Budoucí vládě USA chudoba nehrozí. Jmění nominovaných je vyšší než majetek 43 milionů rodin

Zahraničí Zahraničí
16. 12. 2016 14:33
Společné jmění sedmnácti nominovaných členů do Trumpova týmu je vyšší než majetek 43 milionů amerických rodin s nejnižšími příjmy. Jejich bohatství činí dohromady 2,5 bilionu korun. Mezi nejmovitější patří kandidátka na ministryni školství Betsy DeVosová nebo budoucí šéf americké diplomacie Rex Tillerson.
Donald Trump s Johnem Kellym – nominovaný ministr vnitřní bezpečnosti.
Donald Trump s Johnem Kellym – nominovaný ministr vnitřní bezpečnosti. | Foto: Reuters

New York – Společné jmění sedmnácti lidí, které si budoucí prezident USA Donald Trump vybral do své vlády, je vyšší než majetek 43 milionů nejchudších amerických rodin.

To představuje více než třetinu z celkových 126 milionů domácností ve Spojených státech, informoval server Quartz.

Majetek budoucích ministrů zahraničí Rexe Tillersona, obrany Jamese Mattise, energetiky Ricka Perryho a stálé představitelky USA v OSN Nikki Haleyové – a několika dalších, které by Trump rád viděl ve své vládě –, podle serveru činí více než 9,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun). 

Quartz se opírá o data z průzkumu spotřebitelských financí, který provedl Výbor pro správu federálních rezerv v roce 2013.

Bohatství osob, které Trump nominoval na vládní pozice, je v takové výši bezprecendentní záležitostí, a to realitnímu magnátovi přitom zbývá vybrat kandidáty ještě na šest postů. Stále si nikoho nezvolil například na pozici ministra pro záležitosti veteránů či ministra zemědělství.

I v porovnání s lidmi se středními příjmy má budoucí Trumpův kabinet stále velký finanční náskok. Bylo by zapotřebí 120 000 Američanů s majetkem 83 200 dolarů, aby se peněžně vyrovnali čtyřem nejbohatším nominovaným: Betsy DeVosové (ministerstvo školství), Wilburu Rossovi (ministerstvo obchodu), Lindě McMahonové (Úřad pro malé podniky) a Rexovi Tillersonovi (ministerstvo zahraničí).

Jmenování všech členů vlády musí ještě potvrdit Senát amerického Kongresu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy