Hrozí válka s Izraelem, varuje novinář. Americké sankce mohou Írán dotlačit k útoku

Martin Novák Martin Novák
17. 5. 2018 11:04
Na Blízkém východě hrozí konflikt mezi odvěkými nepřáteli - Íránem a Izraelem. Patrně nepůjde o přímou konvenční válku, ale vzájemné bombardování na syrsko-izraelské hranici se může ještě zostřit. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to předpovídá íránský novinář a editor perského vysílání Rádia Svobodná Evropa Niusha Boghrati. "Jestli Spojené státy obnoví tvrdé protiíránské ekonomické sankce a donutí k nim i Evropu, může Írán v reakci útočit na Izrael," říká.
Protiamerická demonstrace v Teheránu.
Protiamerická demonstrace v Teheránu. | Foto: Reuters

Co znamená Trumpovo zrušení jaderné dohody pro mocenský boj v Íránu? Posílí konzervativní síly proti těm, kteří chtěli reformy a větší spolupráci ze Západem?

Nevím jednoznačně, zda vyloženě zesílí ti, o kterých mluvíte. Každopádně je stažení amerického podpisu pod dohodou porážkou prezidenta Hasana Rúháního, který politicky investoval do této dohody a spojoval s ní naděje na zlepšení íránské ekonomiky.

Trumpovo rozhodnutí také nahrává politikům, kteří staví na obrazu vnějšího nepřítele. Jako každý totalitní systém i ten íránský hovoří o tom, že za problémy může někdo cizí, tam venku. Například o velkých demonstracích na začátku letošního roku, které vypukly kvůli špatné hospodářské situaci, íránské vedení tvrdilo, že je organizují nepřátelé.

Vedle problémů dohody o řešení íránského jaderného programu sledujeme rostoucí konflikt mezi Izraelem a Íránem, dokonce jejich vzájemné ostřelování v Sýrii. Obáváte se, že může vypuknout velmi vážný konflikt, válka mezi Izraelem a Íránem?

Otázka je, jak definujete velmi vážný konflikt. Nemyslím si, že hrozí válka v tom smyslu, že by Izrael a Írán navzájem napadly svá území nebo se pokusily o okupaci části těchto území. V Sýrii ale střet mezi nimi hrozí. Vlastně už se odehrává.

Myslím, že Írán podcenil situaci, když na začátku května vyslal několik raket na Golanské výšiny pod kontrolou Izraele. Následné izraelské bombardování íránských cílů v Sýrii bylo masivní. Trvalo několik hodin.

Jakou roli v tom hraje šíitské hnutí Hizballáh, které v Sýrii podporuje Bašára Asada?

Íránské vedení strategicky buduje své pozice v okolních zemích kolem Íránu a Sýrie je pro něj důležitá jako soused Izraele. Raketový útok na Izrael měl spíše symbolický význam. Ukázal, že Írán je schopen zasáhnout izraelské území.

Kolem Izraele má už dnes velkou sílu. Musíme do toho započítat i libanonský Hizballáh. Ten totiž znamená Írán, tam není žádný rozdíl. Hizballáh je nyní zároveň největší politickou silou v Libanonu, což je velká výhra pro Írán.

Nakolik se tento konflikt vyhrotí, bude záviset i na tom, jak moc bude Írán zatlačen do kouta ohledně jaderné dohody. Jestli Spojené státy obnoví tvrdé protiíránské ekonomické sankce a donutí k nim i Evropu, může Írán v reakci útočit na Izrael a využívat svůj další vojenský potenciál na Blízkém východě. Jedno je provázané s druhým.

Íránská vláda a armáda angažovanost v Sýrii nebo Iráku odůvodňují tím, že pomáhá v boji s radikály, jako je Islámský stát. Tedy organizacemi, které Íránce a šíitské muslimy považují na nepřátele. Rezonuje toto téma v íránské společnosti, nebo je to spíše režimní propaganda potřebná k tomu, aby zdůvodnil náklady na akce v Sýrii a Iráku?

Velká většina Íránců upřímně nenávidí sunnitské radikální islamisty, jako jsou Islámský stát a další. Ostatně Írán je pro ně nejhorší nepřítel. Íránci z nich mají upřímný strach a bojí se, aby tyto problémy jednou také nedorazily přímo do Íránu. Aby Írán jednou nedopadl jako Sýrie. Režim ale tohoto upřímného strachu zneužívá pro své strategické cíle v zahraničí.

Dá se asi říci, že úspěšně. Režim má velký vliv v Sýrii, Iráku, Libanonu. Daří se mu budovat takzvanou šíitskou osu pod svým vedením.

Neviděl bych to tak jednoznačně. Mocným rivalem Íránu je Saúdská Arábie, která má velké finanční možnosti, má mocného spojence v USA, a v poslední době vidíme, že se také sbližuje s Izraelem, což je historicky bezprecedentní. Skoro všechny státy, v nichž převládá sunnitský islám, jsou v současnosti proti Íránu.

Podívejte se na video, jak Izrael bombarduje íránské cíle v Sýrii

Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy