Varšava; Moskva - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ve Varšavě kritizoval Rusko za chování, jež podle něj vede k destabilizaci. Na tiskové konferenci po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou mimo jiné rovněž označil raketové testy Severní Koreje za "hanebné" jednání a řekl, že USA kvůli tomu zvažují "velmi přísné věci". Mluvčí ruského prezidenta již na Trumpovo vyjádření ohledně Ruska reagoval odmítavě.
Rozhovorem s Dudou zahájil Trump program čtvrteční návštěvy Varšavy. Oba prezidenti řešili třeba i dodávky zemního plynu z USA do Polska. V polské metropoli se účastnili vrcholné schůzky 12 zemí střední a východní Evropy, po níž Trump odpoledne odletěl do Hamburku na summit skupiny velkých ekonomik G20.
Trump před novináři vyzdvihl příspěvek Polska v boji proti terorismu nasazením svých vojáků v Iráku a Afghánistánu včetně toho, že Polsko jako jeden z mála členů NATO plní své finanční závazky vůči alianci.
Trump zároveň ujistil, že Spojené státy věří v pátý článek alianční smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny.
"Spojené státy svými slovy i činy prokázaly, že stojí za svým závazkem k článku pět smlouvy o NATO," prohlásil Trump. "Slova jsou jednoduchá, ale činy jsou to, na čem záleží," uvedl v očividné reakci na fakt, že ne všechny členské státy odvádí dostatek peněz na obranu.
Americký prezident již dlouhodobě kritizuje skutečnost, že 23 z 28 členů NATO stále neplní dohodnutý závazek dávat ročně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Mezi těmito hříšníky je i Česká republika. Závazek plní jen Polsko, USA, Británie, Řecko a Estonsko.
Trump poukázal také na to, že Polsko a USA spolupracují s cílem vypořádat se s "destabilizujícím chováním Ruska". Toto vyjádření vzápětí odmítla Moskva. "S takovým přístupem nesouhlasíme," řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje nedostatku porozumění mezi Ruskem a USA ohledně očekávání spojených s budoucností jejich vztahů.
"Toto je přesně důvod, proč čekáme na první schůzku obou prezidentů," poznamenal Peskov v konferenčním rozhovoru s novináři. Trump a Putin se mají sejít v pátek k bilaterálnímu rozhovoru na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku.
Trump také v odpovědi na jeden z dotazů připustil, že se Rusko vměšovalo do loňských amerických prezidentských voleb, nicméně to podle jeho názoru možná dělaly i "jiné státy", žádné ale nejmenoval. "Nikdo to skutečně s jistotou neví," relativizoval opět celou záležitost, kterou se odpůrci snaží zpochybnit jeho vítězství v loňských volbách.
Trump v této souvislosti také znovu nařkl svého předchůdce Baracka Obamu, že o vměšování Ruska do voleb věděl už v srpnu, ale nic proti tomu nedělal, protože byl přesvědčený, že zvítězí kandidátka demokratů Hillary Clintonová. "Kdyby věděl, že vyhraju já, něco by udělal," řekl Trump.
Trump také na čtvrteční tiskové konferenci neodpověděl jednoznačně na otázku, zda poskytl záruky, že američtí vojáci v Polsku setrvají, dokud nepomine hrozba z Ruska. "Budeme pokračovat (ve vojenské přítomnosti), ale o zárukách jsme nehovořili," řekl. "Není pochyb, že přítomnost sil USA a NATO v Polsku je plně opodstatněná," zdůraznil v odpovědi na stejný dotaz polský prezident Andrzej Duda, který avizoval, že usiluje o stálou přítomnost amerických sil v zemi. Dodal, že v jednáních na toto téma by měl pokračovat za rok v Bílém domu.
V Polsku je asi 5000 amerických vojáků z tankové brigády, kteří mají spolu se čtyřmi prapory Severoatlantické aliance uklidnit spojence na východním křídle NATO, znepokojené ruskou anexí Krymu a ruským počínáním na Ukrajině, kde si konflikt mezi vládními vojsky a Ruskem podporovanými separatisty vyžádal od dubna 2014 na 10 000 obětí.
V souvislosti s nejnovějším severokorejským raketovým testem, při němž Pchjongjang zřejmě vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu, šéf Bílého domu znovu vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo "velmi, velmi špatnému chování" KLDR. Zároveň řekl, že zvažuje "velmi přísné věci" v reakci na "hanebné" jednání Severokorejců. Hned však poznamenal, že to neznamená, že tyto blíže neupřesněné kroky budou uplatněny.
Potlesk ve Varšavě
V projevu k obyvatelům Varšavy poděkoval americký prezident Polsku za přijetí amerických vojáků, které označil za symbol závazku Spojených států bránit východní Evropu. Šéfa Bílého domu a jeho manželku Melanii na náměstí Krasińských uvítal dlouhotrvající potlesk a skandování "Donald Trump" a "USA".
Projev zahájila Melania Trumpová, která Polákům poděkovala za vřelé přijetí. Trump poté Polsko označil za zemi, která obohatila region, ale prostřednictvím Poláků žijících v USA i Spojené státy. Podle Trumpa je Polsko duší i srdcem regionu.
Polsko označil Trump za "příklad pro všechny, kdo chtějí svobodu". "Dějiny Polska jsou dějinami národa, který nikdy neztratil naději, nikdy nebyl zlomen a nikdy nezapomněl, kým je," uvedl Trump před památníkem Varšavského povstání, které 1. srpna 1944 vypuklo v polské metropoli okupované nacisty.
Před začátkem projevu speciálně prezident USA přivítal bývalého vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a pozdějšího prezidenta z 90. let Lecha Walesu.
Rusko Trump v projevu vyzval, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a režimy nepřátelské vůči západním hodnotám.
Rusko podle Trumpa na Ukrajině vede destabilizační kampaň, se kterou musí přestat. Moskvě šéf Bílého domu rovněž vytknul podporu nepřátelských režimů, konkrétně se zmínil o Sýrii a Íránu. Americký prezident míní, že Ruská federace by se místo toho měla připojit ke společenství zodpovědných zemí, bojovat proti společnému nepříteli a bránit celou civilizaci.
Nezvykle tvrdá slova na adresu Kremlu zvolil Trump jen den před svou vůbec první osobní schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se uskuteční na okraj summitu zemí G20 v severoněmeckém Hamburku.
Zdůraznil také, že vedle terorismu čelí západní svět i dalším hrozbám v podobě propagandy, finančních zločinů a kybernetických útoků.
Vítací autobusy
Ve Varšavě nachystali konzervativci vládnoucí Polsku americkému prezidentovi vřelé přivítání. Opoziční média zdůrazňovala, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) sváží do Varšavy bezplatnými autobusy své přívržence na Trumpův projev; každý zákonodárce má podle listu Gazeta Wyborcza vypravil nejméně jeden autobus.
"Z Vratislavi jede sedm autobusů," řekl deníku Piotr Babiarz, šéf místní organizace PiS. Z jiných míst hlásí čtyři, sedm autobusů. "Je cítit soupeření mezi okresy. Každý chce přivézt co nejvíce lidí," řekl nejmenovaný aktivista.
Na náměstí Krasińských, místa přednesení Trumpova projevu, se nevešli ani všichni zájemci. Dav vítal vládní politiky potleskem, opozici pískotem a bučením.
Další atrakci představoval ve Varšavě armádní piknik s výstavou polské i americké vojenské techniky, jakož i ochutnávkou hrachové polévky z polních kuchyní i ukázkou bojů z dob napoleonských válek a druhé světové války v podání milovníků vojenské historie. Akci k Trumpově návštěvě nachystal ministr obrany Antoni Macierewicz, který ve čtvrtek ohlásil také předběžnou dohodu o pořízení amerických protiraketových střel Patriot.
"V Bruselu byl Trump přijat chladně, z Varšavy chce mít pěkné fotky," tvrdí kritici poměrů. "Je pravda, že vládní strana přiváží do Varšavy své přívržence, ale na Trumpa se přišla podívat i spousta místních Varšavanů," řekl ČTK reportér místní televize Super.
Před Královským zámkem, kde se odehrálo setkání Trumpa s představiteli 12 států ze střední, východní a jižní Evropy z tzv. iniciativy Trojmoří, včetně předsedy české Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, stál i hlouček stoupenců PiS s transparentem, připomínající smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké katastrofě u ruského Smolenska v dubnu 2010; podle jejich transparentu byl prezident "zavražděn".
Program čtvrteční návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Varšavě kritizovali vedoucí představitelé polské židovské obce. Nelíbilo se jim, že se současná hlava Spojených států na rozdíl od svých předchůdců nechystá zastavit v památníku hrdinů varšavského ghetta. Památce židovských bojovníků ale vzdala hold Trumpova dcera Ivanka, která u památníku hrdinů ghetta, stojící na místě prvních bojů židovských povstalců s nacisty v dubnu 1943, položila květiny, zatímco rabín Schudrich pronášel slova modlitby. Ivanka Trumpová, která po svatbě přestoupila na židovskou víru, také navštívila přilehlé muzeum, a to v doprovodu kurátorky stálé expozice. Na twitteru napsala, že ji návštěva těchto míst hluboce dojala.
Trumpovu návštěvu provázela i menší demonstrace jeho odpůrců. "Trump není přítel obyčejného člověka, ale bohatý oligarcha, který rád obtěžuje ženy. Trump ztělesňuje politiku zdí a ostnatých drátů," řekl jeden z organizátorů listu Gazeta Wyborcza.
Plyn z USA do celé Evropy
Na tiskové konferenci po setkání s polským prezidentem Donald Trump také řekl, že doufá v další dodávky amerického zemního plynu do Polska. Polsko na počátku června obdrželo jako první země z východní a severní Evropy dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek a usiluje o dlouhodobější dodávky, které mají zemi pomoci snížit závislost na ruském plynu.
"Sedíme na obrovském množství energie, nyní vyvážíme energii. Kdykoliv budete potřebovat energii, prostě nám zavolejte," řekl Trump. Snažil se povzbudit i další země v regionu k odběru amerického plynu a slíbil, že Spojené státy nepoužijí nikdy energii jako donucovací prostředek a nepovolí ani jiným zemím, aby tak činily.
Varšava doufá, že návštěva Trumpa vydláždí cestu pro další dodávky plynu ze Spojených států. Prezident Duda v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas prohlásil, že by byl rád, kdyby se podařilo uzavřít dlouhodobou dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA. Polsko již dříve uvedlo, že nechce prodloužit svoji dlouhodobou dohodu o dodávkách plynu s ruským Gazpromem, která má vypršet v roce 2022.
Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski soukromé televizní stanici TVN24 řekl, že je nyní na americké straně, aby rozhodla o dalších dodávkách LNG do Polska. "Jeden tanker dorazil a ukázali jsme, že je to možné. Nyní vše závisí na americké straně, zda nabídne smlouvu, která bude pro Polsko komerčně výhodná," řekl Waszczykowski.
Polsko také doufá, že by se mohlo stát centrem pro dodávky amerického plynu pro region a má ambici v budoucnosti plyn dále prodávat, zvláště na Ukrajinu, ale také do jižní Evropy. Po dokončení výstavby plynovodu z Norska a rozšíření LNG terminálu by země měla být schopná dovážet více plynu, než spotřebuje, napsala agentura Reuters.
První tanker s LNG dorazil do terminálu u polského Svinoústí na počátku června. Koncem června dostala první dodávku amerického LNG také Litva.
Šéf Trumpových ekonomických poradců Gary Cohn agentuře Reuters minulý týden řekl, že Trump chce v Polsku při setkání s účastníky jednání takzvané iniciativy Trojmoří, do níž patří 12 zemí včetně Česka, povzbudit země regionu k dovozu plynu z USA.