Začíná dlouhý proces střídání v Bílém domě. Trump ho komplikuje, prohru stále neuznal

Přenos skončil
"Skončil čas ostrých projevů, kampaň skončila, nyní je čas hojit Ameriku. Ti, co mě nevolili, nejsou naši nepřátelé, jsou to Američané. Musíme všichni společně bojovat proti koronaviru, proti padající ekonomice a proti systémovému rasismu," řekl ve vítězném projevu Joe Biden. Donald Trump výsledky voleb stále ještě oficiálně nepřijal.
Vítězný projev Joea Bidena.
Vítězný projev Joea Bidena. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Biden, Kamala Harrisová a jejich týmy hned v pondělí začnou s přípravami na převzetí úřadu prezidenta a viceprezidentky Spojených států. Shání osobnosti do své vlády, připravují protikoronavirovou strategii i novou legislativu, která by měla začít platit hned poté, co Biden Trumpa v lednu nahradí v Bílém domě.  

Shrnutí toho nejdůležitějšího:

 • V sobotu krátce před 18. hodinou středoevropského času oznámily odhady většiny amerických médií, že Joe Biden poráží Donalda Trumpa v klíčovém státě Pensylvánie, čímž překročil klíčovou hranici 270 volitelů, nutných ke vstupu do Bílého domu.
 • Posléze se zbarvila do modré barvy (značící Bidenovu Demokratickou stranu) i Nevada (6 volitelů). Biden tak má nyní 279 volitelů. Dosud nerozhodnutými sáty zůstávají Aljaška, Arizona, Georgia a Severní Karolina. I kdyby je všechny získal současný prezident Trump, na výsledku se již nic nezmění.
 • Donald Trump ovšem svou porážku odmítá uznat. Na Twitteru se večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů. Biden a jeho tým se mezitím připravují na převzetí úřadu příští rok v lednu. 
14:47

Vážení čtenáři, tímto končíme on-line přenos k americkým volbám 2020. Dění v USA se ale budeme nadále věnovat v dalších článcích na Aktuálně.cz.

13:00

Bidenovo prezidentství bude znamenat i obrat v migrační a azylové politice. Nově by ve Spojených státech mohli zůstat žadatelé o azyl z Kamerunu, kterým doma hrozí uvěznění nebo zabití z politických důvodů, informuje The Guardian. Letadlo s několika z nich by mělo odletět zpět do Kamerunu v úterý. Jejich právníci a lidskoprávní organizace se domnívají, že deportace jsou urychlovány proto, aby k nim došlo ještě před koncem Trumpova volebního období

Deportace do Kamerunu pokračují i přes zjištění americké vlády, že v zemi dochází k porušování lidských práv. Žadatelé o azyl, kteří byli deportováni minulý měsíc, jsou nyní pohřešovaní. Právníci proto označují zítřejší let za "letadlo smrti".

12:28

Estonský ministr vnitra Mart Helme odstupuje kvůli svým výrokům o Joeu Bidenovi a jeho synovi. Helme, který ve vládě zastupuje krajní pravici, oba v nedělním rozhlasovém rozhovoru označil za "zkorumpované týpky". Helmeho výroky o Bidenovi odmítl estonský premiér Jüri Ratas jako absurdní a vyzval ministra, aby "okamžitě přestal podkopávat vztahy Estonska a Spojených států". Prezidentka Kersti Kaljulaidová ohlásila, že kvůli ministrovým výrokům svolá radu pro obranu státu. Opozice chystala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

"Prostě mám toho po krk. Neudělal jsem nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost a obranyschopnost země, a neřekl jsem nic, o čem by už nepsala všechna svobodná americká média," řekl Helme podle serveru Delfi.ee. Ironicky se také dotazoval médií, co si bez něj počnou, vždyť jim posledních pět let svým působením a výroky obstarával živobytí.

11:15

Mluvčí Kremlu dnes oznámil, že je vhodné s komentáři počkat, dokud nebudou výsledky oficiální, přičemž odkázal na Trumpovo oznámení právních kroků. Podle Kremlu Putin zároveň opakovaně řekl, že je připraven jednat s jakýmkoliv lídrem USA. 

Na upřesňující dotaz, čím se nynější situace liší od situace před čtyřmi lety, kdy ruský prezident okamžitě pogratuloval Donaldu Trumpovi, Peskov řekl, že "rozdíl je naprosto zřejmý", protože v USA se nejprve musí vyřešit právní spory, které ohlásil stávající prezident, a proto Kreml pokládá za korektní vyčkat na oficiální vyhlášení vítěze voleb. Peskov podle TASS již neodpověděl na dotaz, jaké vyhlášení bude Kreml pokládat za oficiální.

10:17

Čínský prezident Si Ťin-pching na rozdíl od mnoha dalších světových vůdců zatím nepoblahopřál demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Bidenovu výhru na základě svých projekcí o víkendu ohlásila přední americká média, jeho soupeř Donald Trump ji ale odmítá uznat. Čína chápe, že o výsledku hlasování se rozhodne na základě amerických zákonů, uvedlo dnes čínské ministerstvo zahraničí.

09:49

Bílý dům je sídlem amerických prezidentů již 220 let. Jeho výstavbu inicioval první americký prezident George Washington a jako první se sem nastěhoval v roce 1800 druhý prezident John Adams. Základní kámen byl položen v roce 1792, kdy v konkurzu vyhrál irský architekt James Hoban a postavil neoklasicistní sídlo, jehož stavba vyšla v přepočtu k dnešní měně na 3,5 milionu dolarů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock
09:43

The Guardian cituje z analýzy volebních výsledků, která naznačuje, že Joeu Bidenovi k vítězství v klíčových státech pomohly hlasy mladých voličů. K urnám přišlo až o deset procent více voličů ve věkové kategorii 18-29 let, z nichž 61 procent vyjádřilo podporu právě Bidenovi. 

"Pamatuju si, jak jsem se cítila, když v roce 2016 vyhrál Trump. Nebylo to dobré, ale zároveň to nebyla moje vina - nemohla jsem výsledek nijak ovlivnit," říká 20letá Alondra Alvarezová z Michiganu. Nyní se podíl mladých voličů pohyboval kolem 17 procent z celkového počtu přijatých hlasů, mohli tak zásadně ovlivnit výsledky ve státech Georgia, Arizona a Severní Karolína, kde byly výsledky velmi těsné.

Spojené státy volí nového prezidenta.
Spojené státy volí nového prezidenta. | Foto: Reuters
09:08

Ohlasy k americkým volbám ze slovenských médií:

"Po vládě republikána Donalda Trumpa má sjednotit zemi a vyléčit Ameriku z extrémní polarizace. Zároveň má pohnout USA kupředu, ale tak, aby bral v úvahu, co si myslí republikáni. A má obnovit postavení Spojených států na mezinárodní scéně a spolupracovat se spojenci, ale nemá si hrát na světového policistu," napsal list Pravda o Bidenovi.

List Sme uvedl, že Biden má všechno, co si Trump nedokázal zajistit ani během své funkce v úřadu prezidenta - politické zkušenosti, dobré poradce, zahraničněpolitickou reputaci, slušnost a hranice. "Nevíme, zda bude v Bidenových silách, aby zahojil Ameriku, kterou Trump ještě i nyní podpaluje a otevírá v ní rány," dodal.

"Zvolení Joea Bidena je dobrou zprávou. Po Donaldu Trumpovi by ovšem byl dobrou zprávou téměř kdokoliv. Proto není namístě přehnaný optimismus," napsal list Denník N. Dodal, že demokraté přebírají Bílý dům v době, kdy jsou Spojené státy zemí nejvíce postiženou pandemií covidu-19 a jejich prestiž je i z jiných příčin v troskách. Kromě toho jsou USA dramaticky rozpolcené.

08:31 Americký prezident Donald Trump

Z grafu, který na sociálních sítích zveřejnil analytik Ian Bremmer, vyplývá, že Trump se po sobotních volbách stal zatím prvním americkým prezidentem, který o post přišel po jednom volebním období, zároveň získal menšinu z absolutního počtu voličských hlasů (tedy má menší takzvanou lidovou podporu), a zároveň čelil pokusu o odvolání (impeachment).

06:45 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Kvůli rekordnímu nárůstu nakažených koronavirem vyhlásil republikánský guvernér státu Utah plošnou povinnost nosit roušku. Dříve to odmítal. Zvolený prezident Biden oznámil, že se osobně spojí s guvernéry a také starosty, aby na ně ohledně nošení roušek apeloval. Detaily svého expertního koronavirového týmu by měl představit v pondělí. Také Trumpův koronavirový tým pod vedením viceprezidenta Mika Pence se sejde v pondělí. Bude to poprvé po několikatýdenní překážce způsobené volbami. 

06:42

"Tyto volby ještě zdaleka neskončily. Joe Biden není potvrzeným vítězem v žádném státě, a už vůbec ne v těch, kde přijde na řadu přepočítávání a kde podáme legitimní stížnosti," trvá Donald Trump na svém. 

22:53

Kolik hlasů oba kandidáti dosud získali? Podívejte se v přiloženém tweetu.

22:40

Shrnutí toho nejdůležitějšího:

V sobotu krátce před 18. hodinou SEČ oznámily odhady většiny amerických médií, že Joe Biden poráží Donalda Trumpa v klíčovém státě Pensylvánie a udělal tím poslední, rozhodující krok k zisku postu prezidenta USA. Pravděpodobný zisk 20 volitelů v tomto státě posouvá Bidena za klíčovou hranici 270 volitelů, nutných ke vstupu do Bílého domu.

Vzápětí se zbarvila do modra i Nevada (6 volitelů). I zde se Biden stal vítězem a navýšil počet volitelů na 279, přičemž ke zvolení je potřeba 270. Dosud nerozhodnutými sáty zůstávají Aljaška, Arizona, Georgia a Severní Karolina. I kdyby je všechny získal současný prezident Trump, na výsledku se již nic nezmění.

Donald Trump ovšem svou porážku stále odmítá. Na Twitteru se večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů.

22:27

Podle guvernéra New Yorku Andrewa Cuoma bude vítězství Joe Bidena znamenat obrat v boji proti pandemii koronaviru. Změní se podle něj i tón, kterým politici o pandemii mluví. "Myslím, že politický tlak na popírání covidu odezněl," uvedl Cuomo v televizním pořadu, ze kterého cituje The Guardian. "Čísla jdou nahoru a Američané pochopí, jak závažné to je," dodal. 

21:42

Stále zbývá sečíst desetitisíce hlasů. Jaký je nyní stav v dosud nerozhodnutých státech?

 • Arizona: Donald Trump snížil vedení Joe Bidena ve státě Arizona na 18 553 hlasů. Stále zbývá sečíst tisíce hlasů.
 • Georgia: Ve státě Georgia vzrostlo vedení Joe Bidena na 10 196. 
 • Pensylvánie: Bidenovo vedení vzrostlo na 42 818 hlasů. 
20:54

K výhře ve volbách demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi a budoucí viceprezidentce Kamale Harrisové v neděli poblahopřál i král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz a korunní princ Muhammad bin Salmán, píše agentura Reuters.

20:46

Jaké budou priority nové první dámy Jill Bidenové?

Jill Bidenová bude i ve funkci první dámy pokračovat ve svém povolání učitelky angličtiny. Proto se její priority podle mluvčího Michaela LaRosy budou soustředit na "vzdělání, rodiny vojáků a veteránů a také na rakovinu," uvedl. O léčbu rakovinu se Bidenová zajímá i z osobních důvodů - její nevlastní syn Beau Biden zemřel kvůli nádorům na mozku. Jeho ztrátu popsala jako "naprosto otřesnou".

Budoucí americká první dáma Jill Bidenová.
Budoucí americká první dáma Jill Bidenová. | Foto: Reuters
20:36

Melania Trumpová vydala poprvé od vyhlášení výsledků voleb veřejné prohlášení. "Američané si zaslouží spravedlivé volby. Každý legální - ne nelegální - hlas by měl být spočítán. Musíme ochránit naši demokracii zcela transparentně," napsala první dáma na Twitter. 

20:18

Vítězství Joe Bidena oslavili v Londýně ohňostrojem.

19:45

Baseballový tým Washington Nationals pozval Joea Bidena, aby zahájil jejich příští sezónu prvním nadhozem. "Jsme nadšení, že budeme pokračovat v dlouhodobé tradici, kdy prezidenti hodí první nadhoz v domově národního sportu našeho hlavního města," cituje z oznámení týmu agentura Reuters. Začátek sezóny je naplánován na duben.

Tradice prezidentských nadhozů byla porušena jen dvakrát od jejích začátků v roce 1910. Míč na začátku baseballové sezóny nehodil Jimmy Carter a také současný prezident Donald Trump.

19:24

Podívejte se, jak porážku ve volbách komentovali bývalí uchazeči o Bílý dům.

18:35

Ke zvolení Joeu Bidenovi poblahopřál i bývalý prezident George Bush.

18:22

Bidenovo vítězství oslavují i v Irsku, konkrétně ve městě Ballina na západě země. Odtud totiž ve čtyřicátých letech 19. století emigrovali předci Bidena do Ameriky. Část vzdálené rodiny tam ale stále ještě žije. V rámci oslav se město s destitisíci obyvateli prohlásilo za Bidenland.

 

18:06

Jak bude vypadat příští americká vláda?

O složení Bidenova kabinetu se zatím pouze spekuluje, přičemž spolupracovníci bývalého viceprezidenta už dlouho před vyvrcholením voleb rozebírali různé možnosti. Politico mezi kandidáty na ministerské posty řadí i senátory Bernie Sanderse a Elizabeth Warrenovou, kteří se letos také ucházeli o prezidentský post. Velké šance na nástup do funkce ministra obrany má údajně manažerka a bývalá ministerská náměstkyně Michele Flournoyová, která by se mohla stát první ženou v čele Pentagonu v dějinách USA.

17:41

Co si o výsledku voleb myslí první dáma Melania Trumpová?

Trumpová žádné oficiální vyjádření nevydala, podle informací CNN je ale jednou z těch, kteří nabádají prezidenta, aby svou prohru přijal. "Nabídla svůj názor, stejně jako to dělá vždycky," cituje CNN nejmenovaný zdroj. K uznání prohry prezidenta podle dřívějších informací nabádal i jeho zeť Jared Kushner. 

Trump na letišti Stansted v Británii se svou chotí. Dvojice se po oficiální návštěvě Londýna přesouvá do Skotska.
Trump na letišti Stansted v Británii se svou chotí. Dvojice se po oficiální návštěvě Londýna přesouvá do Skotska. | Foto: Reuters
17:28

Joe Biden ve vítězném projevu oznámil, že v pondělí představí krizový štáb, který bude mít za úkol snížit počty nakažených koronavirem ve Spojených státech. Virus si v zemi vyžádal už více než 238 tisíc obětí. Britský deník The Guardian uvádí, že v něm zasedne bývalý šéf americké zdravotnické služby Vivek Murthy a bývalý komisař pro kontrolu potravin a léčiv David Kessler.

16:06

Gratulace dosud nepřišly ani od ruského prezidenta Vladimira Putina, severokorejského vůdce Kim Čong-una, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, brazilského prezidenta Jaira Bolsonara či od saúdskoarabské monarchie. Britský zpravodajský web BBC s ohledem na mlčení těchto politiků napsal, že "se možná ještě snaží vymyslet co nejlepší prohlášení".

15:57

Americký historik Timothy Snyder spekuluje o tom, jak bude vypadat budoucnost Donalda Trumpa. Podle něj by mohl Spojené státy i opustit.

15:42 Republikánská strana slon

Podporu Joe Bidenovi vyjádřil i Mitt Romney, který dvakrát kandidoval na prezidenta za republikány. Ten uvedl, že pokud není důvod na zvrácení výsledků, tak se "postavíme se za nového prezidenta a popřejeme mu všechno dobré. Gratuluji a stejně jako u posledního prezidenta i za tohoto se budeme modlit," cituje ho CNN. 

15:30 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump se v novém příspěvku na Twitter podivuje nad tím, jak mohl Joe Biden získat víc hlasů než bývalý prezident Barack Obama. To je podle současného prezidenta jeden z důkazů zfalšovaných voleb. Více hlasů než Obama v roce 2008, kdy jich získal 69,4 milionů, letos obdrželi oba kandidáti - Joe Biden 74,5 milionu hlasů a Donald Trump 70,3 milionů hlasů.

15:13 Republikánská strana slon

Nejen americký prezident Donald Trump, ale také mnoho dalších předních představitelů Republikánské strany stále neuznalo Joea Bidena za vítěze letošních voleb. Téměř 24 hodin od chvíle, kdy americká média Bidena vyhlásila za nově zvoleného prezidenta USA, se dál čeká na vyjádření současného viceprezidenta Mikea Pence a šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella. Další Trumpovi spojenci uváděli, že souboj o Bílý dům ještě nepovažují za ukončený.

"Volby nejsou u konce, dokud nejsou započítány a potvrzeny všechny zákonné hlasy. Stále jsou zde vážné soudní stížnosti, které byly vzneseny, a dokud nebude tento proces vyřešen, volba není definitivní," uvedl v sobotu na Twitteru druhý nejvýše postavený republikán ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise.

Foto: Reuters
14:57 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump dnes na Twitteru opět píše o volebních nesrovnalostech. Podle něj byl ve Filadelfii problém s ověřováním volebních lístků.

14:04

Shrnutí toho nejdůležitějšího:

V sobotu krátce před 18 hodinou SEČ oznámily odhady většiny amerických médií, že Joe Biden poráží Donalda Trumpa v klíčovém státě Pensylvánie a udělal tím poslední, rozhodující krok k zisku postu prezidenta USA. Pravděpodobný zisk 20 volitelů v tomto státě posouvá Bidena za klíčovou hranici 270 volitelů, nutných ke vstupu do Bílého domu.

Vzápětí se zbarvila do modra i Nevada (6 volitelů). I zde se Biden stal vítězem a navýšil počet volitelů na 279, přičemž ke zvolení je potřeba 270. Dosud nerozhodnutými sáty zůstávají Aljaška, Arizona, Georgia a Severní Karolina. I kdyby je všechny získal současný prezident Trump, na výsledku se již nic nezmění.

Donald Trump ovšem svou porážku stále odmítá. Na Twitteru se večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů.

13:58 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Hlavní prioritou bude podle amerických médií boj s koronavirem.

Podle WSJ hodlá Joe Biden na federálních pozemcích a zařízeních zavést povinnost nosit roušky a vyzve ke stejným opatřením i lokální úřady v jednotlivých státech. V úmyslu má také vypracovat detailní pokyny pro zavádění protikoronavirových opatření v závislosti na lokálních epidemických situacích a chce investovat do zlepšení systému testování a trasování.

Za cenu krátkodobých lokálních uzávěr by tato opatření podle WSJ potenciálně mohla pandemii dostat pod kontrolu rychleji. Zda se mu to podaří, bude však záviset i na spolupráci republikánských guvernérů v řadě států, která není jistá.

13:56 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Tohle jsou plány Joea Bidena:

Po nástupu do úřadu Biden podle svých vyjádření a zdrojů WP plánuje:

 • navrátit Spojené státy k pařížské dohodě o ochraně klimatu z roku 2015
 • zvrátit Trumpovo rozhodnutí vystoupit z WHO
 • zrušit zákaz občanům z řady většinově muslimských zemí cestovat do USA
 • obnovit imigrační program umožňující zůstat v zemi lidem, kteří do USA přišli jako děti.
 • založit krizový štáb pro boj s koronavirem sestavený z předních vědců a lékařů. 
13:53 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Jaký bude Joe Biden prezidentem podle amerického tisku?

The Washington Post (WP) a The Wall Street Journal (WSJ) píší, že bude předvídatelnější než Donald Trump.

Podle The Washington Post bude přechod od Trumpa k Bidenovi patřit k nejpřekotnějším v dějinách USA. Zatímco Trump se "snažil podkopat zavedené normy a instituce", Biden se zavázal obnovit "nastolený řád".

List The New York Times (NYT) poznamenal, že Biden v celém 17minutovém projevu jméno Donalda Trumpa zmínil jen jednou a zcela ignoroval fakt, že Trump prohru odmítá uznat a zpochybňuje regulérnost voleb.

12:50

Ačkoliv už byl Joe Biden vyhlášen vítězem, některé státy stále sčítají odevzdané hlasovací lístky.

Počítá se v Georigii, kde těsně vede Joe Biden, v Severní Karolíně, kde má náskok zase Donald Trump, a v Arizoně, kde vítězí Joe Biden o necelé procento odevzdaných hlasů.

Teprve něco málo přes polovinu lístků spočítala Aljaška, kde tradičně vítězí republikánský kandidát. 

Výsledky v těchto státech už ale vítězství Joea Bidena neohrozí.

12:45 Americký prezident Donald Trump

Americký deník New York Times přináší shrnutí aktivity Donalda Trumpa na Twitteru během sčítání hlasů. Od uzavření volebních místností označil Twitter skoro polovinu jeho příspěvků kvůli zavádějícím nebo falešným informacím, které obsahovaly.

11:49

Joe Biden přivede do Bílého domu první viceprezidentku v historii USA. Připomeňte si, kdo je Kamala Harrisová:

10:57 Americký prezident Donald Trump

Jared Kushner, Trumpův zeť a jeden z jeho hlavních poradců, podle americké CNN oslovil prezidenta, aby uznal výsledky voleb.

Jared Kushner a Donald Trump
Jared Kushner a Donald Trump | Foto: Reuters
10:53

Světoví lídři gratulují Bidenovi, radost svým způsobem vyjádřil také íránský prezident Hasan Rúhání.

"Americký lid se postavil proti škodlivé Trumpově politice. Příští vláda by měla využít příležitosti k napravení minulých chyb. Írán upřednostňuje konstruktivní spolupráci se světem," prohlásil podle agentury Reuters íránský prezident.

09:58

Novou první dámou bude vysokoškolská učitelka Jill Bidenová.

09:39

A co čeká samotného Joea Bidena? Boj s ekonomickou krizí a pandemií koronaviru.

09:29

Agentura AP přináší shrnutí toho, co v USA bude následovat odteď až do inaugurace nového prezidenta 20. ledna 2021:

 • Do 8. prosince proběhnou všechna přepočítávání hlasů i všechna soudní rozhodnutí v případě napadení výsledků na úrovni jednotlivých států.
 • Do 14. prosince odevzdají své hlasy zvolení volitelé. Američané totiž nehlasovali přímo pro prezidentské kandidáty, ale pro volitele ve svých státech.
 • 6. ledna 2021 se sejdou obě komory parlamentu a společně sečtou hlasy volitelů. Šéf Senátu, viceprezident Mike Pence, vyhlásí vítěze na základě toho, který kandidát získá 270 a více hlasů.
 • 20. ledna 2021 proběhne inaugurace nového amerického prezidenta.
09:20

Joe Biden vrátí do Bílého domu psy. Má dva německé ovčáky, jeden z nich se stane vůbec prvním psem v Bílém domě, který pochází útulku.

08:53

Takhle Američané slaví výsledky voleb napříč Spojenými státy:

08:48

Podívejte se na snímky z amerických ulic po vyhlášení Joea Bidena prezidentem:

08:30

Takhle vypadají nedělní titulní strany několika amerických deníků:

08:04 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump se pak vydal na cestu zpět do Bílého domu, který bude muset zřejmě definitivně opustit k 20. lednu, kdy by měl být uveden do funkce jeho předpokládaný nástupce. Na hlavě měl bílou čepici s proslulým heslem Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost), podle svého oficiálního kalendáře neměl již naplánované žádné akce.

Na Twitteru si pak jen znovu postěžoval na údajné volební podvody, přičemž sociální síť jeho prohlášením velice rychle označila za sporné.

08:03 Americký prezident Donald Trump

To Donald Trump se o Bidenovo vítězství dozvěděl na golfovém hřišti.

Trump v sobotu opustil poprvé od úterních voleb Bílý dům, aby si zahrál partii golfu na jednom ze svých hřišť ve městě Sterling ve Virginii nedaleko Washingtonu. Prezident přitom vyrazil nehledě na to, že se každou hodinou očekávalo, že média vyhlásí Bidena vítězem díky jeho náskoku v klíčové Pensylvánii.

Prezidentův tým ještě v době Trumpova pobytu na hřišti zveřejnil prohlášení, v němž Bidenovo vítězství zpochybnil a slíbil, že v příštím týdnu bude dál soudně bojovat o zvrácení výsledků. Ty stále označuje za podvodné, ačkoliv je podle většiny amerických médií takové tvrzení nepodložené.

08:00 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Když americká média označila Joea Bidena příštím americkým prezidentem, nacházel se demokrat zrovna ve svém domově ve státu Delaware. Šťastnou zprávu se přitom dozvěděl jako první od svých vnuček, napsala televize CNN s odkazem na sdělení činitelů jeho kampaně.

Jeho vnučka Naomi Bidenová poslala na Twitter fotografii, na níž je smějící se 77letý demokrat vidět v objetí své rodiny.

07:30 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Vzkaz Joea Bidena Američanům na Twitteru:

07:29

Gratulace Joe Biden přijal i z Asie.

Na spolupráci se těší jihokorejský prezident Mun Če-in, indický premiér Nárendra Módí na Twitteru kromě Bidena zvlášť ocenil i Harrisovou, jejíž matka do USA imigrovala z Indie. "Váš úspěch je průkopnický a záležitostí neuvěřitelné pýchy nejenom pro vaše tetičky, ale pro všechny Indoameričany," uvedl Módí, jež přitom zopakoval tamilský výraz pro tetu, který již dříve použila samotná Harrisová.

07:27

Novému americkému prezidentovi blahopřál i venezuelský prezident Nicolás Maduro, který loni s USA přerušil diplomatické styky.

Prohlásil, že je "vždy připraven na dialog a porozumění s lidmi a vládou Spojených států". Caracas s Washingtonem přerušil diplomatické styky loni poté, co administrativa nynějšího prezidenta Donalda Trumpa společně se šesti desítkami dalších zemí uznala za prozatímního prezidenta země Madurova rivala Juana Guaidóa.

Šéf venezuelského parlamentu Guaidó Bidenovi rovněž pogratuloval.

07:12

Shrnutí toho nejdůležitějšího:

V sobotu krátce před 18 hodinou SEČ oznámily odhady většiny amerických médií, že Joe Biden poráží Donalda Trumpa v klíčovém státě Pensylvánie a udělal tím poslední, rozhodující krok k zisku postu prezidenta USA. Pravděpodobný zisk 20 volitelů v tomto státě posouvá Bidena za klíčovou hranici 270 volitelů, nutných ke vstupu do Bílého domu.

Vzápětí se zbarvila do modra i Nevada (6 volitelů). I zde se Biden stal vítězem a navýšil počet volitelů na 279, přičemž ke zvolení je potřeba 270. Dosud nerozhodnutými sáty zůstávají Aljaška, Arizona, Georgia a Severní Karolina. I kdyby je všechny získal současný prezident Trump, na výsledku se již nic nezmění.

Donald Trump ovšem svou porážku stále odmítá. Na Twitteru se večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů.

03:48

Připomeňte si klíčový den amerických voleb ve fotogalerii Aktuálně.cz.

02:57

Na pódium přichází Bidenova manželka Jill a vzápětí celá jeho rodina. Přichází také Kamala Harrisová se svým manželem a další členové její rodiny. Všichni mávají divákům, někteří na pódiu tančí, děti skotačí. Začíná ohňostroj, velký den je u konce.

Foto: Reuters
02:48 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Skončil čas ostrých projevů, kampaň skončila, nyní je čas hojit Ameriku. Ti, co mě nevolili, nejsou naši nepřátelé, jsou to Američané. Nyní nás čeká bojiště, kde musíme všichni společně bojovat proti koronaviru, proti padající ekonomice a proti systémovému rasismu."

02:45 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Moje manželka Jill je učitelka, tohle je i velký den pro všechny americké učitele. A je mi ctí, že budu mít skvělou viceprezidentku. Už se to mělo stát dávno, teď konečně bylo učiněno spravedlnosti zadost," říká Biden

Foto: Reuters
02:42 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Zvítězili jsme s největším počtem hlasů v historii země. Vidíme nejen v USA, ale i ve světě víru v novou budoucnost. Slibuji, že budu prezidentem všech, který nevidí červené a modré státy, ale jen Spojené státy," říká budoucí prezident.

Foto: Reuters
02:40

Kamala Harris uvádí na pódium Joea Bidena. Ten svižně přibíhá v roušce na pódium. "Zdravím vás, Američané!"

Foto: Reuters
02:39

"Budu viceprezidentkou všech, bez ohledu na to, koho kdo volil. A teď už je čas na práci a my s Joem se do ní dáme."

02:37

"Děkuji Joeovi, že probořil tu zeď a vybral si za viceprezidentku ženu. Já jsem první viceprezidentka, ale určitě ne poslední. Protože každá dívenka, která mě teď vidí, ví, že Amerika je země příležitostí a že i ona má skvělou šanci stát na mém místě."

Foto: Reuters
02:36

"Myslím na všechny ženy, které vydláždily cestu k tomuto okamžiku - Afroameričanky, Asiatky, hispánky, bílé ženy. Všechny ženy, které se zasloužily v politickém boji o tuto věc."

02:33

"Děkuji, že jste přišli v rekordním počtu. Zvolili jste jasné poselství: Slušnost, čestnost a pravdu. Vy jste zvolili Joea Bidena příštím prezidentem. Jeho zkušenost se ztrátou z něj udělala muže s velkou láskou, umí nesmírně milovat a spojovat."

Foto: Reuters
02:29

Na pódiu už je Kamala Harrisová. "Dobrý večer, děkuji vám! Kongresman John Lewis řekl, že demokracie není stav, ale čin, nelze ji brát jako samozřejmost. Je ji neustále třeba bránit," zahájila svůj projev. "O demokracii šlo i v těchto volbách a vy jste zajistili nový den pro Ameriku."

02:16 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Bidenovi příznivci netrpělivě čekají na jeho projev. Někteří postávají, jiní tančí, další sedí na kapotách svých aut. Všichni mávají vlajkami.

Foto: Reuters
02:05 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Schyluje se k vítěznému projevu. Zvolený prezident Joe Biden a nově zvolená viceprezidentka Kamala Harris pormluví k národu v Chase Center v jeho bydlišti - ve městě Wilmington v Delaware, kde jeho rodina sídlí již téměř 70 let. Nastávající prezident již přijíždí na místo.

Foto: Reuters
01:50

A představení nastávajícího osazenstva Bílého domu by nebylo kompletní, kdybychom si nepředstavili  "prvního psa". Američané milují psí obyvatele prezidentské rezidence. Trump jim v tomto radost neudělal, psa totiž neměl. Tohle je Major, německý ovčák z útulku, se svým páníčkem. A to není všechno. Německého ovčáka má i nastávající první dáma Jill Bidenová. Jmenuje se Champ a jedná se o dárek od manžela po volbách 2008. Ostatně Joe Biden 1. listopadu tweetnul: "Vraťme psy do Bílého domu. Champ a Major prvními psy USA".

01:02

Mexický prezident Lopez Obrador odmítl nyní pogratulovat vítězi amerických prezidentských voleb s tím, že počká až na všechny zákonné procedury voleb. Řekl také, že má dobré vztahy s Trumpem i Bidenem.

00:39 Americký prezident Donald Trump

Štáb republikánského prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že podal žalobu v Arizoně. Napadli praktiky s novými hlasovacími stroji v některých volebních místnostech.

00:20

Vše o 46. prezidentovi USA na jednom místě. Podívejte se na speciální grafiku Aktuálně.cz.

00:12 Americký prezident Donald Trump

Reportéři agentury Reuters zavítali do "nejčervenějšího" dílku Pensylvánie - do okresu Juniata, kde Donald Trump získal 80 procent hlasů. Jedná se o venkovskou oblast, kde žijí převážně bílí obyvatelé s nižším vzděláním, najdeme tu malebné kostely, farmy pro chov hospodářských zvířat či továrny. Z výsledků voleb jsou místní rozčarovaní. 

23:47

Nedaleko Bílého domu tančí davy na píseň YMCA, jež se stala hitem Trumpových předvolebních kampaní.

23:23

"Tyto volby byly o tom, jestli jsme národ, který věří v Ústavu, právní stát a demokracii, nebo ne. A díky bohu, demokracie zvítězila," napsal na twitteru Bernie Sanders, jeden z demokratických kandidátů na prezidenta.

23:15

"Amerika promluvila a demokracie vyhrála. Zvolili jsme prezidenta a viceprezidentku, kteří semknou národ a budou mu sloužit," uvedl bývalý prezident USA Bill Clinton.

23:05 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump si stále stojí za tím, že vyhrál volby. Tvrdí, že dostal 71 milionů platných hlasů. "Staly se hrozné věci, které naši pozorovatelé neviděli," uvádí, s tím, že republikánští pozorovatelé nebyli vpuštěni do sčítacích místností. Již dříve Trump uvedl, že volební výsledky napadne u soudu.

22:59

Vedoucí osobnosti amerického obchodu a průmyslu žádají, aby předání úřadu prezidenta Spojených států proběhlo hladce. Jsou znepokojeni výroky současného prezidenta Donalda Trumpa a obávají se kompikací, uvádí Financial TImes.

22:45

Kdo je Joe Biden? Podívejte se na jeho životní příběh ve fotografiích:

22:22

Zatímco stoupenci Joea Bidena v ulicích amerických měst slavili, příznivci prezidenta Donalda Trumpa po ohlášení jeho porážky neskrývali smutek, rozhořčení a nedůvěru ve výsledek volby. Informují o tom světová média. Někteří z Trumpových voličů pokračovali v protestech, přičemž opakovali prezidentova tvrzení o volebních podvodech.

"Tohle ještě neskončilo! Tohle ještě neskončilo! Fake news!" skandovali podle agentury AP lidé shromáždění u budovy Kapitolu ve státě Georgia. Podobná manifestace se konala také u sídla vedení státu Pensylvánie, přičemž podle zpravodaje televize CNN byl k vidění i transparent s nápisem "naštvaní vlastenci".

Trumpovi podporovatelé v Michiganu.
Trumpovi podporovatelé v Michiganu. | Foto: Reuters
22:19

Oslavy napříč USA ve videu CNN:

22:12

Projekce médií byly skutečně správné. Biden vede v klíčové Pensylvánii již o 37 500 hlasů a sečteno je 98 procent hlasů.

22:02 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Archiv kanálu ABC News obsahuje i vysílání z roku 1972. Joe Biden tehdy dosáhl věku, kdy se mohl stát senátorem. Na videu je mimo jiné jeho narozeninová oslava.

21:56

Díky čemu zvítězil Biden? Demokraty si oblíbilo více voličů na předměstích, ve středních a vyšších příjmových třídách a mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním, říkají analytici agentury Reuters.

Prezident Donald Trump, prohloubil svou podporu v komunitách s nižšími příjmy a na místech, kde jsou lidé v naprosté většině bílí a chybí jim vysokoškolské vzdělání. Pronikl také mezi černé voliče a Hispánce v Texasu a na Floridě, jejichž hlasy mu pomohly získat oba státy. A zesílil svou podporu kupodivu i v mnoha krajích, kde byla pandemie koronaviru obzvláště smrtící, uvádějí analytici Reuters.

21:55 Americký prezident Donald Trump

Trump sleduje svou porážku při návratu do Bílého domu z golfového hřiště.

21:49

Nejen první viceprezidentka, ale i první vítězná manažerka volební kampaně, upozorňuje deník The Independent a přináší příběh Jen O’Malley Dillonové (44).

21:43 Americký prezident Donald Trump

Několik hodin poté, co ztratil možnost na znovuzvolení, se prezident Trump vrátil ze svého golfového klubu ve Virginii do Bílého domu. Vítal ho úplně jiný Washington, než když odjížděl, konstatuje agentura AP s tím, že Trump zatím odmítl přiznat úřad nově zvolenému prezidentovi Bidenovi a slibuje právní dohru.

21:39

Jedna perlička: Zkuste si na Twitter dát vyhledat slovo "looser" (poražený). Jako první se objeví účet Donalda Trumpa. "Pokud je účet často zmiňován spolu s určitými pojmy, může se stát, že se algoritmicky vynoří společně jako asociace. Tyto asociace jsou dočasné a stále se mění podle toho, jak lidé tweetuj," uvedla společnost ve svém prohlášení.

21:37

Americké zákony obsahují jasné pokyny pro řádný přenos moci z jednoho prezidenta na druhého, ale očekává se, že cesta Joe Bidena bude složitější než většina jeho současných předchůdců, konstatuje agentura Reuters. Zdlouhavý právní boj prezidenta Donalda Trumpa, který spouští přepočítávání hlasovacích lístků v několika státech USA, by mohl zpomalit řadu kroků, souvisejících s předáváním agendy, jako tomu bylo v roce 2000, kdy byl George W. Bush prohlášen za vítěze až pět týdnů po volbách.

21:33

Trumpovo zacházení s tradičními americkými spojenci na osobní i politické úrovni podle mezinárodních diplomatů a analytiků zanechalo Bidena ve složité roli, kdy "američtí přátelé jsou otřesení a pravděpodobně si budou navždy dávat pozor na důvěryhodnost Washingtonu - bez ohledu na to, kdo zrovna je v Bílém domě. "Transatlantický vztah nikdy nebyl tak špatný. Důvěra mezi USA a Evropou už neexistuje," řekl agentuře Reuters vysoký evropský diplomat pod podmínkou anonymity. "Dá se to opravit, ale … nejsem si jistý, že to bude stejné jako dříve."

21:30

I když prezident Spojených států Donald Trump dosud neuznal výsledky voleb nové hlavy USA, lídři české politiky stejně jako další evropští a světoví politikové pogratulovali Joeu Bidenovi k vítězství v souboji s Trumpem.

21:27 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Biden a jeho administrativa již mají jasno v tom, co chtějí udělat hned po nástupu do Bílého domu v lednu 2021. V první řadě jsou to opatření proti pandemii koronaviru. Biden uvedl, že jeho cílem číslo 1 je dostat koronavirus pod kontrolu. Bude usilovat o celonárodní nošení roušek, což je změna, kterou podle zdravotníků může zachránit tisíce životů. Nicméně jeho zákonná pravomoc prosazovat takovou věc je nejasná, uvedla agentura Reuters.

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden v den voleb před restaurací ve Filadelfii.
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden v den voleb před restaurací ve Filadelfii. | Foto: Reuters
21:23 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Nově zvolený prezident Joe Biden se zavázal k užší spolupráci s americkými spojenci při konfrontaci s Čínou v oblasti obchodu. Je považováno za nepravděpodobné, že by v nejbližší době stáhl cla svého předchůdce na dovoz oceli, hliníku nebo čínského a evropského zboží, uvedla agentura Reuters.

21:21

Německá kancléřka Angela Merkelová pogratulovala demokratu Joeu Bidenovi ke zvolení novým prezidentem Spojených států. "Upřímně blahopřeji! Americké občanky a občané rozhodli. Joe Biden se stane 46. prezidentem Spojených států amerických," uvedla Merkelová v tiskovém prohlášení. "Ze srdce mu přeji štěstí a úspěch a gratuluji také Kamale Harrisové ke zvolení první viceprezidentkou země," dodala kancléřka.

20:22

Podívejte se na snímky z amerických ulic. Nejdřív protesty Trumpových příznivců, pak spontánní oslavy Bidenových voličů.

21:13 Americký prezident Donald Trump

Dosluhující prezident Donald Trump hrál v sobotu dopoledne golf. Podle amerických médií se nyní vrací do Bílého domu a je pravděpodobné jeho prohlášení k aktuálnímu dění.  

21:13

Nově zvolená viceprezidentka Kamala Harrisová zveřejnila na svém twitteru fotografii s Joem Bidenem. "Jsme připraveni pracovat jménem amerického lidu," uvedla.

19:53

Manželka Joe Bidena Jill zveřejnila první fotografii nového prezidentského páru USA. Doprovodila ji slovy "On bude prezidentem všech amerických rodin". 

19:47

Deník New York Times už zveřejnil ukázku nové titulní strany, oznamující vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách. 

19:44 Republikánská strana slon

Jako jeden z prvních představitelů americké republikánské strany pogratuloval Bidenovi ke zvolení americkým prezidentem Jeb Bush, bývalý guvernér Floridy a příbuzný exprezidentů George Bushe staršího i mladšího. Jeb Bush kandidoval v primárkách republikánské strany v roce 2016 proti Donaldu Trumpovi. "Modlil jsem se za našeho prezidenta celý svůj dospělý život. Budu se modlit za tebe a tvůj úspěch. Nyní je čas hojit hluboké rány. Mnozí věří, že půjdeš příkladem," napsal Bush na Twitter.

19:43

První dáma Melania Trumpová v sobotu neučiní žádné veřejné prohlášení ani na podporu manželových snah zpochybnit vítězství Joe Bidena, ani s uznáním Bidena vítězství, uvedl úředník Bílého domu pro CNN. Zároveň se ale také neúčastní aktivit Trumpových příbuzných snažících se přesvědčit veřejnost o zmanipulování voleb.

Melania Trumpová a Donald Trump.
Melania Trumpová a Donald Trump. | Foto: Reuters
19:34

Předseda  českého Senátu Miloš Vystrčil pogratuloval Bidenovi k prezidentství a Kamale Harrisové k historickému úspěchu.

19:30

Gratulaci připojil také český premiér Andrej Babiš.

19:27

Gratulační dopis poslal Bidenovi český prezident Miloš Zeman. "Pozorně jsem sledoval Vaše vystoupení a s potěšením zaznamenával Vaše pevné odhodlání posilovat transatlantické pouto s nejbližšími partnery USA, mezi něž se Česká republika rozhodně hlásí," napsal v něm také.

19:22

Novému americkému prezidentovi blahopřál i šéf české diplomacie Tomáš Petříček. 

19:19

Nově zvolenému prezidentovi pogratulovala i 44. hlava USA, Barack Obama. Ve svém prohlášení uvedl, že před Bidenem bude v lednu těžká úloha zvládnout pandemii, nevyrovnanou ekonomiku či klima. "Vím, že to zvládne a bude myslet na každého Američana, ať už pro něj hlasoval, nebo ne."

19:14

"EU a USA jsou přátelé a spojenci, naši občané sdílejí ta nejhlubší přátelství. Těším se na spolupráci s nově zvoleným prezidentem Bidenem," napsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

19:02

Na Twitteru už se objevují první veřejné gratulace zahraničních politiků Joeu Bidenovi ke zvolení americkým prezidentem. Mezi prvními mu blahopřáli pařížská starostka Anne Hidalgová, kanadský premiér Justin Trudeau, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, jeho irský kolega Michael Martin nebo německý ministr zahraničí Heiko Maas. Připojil se k nim i český prezident Miloš Zeman

19:02 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Vítěz prezidentských voleb Joe Biden podle oznámení svého štábu bude mít ve 20 hodin místního času (ve 2:00 SEČ) projev z Wilmingtonu v Delaware, uvedla Česká televize.

19:00 Americký prezident Donald Trump

Podle informací amerických médií byl v době, kdy se Joe Biden definitivně přiblížil zvolení 46. prezidentem USA, dosluhující šéf Bílého domu Donald Trump na golfu.

18:54

Tady je krátké shrnutí nejdůležitějšího dění:

Krátce před 18 hodinou SEČ oznámily odhady většiny amerických médií, že Joe Biden poráží Donalda Trumpa v klíčovém státě Pennsylvania a udělal tím poslední, rozhodující krok k zisku postu prezidenta USA. Pravděpodobný zisk 20 volitelů v tomto státě posouvá Bidena za klíčovou hranici 270 volitelů, nutných ke vstupu do Bílého domu.

Joe Biden vydal krátce poté tiskové prohlášení. Uvedl v něm, že je "poctěn důvěrou, kterou ve mě a viceprezidentku Kamalu Harrisovou americký národ vložil. Je čas, aby se Amerika sjednotila. A uzdravila." Podle svého štábu chystá veřejné vystoupení ve 20 hodin místního času (ve 2:00 SEČ) ze svého domu ve Wilmingtonu ve státě Delaware.

Vzápětí se zbarvila do modra i Nevada (6 volitelů). I zde se Biden stal vítězem a navýšil počet volitelů na 279, přičemž ke zvolení je potřeba 270. Dosud nerozhodnutými sáty zůstávají Aljaška, Arizona, Georgia a Severní Karolina. I kdyby je všechny získal současný prezident Trump, na výsledku se již nic nezmění.

Dosavadní prezident USA Donald Trump zatím vítězství svého rivala neuznal. V řadě předchozích vystoupení zpochybňoval legitimitu sčítání hlasů a hrozil právními kroky.

18:46

New York slaví vítězství Bidena, takhle to teď vypadá kousek od Upper West Side na Manhattanu.

18:44 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Máme to, Joe!" říká Kamala Harris, která si byla zrovna zaběhat, když se zprávu o zvolení dozvěděla.

18:35

Oslavy v Harlemu (New York). 

18:35

Oslavy ve Philadelphii.

18:33

Oslavy ve Washingtonu na Black Lives Matter Plaza.

18:25

Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických: "Dnešní den znamená svítání nového dne naděje pro Ameriku. Je čas Ameriku vyléčit a společně znovu růst."

18:20

"Amerika obrátila list. Děkuji všem, kteří umožnili, aby se tohle stalo," prohlásila Hillary Clintonová, která ve volbách před čtyřmi lety Trumpovi podlehla.

18:16 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Americká agentura AP vyhlásila Joea Bidena vítězem i v Nevadě, a připočetla mu tak dalších šest volitelů. Biden zde totiž opět zvýšil náskok již na 25 000 hlasů.

18:14

Reakce viceprezidentky Kamaly Harrisové: "Máme před sebou hodně práce. Pojďme na to."

18:12 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

A tady je Bidenovo prohlášení. "Jsem poctěn důvěrou, kterou ve mě a viceprezidentku Kamalu Harrisovou americký národ vložil.
Je čas, aby se Amerika sjednotila. A uzdravila," píše zde také. Připomíná rovněž, že navzdory těžkostem v současné situaci volil rekordní počet voličů.

18:08

Tisíce lidé směřují k Bílému domu ve Washingtonu slavit. Město je na nohou a nadšené, ale tady se Trump příliš nevolil.

18:05 Americký prezident Donald Trump

Pravděpodobná porážka Donalda Trumpa ve snaze obhájit pozici šéfa Bílého domu z něj dělá v pořadí jedenáctého prezidenta USA, který podobně neuspěl. Naposledy se to nepodařilo George H. W. Bushovi v roce 1992, jehož rezignační vystoupení vypadalo takhle.  

18:04 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Jsem poctěn, že jsem byl zvolen do čela tak skvělého národa. Budu prezidentem všech Američanů - ať už jste mě volili, nebo ne," uvedl Joe Biden, 46. prezident USA.

18:02 Americký prezident Donald Trump

Mezitím probíhá brífink právníků Donalda Trumpa ve Philadelphii, kteří tvrdí, že volili i mrtví voliči, že tam rovnou sypali tisíce hlasů pro Bidena, že voliči vhazovali i na první pohled podezřelé lístky a že došlo k mnoha podvodům nejen ve Philadelphii, ale i v dalších městech i státech. 

17:59 Americký prezident Donald Trump

Trump ve svém prohlášení označuje Bidenovo vítězství za falešné a obviňuje média, že mu pomáhají.

17:56

Bidenovo vítězství potvrdila i Trumpovi nakloněná televize FOX News.

17:53

Kamala Harrisová přepsala historii coby první viceprezidentka, píše New York Times. Stane se první ženskou viceprezidentkou v historii USA, stejně jako první osobou černošského a asijského původu v této funkci. Harrisová je dcerou původem jamajských a indických přistěhovalců, zastupovala stát Kalifornie v americkém Senátu od roku 2017.

17:50

Joe Biden strávil podle stanice CNN dopoledne se svou rodinou v domě ve státě Delaware, kde také dostal zprávu o pravděpodobném zvolení prezidentem USA jako v pořadí 46. šéf Bílého domu. Podle médií se dá očekávat jeho brzké veřejné vystoupení, ve kterém se pravděpodobně bude snažit uklidnit emoce a spojit velmi silně rozdělenou zemi.

Joe Biden po volbách 2020.
Joe Biden po volbách 2020. | Foto: Reuters
17:48 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Amerika si vybrala demokrata Joea Bidena jako 46. prezidenta," oznámila americká stanice CNN a dodává: "Po čtyřech letech chaosu Donalda Trumpa v Bílém domě chce Biden navrátit klid a stabilizovat americkou politiku."

17:35

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle projekcí amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN předpověděly, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie, a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů.

17:35 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden je vítězem voleb ve státě Pensylvánie, a byl tak zvolen novým americkým prezidentem, uvádí agentura AP i americké televizní stanice.

17:15

Rekordně vyrovnané volby vyvolávají nervozitu a napětí mezi americkými občany. Trump svými tweety s nepodloženými obviněními a stížnostmi "přikládá pod kotel", takže situace v ulicích se mezi oběma tábory vyhrocuje. Prohlédněte si naši galerii.

17:13 Americký prezident Donald Trump

Trump stáhnul Bidenův náskok v Arizoně cca na 20 000 hlasů, Biden vede už jen o 0,6 procent. Sečteno je 97 procent hlasů.

16:48 Americký prezident Donald Trump

"Vyhrál jsem tyto volby, a to o hodně!" napsal kapitálkami na twitterový účet prezident Trump. Twitter k tomu připsal upozornění, že úřady ještě nevyhlásili výsledky tohoto klání v momentě, kdy byl tweet napsán.

15:49 Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil na svém twitterovém účtu velkou tiskovou konferenci ve Philadelphii v 11:30 (17:30 SEČ). 

15:46

V jednom z nejsledovanějších států amerických voleb - Pensylvánii, má od sobotního rána počítat lístky Pittsburgh (Allegheny County). Podle stanice NBC News se očekává, že stát bude hlásit nová čísla po celý den. Sčítat zbývá hlavně v okrscích, kde lidé volí spíše demokraty.

15:37

V rozhovoru pro americkou televizi SkyNews politický historik profesor Alan Lichtman říká, že náskok Donalda Trumpa "zázračně nezmizel", zkrátka se jen dál sčítají hlasy. Uvedl rovněž, že Joe Biden "je na dobré cestě k získání 306 volitelů".

15:25

"Bylo jen velmi málo opodstatněných stížností na to, jak probíhaly tyto volby. Neexistují žádné důkazy o jakémkoli podvodu voličů. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se hlasovalo nelegálně. Žádná ze stížností nepřipojila žádné důkazy o podvodu," řekla v živém vysílání americké stanice CNN komisařka federální volební komise Ellen Weintraubová.

14:47 Americký prezident Donald Trump

Do sobotního rána se probudil dosud úřadující americký prezident Donald Trump a začal psát další tweety plné obvinění. Například že "po 20. hodině byly během volebního úterý nezákonně obdrženy desítky tisíc hlasů, které tak totálně a velmi jednoduše změnily výsledky v Pensylvánii a některých dalších nerozhodnutých státech". Píše také, že nebylo umožněno zkontrolovat stovky tisíc hlasů.

14:39

Jak v minulosti přijali neúspěšní kandidáti porážku ve volbách? Kanál Channel 4 News nabízí sestřih proslovů od Richarda Nixonu po Hillary Clintonovou a připomíná, že všichni z nich prohlásili, že hodlají spolupracovat s vítězem voleb na sjednocení země. 

14:38 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Podle americké ranní show Today zbývá v Arizoně dopočítat zhruba 70 000 hlasovacích lístků. Biden v současné době vede nad Trumpem o 29 800 hlasů. Trump by potřeboval asi 60 procent ze všech dosud nespočítaných lístků, aby tuto ztrátu dohnal.

14:33

Než se znovu rozjede naplno počítání hlasů ve státech, kde ještě není jistý vítěz, pojďme si s americkou stanicí NBC zopakovat průběžné výsledky.

10:28

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru pogratuloval Joeu Bidenovi k vítězství v amerických volbách, přestože demokratický kandidát ještě nemá jistotu většiny volitelů. 

09:45

Joe Biden zvýšil ve státě Georgia svůj náskok na 7 248 hlasů. V tomto státě se hraje o 16 volitelů. 

09:24

Šéf Bílého domu Mark Meadows (61) má pozitivní test na koronavirus. Pozitivní byli také další dva Trumpovi zaměstnanci, uvedla americká agentura Bloomberg. Připomněla rovněž, že byl často viděn bez roušky a že byl obecně skeptický k protikoronavirovým opatřením. Americká stanice CNN dodala, že v úterý se účastnil volební party pro stovky lidí, opět bez roušky.

08:29

Nejasný zůstává také souboj o většinu v Senátu. O tom, zda v něm budou mít v převahu demokraté, nebo republikáni, se rozhodne až počátkem ledna. Podle agentury AP jsou nyní jasná jména 48 demokratických a 48 republikánských senátorů. Čtyři souboje jsou zatím nerozhodnuté. V Severní Karolíně a na Aljašce vedou kandidáti Republikánské strany, demokraté ale mají stále šanci získat dva senátory za Georgii, kde se žádnému z uchazečů nepodařilo zajistit si většinu v úterních volbách a rozhodovat se bude ve druhém kole 5. ledna.

08:23

Premiér Fidži na Twitteru již gratuloval Joe Bidenovi, přestože o jeho vítězství ještě není rozhodnuto. 

07:20 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden je přesvědčen, že ve volbách zvítězí se ziskem jasné většiny hlasů. Ve svém projevu k národu se ale za vítěze hlasování ještě neprohlásil. Připomněl, že nad svým republikánským sokem Donaldem Trumpem vede v klíčových státech Arizoně a Nevadě a míří k vítězství také v Pensylvánii.

V proslovu Biden prohlásil, že Američané "si vybrali změnu" a že je na dobré cestě získat 300 hlasů volitelů. Zároveň požádal občany o trpělivost při sčítání hlasů a vyzval je, aby odložili hněv. "Politické strany jsou možná soupeři, ale ne nepřátelé," řekl.

02:10

Podle zpravodaje z washingtonského deníku The Hill soud sice nařídil zmíněné hlasovací lístky oddělit, ale umožnil je počítat. 

Možnost, že by soudci mohli v následném rozhodnutí nakonec vyloučit později přijaté hlasovací lístky, je v tuto chvíli otevřená.

02:00

Nejvyšší soud v USA nařídil Pensylvánii, aby oddělila volební lístky, které úřady obdržely po volebním dni, tedy později než v úterý. V tuto chvíli to nicméně neznamená, že se nebudou počítat.

01:55

Americká média nicméně upozorňují, že o "zázrak" nešlo.

Bidenovi příznivci už od začátku pandemie dávali najevo, že preferují korespondenční hlasování, zatímco ti Trumpovi se vyslovovali v osobní hlasování v den voleb.

CNN navíc připomíná, že tyto dva různé způsoby hlasování se sčítají odlišným způsobem. 

"Není to známka podvodu nebo nesrovnalostí. Spíše je to jen odraz toho, jak státy počítají hlasy. Některé státy zpracovaly první hlasovací lístky jako první, zatímco jiné je nechaly naposled," vysvětluje CNN s tím, že to je i důvod "modré vlny" ve prospěch Bidena, kterou nyní vykazují některé státy při sčítání korespondenčních hlasů.

01:50 Americký prezident Donald Trump

Trump si nepřestává stěžovat na průběh voleb. "Ve všech těchto státech jsem do pozdní volební noci měl velký náskok, jen abych sledoval, jak se v následující zázračně vytratil. Možná se tento náskok vrátí, jakmile se naše soudní řízení posunou vpřed!" uvedl na Twitteru.

01:32

Agentura AFP uvádí na pravou míru dezinformaci, že na hranicích s Kanadou zadrželi zaměstnance americké poštovní společnosti , který převážel "ukradené" volební lístky. Původní tweet sdílelo přes 17 tisíc lidí. Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že muž byl zadržen kvůli nedoručené poště, v jeho autě byly jen tři nevyplněné volební lístky, které by tedy nikdy nebyly započítané.

01:21

Proč letos trvá tak dlouho sečíst všechny hlasy? Podívejte se na několik důvodů, které sčítání protahují:

01:18 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump opět tweetuje: "Joe Biden by si neměl neoprávněně přivlastnit úřad prezidenta. Mohl bych to udělat taky. Právní řízení právě začínají!"

01:17

Některé televizní stanice přerušily Trumpův poslední projev kvůli nepřesnostem a nepodloženým tvrzením. Jak dlouho ho jednotlivé stanice nechaly mluvit bez toho, aniž by přidaly vysvětlení nebo ho přerušily?

01:15

V USA už se zpracovalo přes 145 milionů hlasů a podle agentury Bloomberg by jich mohlo být nakonec 157 až 165 milionů. To by znamenalo volební účast okolo 70 procent, jakou USA nepamatují přes 100 let, napsala ČTK.

Byť demokrat Biden stále nemá jistou většinu ve sboru volitelů, už nyní je jisté, že na úrovni celých USA získá o několik milionů hlasů více než Trump.

01:13

Tady je shrnutí současné situace:

Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

Joe Biden vede v Pensylvánii. Pokud vedení udrží, připíše si 20 volitelů a stane se americkým prezidentem.

Další pozornost se soustředí na tyto státy:

 • Georgia (16 volitelů) - Biden těsně předstihl Trumpa, jeho náskok však kolísá. 
 • Arizona (11 volitelů) - Některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje.
 • Nevada (6 volitelů) - Biden vede a zvětšuje svůj náskok.
 • Severní Karolína (15 volitelů) - Trump vede, sečíst zbývající hlasy může trvat i několik dní.

Trumpův štáb mezitím podal v některých státech žalobu kvůli sčítání hlasů. Ve svém posledním, čtvrtečním projevu se Trump znovu prohlásil vítězem.

01:12

Dobré ráno, vítejte u nového on-line přenosu z amerických prezidentských voleb. Včerejší události jsme sledovali zde:

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 11. 2020 6:57
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy