Trump dnes v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem pozval Benjamina Netanjahua ke schůzce. Ta by se měla konat v únoru ve Washingtonu, uvedl v prohlášení Netanjahuův úřad. Bílý dům v prohlášení potvrdil Trumpovo pozvání a uvedl, že oba státníci se dohodli, že budou pokračovat v těsných konzultacích o regionálních tématech, jako je "hrozba představovaná Íránem".
Bílý dům je teprve v časné fázi jednání o realizaci záměru prezidenta Donalda Trumpa přestěhovat velvyslanectví USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což by vyvolalo hněv v arabském světě. "Nacházíme se ve velmi raném stádiu diskusí o této věci," vyjádřil se v neděli mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Spicerovo prohlášení přišlo krátce před ohlášeným večerním telefonickým rozhovorem mezi Trumpem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Systém městské hromadné dopravy v pátek před inaugurací zaznamenal 193 tisíc cestujících. V sobotu, den protestů, dokonce 275 tisíc. U Obamovy inaugurace v roce 2009 jelo metrem 513 tisíc lidí.
SUBWAY SURGE: More people took DC's Metro to today's women's rights march than rode to Trump's inauguration. https://t.co/1qkUudxDEE pic.twitter.com/mhKLcvIqE6
— AP Interactive (@AP_Interactive) January 21, 2017
Do Oválné pracovny vrátil Donald Trump bustu Winstona Churchilla, kterou dal Tony Blair G. W. Bushovi. Obama měl místo ní v pracovně sošku Martina Luthera Kinga a Lincolna.
Trump returns Churchill bust to the Oval Office https://t.co/7DiVjHAG8U pic.twitter.com/nnN83oVCHB
— Fox News (@FoxNews) January 22, 2017
Později Donald Trump označil pokojné protesty za jeden z typických znaků americké demokracie: "I když ne vždy souhlasím, uznávám právo lidí na vyjádření svých názorů."
Peaceful protests are a hallmark of our democracy. Even if I don't always agree, I recognize the rights of people to express their views.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 22, 2017
Nově zvolený prezident si v neděli rýpnul i do protestujících odpůrců: "Sledoval jsem včerejší demonstrace, ale měl jsem za to, že volby jsme právě měli. Proč tito lidé nevolili? Celebrity celé věci způsobily hodně škod."
Watched protests yesterday but was under the impression that we just had an election! Why didn't these people vote? Celebs hurt cause badly.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 22, 2017
Jeden z podporovatelů nového amerického prezidenta si vybral originální způsob vyjádření. Na sobotu si v Sydney objednal "napsání" Trumpova jména na oblohu v době protestů.
Oh the irony. Women, men and children marching through the streets of #Sydney and #Trump appears in the sky #womensmarch #womensmarchsydney pic.twitter.com/BMzxFnCiqB
— Nikki Bradley (@PrincessFluffy) January 21, 2017
Donald Trump se svou ženou Melanií a synem Barronem během inaugurace ve Washingtonu.
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu oznámil, že v neděli večer bude poprvé telefonicky mluvit s Donaldem Trumpem v roli prezidenta USA. "Čelíme mnoha záležitostem, izraelsko-palestinskému konfliktu, situaci v Sýrii a íránské hrozbě," řekl Netanyahu při zasedání izraelské vlády.
Dceři Donalda Trumpa a rodilé Češky Ivany její otec důvěřuje, cení si její loajality a naslouchá jí.
K Trumpovým rozhořčeným komentářům se poté přidal také mluvčí Bílého domu Sean Spicer. "Byl to největší počet diváků, který sledoval inauguraci. A to jak osobně, tak po celé zeměkouli," uvedl v sobotu Spicer v prohlášení. "Snahy snížit nadšení ohledně inaugurace jsou špatné a ostudné," dodal.
FULL: @seanspicer: "We're going to hold the press accountable." pic.twitter.com/nK51t16Kpf
— Fox News (@FoxNews) January 21, 2017
"Pronesl jsem projev, rozhlédl jsem se a vypadalo to, že na té ploše je milion, milion a půl lidí," prohlásil Trump při své sobotní návštěvě sídla CIA. "Novináři ale ukázali plochy, kde prakticky nikdo nestál," ohradil se.
Některá americká média uvedla, že na Trumpovu inauguraci přišlo do centra Washingtonu méně lidí než na Obamovy inaugurace v roce 2009 a v roce 2013. Média toto tvrzení doložila snímky pořízenými z výšky. Podle Trumpa noviny snímky záměrně ořízly, napsala v neděli agentura Reuters.
.@AP aerial photos of Obama's 2009 inauguration (on top) and Trump's 2017 inauguration (on bottom) pic.twitter.com/wfGaiO5CBe
— Josh Lederman (@joshledermanAP) January 20, 2017
Šéf prezidentské kanceláře Priebus v neděli obvinil sdělovací prostředky ze snahy zbavit Trumpa legitimity a slíbil, že bude proti takovému druhu zpravodajství bojovat "zuby nehty". Média od prvního dne hovoří o delegitimizaci voleb, tvrdil Priebus v rozhovoru v pořadu televize Fox News. "Nebudeme jen tak sedět a přijímat to," upozornil.
Podle agentury Nielsen v televizi sledovalo Trumpův slib zhruba 30.6 milionů Američanů. To je o sedm milionů víc, než při předchozí inauguraci. Na popularitu první Obamovy inaugurace však Trump nedosáhl, tehdy si zapnulo televizi 37.8 milionů lidí.
From our blog: 'Nearly 31 Million Americans Watch President Donald Trump's Inauguration' https://t.co/uTa0hTxANr pic.twitter.com/K0U28Ufomq
— Nielsen (@Nielsen) January 21, 2017
Bývalého ředitele CIA Johna Brennana rozhněvala Trumpova řeč před památníkem v sídle CIA. Trump by se za sebe měl stydět. Brennanův bývalý zástupce to uvedl na Twitteru.
Londýnského protestu se zúčastnil i herec Ian McKellen.
The Women’s March in London was the longest I have been on. See the rest of my message attached. pic.twitter.com/q7QC4Jvg0S
— Ian McKellen (@IanMcKellen) January 22, 2017
Podle BBC bude pravděpodobně jedním z hlavních bodů jednání obou představitelů dohoda o volném obchodu mezi USA a Británií po Brexitu. Dalšími předpokládanými tématy rozhovoru Trumpa a Mayové by měly být NATO, Evropská unie, obrana a Rusko.
Britská premiérka Theresa Mayová podle svých slov pro BBC nemá strach říct Donaldu Trumpovi, že některé jeho výroky jsou nepřijatelné. Uvedla to v reakci na masivní protesty žen. Mayová se s Trumpem má sejít příští týden. "Už dříve jsem řekla, že některé komentáře Donalda Trumpa ve vztahu k ženám jsou nepřijatelné, za některé se on sám omlouval," řekla BBC. Připomněla, že nejsilnějším důkazem o roli mužů a žen bude právě fakt, že ona sama je premiérkou. "Pokaždé, když shledám něco nepřijatelným, nebudu mít strach to Donaldu Trumpovi říct," dodala.
Připomeňte si Trumpův páteční inaugurační projev.
"Amerika si už zvykla na jeho posedlost sebou samým, uniká jí chvastounství a neuvědomuje si, že je to smutné svědectví o zemi, která zvolila právě Trumpa," napsal The New York Times. S Trumpem USA podle listu vstupují do éry arogance. Nedostatek zdvořilosti se podle amerického listu projevuje i na složení jeho "vysoce inteligentního" kabinetu - mezi nominovanými není demokrat ani příslušník hispánské komunity, z černošské jen jeden.
The New York Times zase rozebírá Trumpův inaugurační projev. "Chybělo v něm mnohé, ale především jakýkoli projev pokory," soudí list. I ten, kdo si je sebou dostatečně jist na to, aby se ucházel o prezidentství, si má být vědom odpovědnosti, jakou na sebe bere. Trump stál několik kroků od svých předchůdců a neváhal je bičovat výroky o washingtonské elitě, slepé a hluché k osudu méně šťastných Američanů. Bez ohledu na volební čísla hovořil o historické chvíli, jakou svět nespatřil, a živil tak legendu vlastní výroby.
The Washington Post navíc dodal, že pochodu se zúčastnili lidé bez ohledu na politickou příslušnost. Nikdo neprosazoval úzké ideologické "pravdy". Konečně Trumpova kampaň probudila z letargie mnoho pokrokářů i umírněných. V sobotu se pochodovalo za práva žen a proti Trumpovi, ale podle listu také proti samolibosti, a to bylo hlavní poselství těch akcí.
Sobotním protestům se věnovali i komentátoři. List The Washington Post upozornil, že žádný prezident USA v historii nečelil protestům, a navíc tak velkým, okamžitě poté, co se ujal moci. A žádný tak rychle nezmobilizoval tolik odpůrců. "Skeptici řeknou, že s jednodenním protestem se Trump a Republikánská strana snadno vyrovnají. Jenomže zřejmě nešlo o ojedinělou akci. Nebyl to jeden pochod v hlavním městě, ale demonstrace po celých USA. Je tedy jisté, že opozice má silnou základnu v jednotlivých komunitách," uvedl deník.
Na otázku ohledně populistických politických vůdců, kteří nyní vystupují do popředí ve Spojených státech a v Evropě, papež varoval před hledáním spasitele v době krize. Adolf Hitler byl v Německu ve 30. letech "zvolen lidem a pak lid zničil", uvedl. Zalitoval také, že v době krize "máme tendenci hledat spasitele, který by nám vrátil identitu, a chráníme se před ostatními lidmi zdmi a ploty z ostnatých drátů".
Papež František počká na činy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a teprve podle nich si na něj vytvoří názor. Řekl to v rozhovoru pro španělský list El País. "Nerad soudím lidi předčasně. Uvidíme, co Trump udělá," prohlásil.
Mezi známými osobnostmi, které se zúčastnily sobotního pochodu ve Washingtonu, nechyběly zpěvačky Madonna a Cher, herečky Julia Robertsová a Scarlett Johanssonová či bývalý ministr zahraničí John Kerry. V New Yorku byly na demonstraci vidět například herečky Helen Mirrenová a Whoopi Goldbergová, v Los Angeles zase Jane Fondová.
Zpravodajský server BBC News uvedl, že manifestace za práva žen se uskutečnily na 600 místech po celém světě. Pochodů se nezúčastnily pouze ženy, ale ze solidarity se k nim připojilo i množství mužů.
Na manifestacích za práva žen, která jsou podle aktivistů ohrožena novou vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa, se sešel podle odhadů celkem více než milion lidí. Na rozdíl od násilných protestů v době páteční Trumpovy inaugurace nebyl při sobotních poklidných demonstracích nikdo zatčen.
Komentář v sídle CIA Donald Trump doprovodil svým tradičním gestem: zdviženou zaťatou pěstí.
Trump během svého vystoupení v sídle CIA také opět kritizoval sdělovací prostředky, které obvinil ze lží, když informovaly o poměrně malé účasti lidí na jeho páteční inauguraci. Agentury AP k tomu podotkla, že "chybně tvrdil", že davy se táhly až k Washingtonově památníku.
Donald Trump dnes během návštěvy sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA) prohlásil, že nikdo nemá vyšší mínění o amerických zpravodajských pracovnících než právě on. Zhruba 400 zaměstnancům v sídle CIA ve virginském Langley sdělil, že jsou to zvláštní a úžasní lidé. "Tolik za vámi stojím," citovaly americké sdělovací prostředky jeden z řady jeho pochvalných výroků na adresů pracovníků CIA. Ještě v nedávné minulosti přitom práci CIA kritizoval.
Pohled na manifestaci v Chicagu. Pochod musel být kvůli velkému množství lidí a zajištění jejich bezpečnosti zrušen.
We’re in a helicopter high over the #WomensMarch in Chicago. Watch on Facebook Live https://t.co/GDmAzq0f6k pic.twitter.com/EmQJbjzBtu
— CNN (@CNN) January 21, 2017
Průvod žen ve Washingtonu se nakonec vydal mimo plánovanou trasu. Průvod se měl původně uskutečnit po třídě Nezávislosti kolem Washingtonova památníku, ale kvůli davům ho nebylo možné zahájit. Za novou trasu byla zvolena Ústavní třída.
Donald Trump na návštěvě centrály CIA vyjádřil podporu práci bezpečnostním službám. "Vím, že občas nemáte takovou podporu, jakou byste si přáli, ale já za vámi stojím. Nikdo pro ni nemá větší pochopení než já sám," uvedl. Radikální islámský terorismus označil jako zlo, které musí být vymýceno.
Desítky tisíc Newyorčanů se přidalo k pochodu žen směrem k Trump Toweru na Manhattanu.
Live look from the Grand Central Concourse: NYC #WomensMarch goes on like this for miles. pic.twitter.com/gRsZUc6vCx
— Matt McDermott (@mattmfm) January 21, 2017
Organizátoři dnešní manifestace za práva žen ve Washingtonu zrušili kvůli masové účasti průvod od Kongresu k Bílému domu, mnozí lidé se ale i tak vydali na pochod. K cestě si vybrali nejen oficiální trasu, ale také všechny další ulice, kterými je možné od Kongresu k sídlu prezidenta Spojených států dojít. Odhaduje se, že do hlavního města USA přijelo přes 500 tisíc lidí.
CNN srovnala počet účastníku páteční inaugurace a sobotního pochodu žen.
Photos taken at 12:15 p.m. ET each day show Trump's inauguration crowd vs. the #WomensMarch https://t.co/syj3kEAr2t pic.twitter.com/OG61rjQdqd
— CNN (@CNN) January 21, 2017
Na sobotním odpoledne je naplánovala Trumpova návštěva centrály CIA. Podle agentury Reuters to může signalizovat snahu o urovnání vztahů.
Lidé pochodují i v Los Angeles.
We’re in a helicopter high over the #WomensMarch in Los Angeles. Watch on Facebook Live https://t.co/oSIhv2N87s pic.twitter.com/KKTHA64xrP
— CNN (@CNN) January 21, 2017
Washingtonská starostka Muriel Bowserová během projevu k pochodu za práva žen zahodila připravený projev a ve své nové řeči ostře kritizovala předsudky, které muži chovají ke zvoleným ženám. Bowserová, jak připomněl list The Washington Post, je známá tím, že na připravených projevech lpí.
"Jsem tady, abyste viděli, že Washington má za starostu ženu," řekla Bowserová. Prohlásila, že nyní hovoří jménem všech žen zvolených do veřejných funkcí, které se cítí ponižovány či nespravedlivě hodnoceny.
K pochodu žen ve Washingtonu se připojil i odstupující šéf americké diplomacie John Kerry.
JOHN KERRY joins the #WomensMarch (with his dog). pic.twitter.com/RvIqLG1yrZ
— Sabrina Siddiqui (@SabrinaSiddiqui) January 21, 2017
Desítky tisíc lidí podpořily dnes ve světě manifestaci za práva žen, kterou iniciovaly aktivistky ve Spojených státech den po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přestože demonstrace nejsou výslovně namířeny proti němu, stále jsou v paměti jeho kontroverzní výroky do jisté míry zpochybňující důstojnost žen. Kromě USA byla zřejmě nejmohutnější akce v Londýně, kde se sešlo podle britských médií asi 100 tisíc lidí.
Pochod žen v Chicagu musela policie zrušit, kvůli bezpečnosti. Podle informací reportéra z Chicago Tribune se ho zúčastnilo 150 tisíc lidí.
BREAKING Crowd at #womensmarchCHI so large that march canceled for safety. People will stay and make voices heard at rally, organizers said.
— Duaa Eldeib (@deldeib) January 21, 2017
Organizátoři ve Washingtonu očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří až o 500 tisících účastnících. Objevují se také údaje, že na shromáždění přišel možná až milion lidí. Washingtonský dopravní podnik oznámil, že záchytná parkoviště na konečných stanicích metra jsou na kraji svých kapacit, v pátek tomu ale nebylo, ačkoli bylo patrné, že zájem o parkování byl mimořádný. Masové jsou manifestace také v New Yorku či Chicagu.
"Jsem poctěn, že jako 45.prezident Spojených států, vám mohu sloužit," uvedl Donald Trump na Twitteru. Statisícové pochody v amerických městech nekomentoval.
I am honered to serve you, the great American People, as your 45th President of the United States!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 21, 2017
Tisíce lidí zaplnily i ulice v Bostonu.
We’re in a helicopter high over the #WomensMarch in Boston. Watch on Facebook Live https://t.co/6UvxfnW14A pic.twitter.com/HPZgpX9ihL
— CNN (@CNN) January 21, 2017
Lidé na sociálních sítích porovnávají účast na Trumpově inauguraci a sobotním pochodu žen.
It's Only 11:30 A.M. And the Women's March in DC Has Already Drawn More People than Trump's Inauguration #WomensMarch #whywemarch pic.twitter.com/BXy0w41rIl
— Impeach Donald Trump (@Impeach_D_Trump) January 21, 2017
Takto to vypadá poblíž budovy Kapitolu.
#WomensMarch in #DC view from the roof of VOA towards #USCapitol pic.twitter.com/JBY4MAhep3
— Niki Papadogiannakis (@nikipapadog) January 21, 2017
Prezident Trump v sobotu odpoledne navštíví centrálu CIA ve Virginii, aby poděkoval za práci, kterou odvádí. Uvedl to mluvčí Bílého domu Sean Spicer na Twitteru.
.@POTUS to visit @CIA this afternoon. Event is over capacity at 300+ Excited to thank the men and women of the intelligence community
— Sean Spicer (@PressSec) January 21, 2017
Hillary Clintonová na Twitteru poděkovala všem účastníkům pochodu.
Thanks for standing, speaking & marching for our values @womensmarch. Important as ever. I truly believe we're always Stronger Together.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) January 21, 2017
Americké ministerstvo vnitra dostalo pokyn uzavřít všechny své twitterové účty poté, co na jednom z nich jeho zaměstnanci retweetnuli nelichotivé porovnání fotek z inaugurace exprezidenta Baracka Obamy a nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.
Compare the crowds: 2009 inauguration at left, 2017 inauguration at right.#Inauguration pic.twitter.com/y7RhIR2nfC
— Binyamin Appelbaum (@BCAppelbaum) January 20, 2017
Metro ve Washingtonu má zpoždění. "Nikdy jsem ale neviděla takové nadšení," píše Moriah Balingit na Twitteru. Metro ve Washingtonu použilo v sobotu dopoledne zhruba 275 tisíc lidí, zatímco v den inaugurace to bylo o 82 tisíc lidí méně.
Women cheering as a packed Red Line train rolls into Cleveland Park. I have never seen people so excited to ride @wmata. #WomensMarch pic.twitter.com/AlrKZWS9hf
— Moriah Balingit (@ByMoriah) January 21, 2017
Inaugurační projev 45. prezidenta Spojených státu Donalda Trumpa:
Před americkým konzulátem v Sydney se sešly tři tisíce lidí. "Nejde jen o protest proti Donaldu Trumpovi. Sešli jsme se proto, abychom vyjádřili nesouhlas s fanatismem, xenofobií a nenávistí. Chceme vyjádřit podporu ženám z celého světa," řekl jeden z organizátorů agentuře Reuters.
Organizátoři pochodu ve Washingtonu očekávají účast až 500 tisíc lidí.
Per @womensmarch organizers, they're increasing today's turnout estimates to 500,000 participants. Be patient & kind! #WomensMarch
— Deputy Mayor Donahue (@SafeDC) January 21, 2017
Proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi protestují i ženy v Londýně.
Best chant of the #WomansMarch "We don't want your tiny hands anywhere near our underpants". pic.twitter.com/0cmBNkpSsa
— Alexandra Topping (@LexyTopping) January 21, 2017
Solidaritu s pochodem žen proti Donaldu Trumpovi ve Washingtonu vyjádřili i lidé před americkou ambasádou v Berlíně.
Na pražském Václavském náměstí se sešly asi dvě stovky lidí a vyjádřily solidaritu s pochodem žen ve Washingtonu. Apelují na politiky i občany s výzvou k podpoře demokracie a občanské společnosti. Tyto hodnoty jsou podle organizátorů dnešních akcí, které se konají po celém světě, s příchodem Trumpa do čela světové mocnosti ohroženy.
Poděkování nového prezidenta.
A fantastic day and evening in Washington D.C.Thank you to @FoxNews and so many other news outlets for the GREAT reviews of the speech!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 21, 2017
Během několika prvních hodin svého působení v Bílém domě Donald Trump vyměnil dekoraci v Oválné pracovně. Když tam v pátek přišli novináři, našli závěsy kolem oken ve zlaté barvě, nový nábytek a také koberec na zemi. Koberec předchozího prezidenta Baracka Obamy s vetkanými výroky nahradil koberec zlaté barvy s girlandami na obvodu. Závěsy, které byly ještě před několika hodinami červené, nahradily zlaté.
Z nábytku Trump na místě ponechal stůl vyrobený ze dřeva britské fregaty Resolute. Do pracovny se vrátila busta Winstona Churchilla, kterou nechal Barack Obama odstranit.
Donald Trump ihned po převzetí funkce podepsal první nařízení. Začíná demolice Obamova odkazu. Nový prezident chce zrušit reformu zdravotního pojištění, řadu zákonů týkajících se ochrany životního prostředí a také zákon o regulaci finančních trhů, známý jako "náhubek pro Wall Street."
První reakce německé kancléřky Angely Merkelové na inaugurační projev Donalda Trumpa: Vždy budu usilovat o kompromisy, Trump dal jasně najevo své názory.
"Říkám dvě věci: zaprvé pevně věřím, že nejlepší pro nás pro všechny je spolupracovat na základě pravidel, společných hodnot a společných kroků v mezinárodním hospodářském a obchodním systému, jakož i našeho přispění do vojenských spojenectví. A za druhé, transatlantické vztahy nebudou v příštích letech méně významné než v minulosti. Budu na tom pracovat. Když se vyskytnou rozdílné názory, kompromisy a řešení lze nejlépe nalézt, když si budeme nápady vyměňovat se vzájemným respektem," uvedla kancléřka podle agentury Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin je připraven setkat se s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale uspořádání takové schůzky potrvá měsíce, setkání obou státníků se neuskuteční v nejbližších týdnech. Uvedl to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Nebudou to příští týdny, ale doufejme v nejlepší a to, že schůzka se uskuteční v nejbližších měsících," řekl Peskov v rozhovoru poskytnutém britské televizní stanici BBC.
V šestnáct hodin středoevropského času začne ve Washingtonu pochod žen, na němž se očekává až 220 000 Trumpových odpůrců. Další pochody se mají konat v New Yorku, Bostonu, Los Angeles a Seattlu. Ve Washingtonu k lidem promluví herečka Scarlett Johanssonová, akci podporují také zpěvačky Katy Perryová a Cher.
Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí.
"Naše továrny jedna po druhé krachovaly, odcházely od nás a nechaly za sebou miliony amerických dělníků," řekl Trump. Faktem podle amerického listu je, že zatímco v roce 2010 měly USA 11,5 milionu dělníků, nyní jich mají 12,3 milionu.
"Matky a děti jsou uvězněné v chudobě v centrech našich měst. Zločin, gangy a zbraně mají na svědomí množství životů. Toto americké krveprolití končí právě tady a právě teď," prohlásil Trump. Ani američtí novináři nevědí, jak k tomuto údaji Trump došel, protože podle statistik žilo v roce 2015 v centrech měst pod hranicí bídy 13 procent lidí, což odpovídá celostátnímu průměru.
Za vyhlášení politické války označil britský list The Guardian inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Také další evropská média hodnotí Trumpovu páteční řeč, v níž zdůraznil, že jeho vláda bude Ameriku stavět vždy na první místo, jako útočnou a sobeckou.
"Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila... Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje hlavní město Washington, které se nyní snaží podrobit své vůli," napsal The Guardian.
"Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů," konstatoval britský deník The Times.
Nyní vládne v Bílém domě "čistý populismus", uvedl rakouský list Der Standard. Po "agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu", dodal Der Standard.
Rozdílné byly cesty, kterými se po předání úřadu svým nástupcům vydali odcházející americký prezident Barack Obama a jeho viceprezident Joseph Biden. Zatímco bývalý šéf Bílého domu zamířil nejprve vrtulníkem na vojenskou základnu v Marylandu a poté prezidentským speciálem na dovolenou v Kalifornii, Biden jel domů do Wilmingtonu ve státě Delaware vlakem. "Hej, lidi, jsme zpátky v Amtracku," řekl Biden ve chvíli, když po letech vstoupil do soupravy provozované touto společností.
Při demonstracích proti nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu bylo v pátek ve Washingtonu zatčeno přes 200 lidí a 217 z nich bylo obviněno z výtržnictví. Podle agentury AP o tom informovala místní policie. Šest policistů utrpělo při potyčkách s demonstranty lehká zranění.
Dobrý den, vítejte při online přenosu z druhé dne amerického prezidenta Donalda Trumpa v úřadě. Sledumeje především velkou protestní demonstraci ve Washingtonu a ohlasy na Trumpův inaugurační projev.