Trump neřekl, kdy zveřejní mírový plán pro Izrael a Palestince. Dosáhli jsme pokroku, prohlásil

ČTK ČTK
25. 6. 2018 23:24
"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Donald Trump bez dalších podrobností.
Donald Trump v Jeruzalémě - archivní snímek.
Donald Trump v Jeruzalémě - archivní snímek. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl v Bílém domě při přijetí jordánského krále Abdalláha II. sdělit, kdy konečně zveřejní dlouhodobě avizovaný mírový plán pro Izrael a Palestince. Spokojil se podle agentur AFP a AP pouze s tvrzením, které nijak nedoložil, že USA ve své diplomatickém úsilí na Blízkém východě dosáhly výrazného pokroku. Zahrnul do toho i vývoj kolem mezinárodního jaderné dohody s Íránem, z níž navzdory nesouhlasu Evropské unie USA odstoupily.

"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Trump před zahájením jednání s Abdalláhem II. "Opravdu to začalo až s koncem příšerné dohody o íránském jaderném programu," dodal Trump s tím, že věci se velmi změnily poté, co USA z dohody odstoupily.

Dohoda umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu rozhodl v květnu. Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat.

Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je zachování objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a slib, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Co se týče izraelsko-palestinského mírového procesu, Washington už dříve oznámil, že nový plán mírového řešení jejich konfliktu zveřejní brzy. Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí svůj stát.

V uplynulých měsících k napětí mezi Izraelci a Palestinci přispěl i přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a krvavé zákroky izraelských bezpečnostních složek při protestech u hranice s Pásmem Gazy.

Trumpův poradce a zeť Jared Kushner koncem minulého týdne navštívil několik blízkovýchodních států, včetně Izraele, aby o otázce jednal. S palestinskými představiteli se ale nesešel.

Podívejte se, jak Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě:

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy