Trump neřekl, kdy zveřejní mírový plán pro Izrael a Palestince. Dosáhli jsme pokroku, prohlásil

ČTK ČTK
25. 6. 2018 23:24
"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Donald Trump bez dalších podrobností.
Donald Trump v Jeruzalémě - archivní snímek.
Donald Trump v Jeruzalémě - archivní snímek. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl v Bílém domě při přijetí jordánského krále Abdalláha II. sdělit, kdy konečně zveřejní dlouhodobě avizovaný mírový plán pro Izrael a Palestince. Spokojil se podle agentur AFP a AP pouze s tvrzením, které nijak nedoložil, že USA ve své diplomatickém úsilí na Blízkém východě dosáhly výrazného pokroku. Zahrnul do toho i vývoj kolem mezinárodního jaderné dohody s Íránem, z níž navzdory nesouhlasu Evropské unie USA odstoupily.

"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Trump před zahájením jednání s Abdalláhem II. "Opravdu to začalo až s koncem příšerné dohody o íránském jaderném programu," dodal Trump s tím, že věci se velmi změnily poté, co USA z dohody odstoupily.

Dohoda umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu rozhodl v květnu. Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat.

Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je zachování objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a slib, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Co se týče izraelsko-palestinského mírového procesu, Washington už dříve oznámil, že nový plán mírového řešení jejich konfliktu zveřejní brzy. Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí svůj stát.

V uplynulých měsících k napětí mezi Izraelci a Palestinci přispěl i přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a krvavé zákroky izraelských bezpečnostních složek při protestech u hranice s Pásmem Gazy.

Trumpův poradce a zeť Jared Kushner koncem minulého týdne navštívil několik blízkovýchodních států, včetně Izraele, aby o otázce jednal. S palestinskými představiteli se ale nesešel.

Podívejte se, jak Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě:

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy