KLDR tvrdí, že její nová raketa unese jadernou hlavici. Ukážeme USA svou odvahu, hlásí Kim Čong-un

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2017 14:26
Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho národ "ukáže USA svou odvahu". Narážel tak tím na nedavný test mezikontinentální rakety. Podle KLDR je raketa schopna nést silnou jadernou hlavici. Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Podle amerických expertů by raketa mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul/New York - Severní Korea oznámila, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa, kterou vyzkoušela v úterý, je schopna nést silnou jadernou hlavici. Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo jen o raketu středního doletu, postoj změnily a také již tvrdí, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu. Současně uvádí, že se jedná o druh rakety, jaký ještě nebyl zaznamenán. Rusko a Čína chtějí na zasedání Rady bezpečnosti OSN přijít s návrhem řešení situace a Moskva uvedla, že cíl denuklearizace Korejského poloostrova nesmí být využit k pokusům vyměnit v KLDR režim.

Američtí experti, kteří analyzovali dráhu letu, dosaženou výšku a vzdálenost, jsou podle agentury Reuters toho názoru, že raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.

Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci zpochybňují, že by Severokorejci už byli ve vývoji tak daleko, nicméně varují, že úterním testem KLDR "překročila červenou linii" a že je pouze otázkou času, kdy toho dosáhne, nebude-li zastavena.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v této souvislosti prohlásil, že severokorejský režim představuje světovou hrozbu, která si žádá globální reakci. Kvůli této záležitosti se také dnes ve 21:00 SELČ sejde v New Yorku na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedá Čína. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury TASS řekl, že Moskva a Peking na tomto zasedání předloží společnou iniciativu k urovnání situace na Korejském poloostrově.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ale Spojeným státům zjevně vysmívá. Podle státní agentury KCNA citované západními médii prohlásil, že jeho národ "ukáže Spojeným státům svou odvahu" a že nikdy nebude o svých zbrojních programech vyjednávat. "Velký vůdce s širokým úsměvem" prý vyzval své vědce, aby "Yankeeům hojně posílali dárkové balíčky", čímž narážel na časté raketové testy KLDR v poslední době.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil také o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket. Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.

Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také představitelé Ruska, Číny, Japonska, EU a OSN. Rusko a Čína trvají na stanovisku, že v úterý šlo o zkoušku rakety středního doletu a v reakcích vyzývají všechny strany ke zdrženlivosti.

 

Právě se děje

Další zprávy