reklama
 
 

Léky od vrahů nechceme, vzkázali organizátoři protestů v Gaze. Odmítli náklad z Izraele

16. 5. 2018 16:49
Po pondělních protestech v Pásmu Gazy je nejméně 2700 Palestinců zraněných.

Gaza (Palestina) - Organizátoři protestů v Gaze, kteří jsou vedeni radikálním hnutím Hamás, odmítli přijmout náklad léků a zdravotnických potřeb z Izraele. Uvedli, že si nebudou brát léky od vrahů, informovala agentura AP.

Izraelská střelba při pondělních protestech v Gaze si vyžádala bezmála 60 životů mezi Palestinci, dalších více než 2700 lidí bylo zraněno.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oznámila, že situace v nemocnicích v Gaze je teď jako za války, jelikož vysoký počet zraněných je značnou zátěží pro už tak oslabené zdravotnictví. Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi hnutím Hamás a Izraelem v roce 2014. Hamás v Gaze vládne.

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za ukončení blokády a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli. Demonstrace organizátoři označili za "Velký pochod návratu" a v pátek chtějí v protestech pokračovat. Izrael Hamás viní z toho, že protesty zneužívá k útokům na Izrael.

Hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 přetrvával relativní klid, násilí znovu propuklo až loni v prosinci, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a uvedl, že tam bude přesunuta americká ambasáda. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli.

Americké velvyslanectví bylo v Jeruzalémě oficiálně otevřeno toto pondělí, u příležitosti 70. výročí vyhlášení nezávislého Izraele. Ve středu svou ambasádu v Jeruzalémě otevřela Guatemala.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavní město židovského státu.

Gaza už deset let čelí izraelské a egyptské blokádě. Nemocnice v pásmu se potýkají s častými výpadky elektřiny a nejsou schopny těžce nemocným pacientům poskytnout adekvátní lékařskou péči. V enklávě je rovněž vysoká nezaměstnanost.

Video: 58 mrtvých Palestinců? Hamás teď chce demonstrace utišit, situace v regionu je neřešitelná, říká Macháček

Dnes už nejsou oběti na životech, demonstrace se utišily, události v Gaze nejsou přímou odpovědí na přesunutí velvyslanectví USA, říká zpravodaj ČRo | Video: dvtv |  13:47

autor: ČTK | 16. 5. 2018 16:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama