Muž s řádem od Putina proti muži, který má Trumpa za podvodníka. Kdo bude americký šéfdiplomat?

Nový americký prezident Donald Trump čile sestavuje svou vládu. Řadu křesel už v ní obsadil, klíčové místo ministra zahraničí ale pořád zůstává prázdné. Kdo nakonec zvítězí? Jeho republikánský rival Mitt Romney, generál David Petraeus, nebo někdo úplně jiný? Podle stanice NBC News by to měl být ředitel energetické společnosti Exxon Mobil Rex Tillerson. Prohlédněte si v přehledné grafice, kdo všechno je ve hře o tuto klíčovou funkci a jaké má pravděpodobně šance. Nového ministra zahraničí chce Donald Trump oznámit už tento týden.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Rex Tillerson

O víkendu se hojně mluvilo o Rexu Tillersonovi, šéfovi ropného gigantu Exxon Mobil. Sází na něj televizní stanice NBC News, která se odvolává na zdroje z Trumpova týmu.

Tillersonovým nesporným plusem jsou zkušenosti, které získal během zahraničních cest spojených s Exxonem. Tato firma má pobočky ve více než 50 zemích světa.

Díky působení v Rusku má navíc vazby na tamního prezidenta Vladimira Putina, od kterého dostal před třemi roky i Řád přátelství, jedno z nejvyšších ruských vyznamenání. To ale vadí některým republikánům v Kongresu. K hlavním kritikům Tillersona patří podle listu The Wall Street Journal senátor a předseda bezpečnostního výboru John McCain. I přes očividnou kritiku ale dosud žádný republikánský senátor neřekl, že by pro Tillersona nehlasoval.

Sám Trump v případě Tillersona nešetří chválou. Řekl například, že obdivuje způsob, jakým vede ropný Exxon. "Jeho velkou výhodou je, že se dobře zná se spoustou 'hráčů'. V Rusku má za sebou obrovské dohody, ale ne pro sebe – pro firmu," uvedl pro Fox News budoucí prezident USA.

Ne ve všem se ale Trump a Tillerson shodnou. Šéf Exxon Mobil například připustil, že ke změně klimatu přispívá i člověk. Trump tyto teorie označil za pochybné. 

Šance: 60 %

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy