Trump neřekl, kdy zveřejní mírový plán pro Izrael a Palestince. Dosáhli jsme pokroku, prohlásil

ČTK ČTK
25. 6. 2018 23:24
"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Donald Trump bez dalších podrobností.
Donald Trump v Jeruzalémě - archivní snímek.
Donald Trump v Jeruzalémě - archivní snímek. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl v Bílém domě při přijetí jordánského krále Abdalláha II. sdělit, kdy konečně zveřejní dlouhodobě avizovaný mírový plán pro Izrael a Palestince. Spokojil se podle agentur AFP a AP pouze s tvrzením, které nijak nedoložil, že USA ve své diplomatickém úsilí na Blízkém východě dosáhly výrazného pokroku. Zahrnul do toho i vývoj kolem mezinárodního jaderné dohody s Íránem, z níž navzdory nesouhlasu Evropské unie USA odstoupily.

"Bylo dosaženo značného pokroku na Blízkém východě," řekl Trump před zahájením jednání s Abdalláhem II. "Opravdu to začalo až s koncem příšerné dohody o íránském jaderném programu," dodal Trump s tím, že věci se velmi změnily poté, co USA z dohody odstoupily.

Dohoda umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu rozhodl v květnu. Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat.

Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je zachování objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a slib, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Co se týče izraelsko-palestinského mírového procesu, Washington už dříve oznámil, že nový plán mírového řešení jejich konfliktu zveřejní brzy. Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí svůj stát.

V uplynulých měsících k napětí mezi Izraelci a Palestinci přispěl i přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a krvavé zákroky izraelských bezpečnostních složek při protestech u hranice s Pásmem Gazy.

Trumpův poradce a zeť Jared Kushner koncem minulého týdne navštívil několik blízkovýchodních států, včetně Izraele, aby o otázce jednal. S palestinskými představiteli se ale nesešel.

Podívejte se, jak Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě:

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy