Mimořádná zpráva

Budoucí vládě USA chudoba nehrozí. Jmění nominovaných je vyšší než majetek 43 milionů rodin

Zahraničí Zahraničí
16. 12. 2016 14:33
Společné jmění sedmnácti nominovaných členů do Trumpova týmu je vyšší než majetek 43 milionů amerických rodin s nejnižšími příjmy. Jejich bohatství činí dohromady 2,5 bilionu korun. Mezi nejmovitější patří kandidátka na ministryni školství Betsy DeVosová nebo budoucí šéf americké diplomacie Rex Tillerson.
Donald Trump s Johnem Kellym – nominovaný ministr vnitřní bezpečnosti.
Donald Trump s Johnem Kellym – nominovaný ministr vnitřní bezpečnosti. | Foto: Reuters

New York – Společné jmění sedmnácti lidí, které si budoucí prezident USA Donald Trump vybral do své vlády, je vyšší než majetek 43 milionů nejchudších amerických rodin.

To představuje více než třetinu z celkových 126 milionů domácností ve Spojených státech, informoval server Quartz.

Majetek budoucích ministrů zahraničí Rexe Tillersona, obrany Jamese Mattise, energetiky Ricka Perryho a stálé představitelky USA v OSN Nikki Haleyové – a několika dalších, které by Trump rád viděl ve své vládě –, podle serveru činí více než 9,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun). 

Quartz se opírá o data z průzkumu spotřebitelských financí, který provedl Výbor pro správu federálních rezerv v roce 2013.

Bohatství osob, které Trump nominoval na vládní pozice, je v takové výši bezprecendentní záležitostí, a to realitnímu magnátovi přitom zbývá vybrat kandidáty ještě na šest postů. Stále si nikoho nezvolil například na pozici ministra pro záležitosti veteránů či ministra zemědělství.

I v porovnání s lidmi se středními příjmy má budoucí Trumpův kabinet stále velký finanční náskok. Bylo by zapotřebí 120 000 Američanů s majetkem 83 200 dolarů, aby se peněžně vyrovnali čtyřem nejbohatším nominovaným: Betsy DeVosové (ministerstvo školství), Wilburu Rossovi (ministerstvo obchodu), Lindě McMahonové (Úřad pro malé podniky) a Rexovi Tillersonovi (ministerstvo zahraničí).

Jmenování všech členů vlády musí ještě potvrdit Senát amerického Kongresu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy