bílého domu prostě odejít.
Televizní stanice CNN s odvoláním na své zdroje informovala, že uznání porážky ve volbách Trumpovi doporučil jeho zeť a důležitý poradce Jared Kushner a také první dáma Melania Trumpová.
Má právo dostat čas
Ačkoliv emoce jsou vybičované, někteří lidé z blízkosti Trumpa nabádají, aby poražený prezident ještě dostal trochu času. Aby výsledek strávil a nějakým způsobem se s ním vyrovnal poté, co se právní cesta ke zpochybnění voleb ukáže jako neprůchodná.
"Potřebujeme, aby tyto volby neobcházel žádný stín pochybností. Potřebujeme vědět, že vítěz je skutečně vítěz. Jakmile to bude jasné, jsem přesvědčen, že Donald Trump bude jednat a mluvit jako velký prezident," uvedl v komentáři pro deník Wall Street Journal bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který v této funkci působil do března letošního roku.
K trpělivosti nabádá také bývalý mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. "Trump má právo dostat určitý čas, aby se s tím vyrovnal. Bylo to těsné a nikomu nepomůže žádat po něm okamžité přiznání porážky. Nejlepší způsob, jak zemi sjednotit, je dát prezidentovi čas, aby výsledek voleb přijal," uvedl Fleischer. Ten s tím má bezprostřední zkušenost: byl mluvčím prezidenta George Bushe staršího, který jako dosud poslední prezident neobhájil svůj mandát v roce 1992.