Washington - Dlouho udržovaný program, jehož cílem bylo vyzbrojit a vycvičit umírněnou syrskou opozici, brzy skončí. Rozhodl o tom americký prezident Donald Trump.
Na ukončení programu, do kterého americká vláda investovala miliardy dolarů, se Trump údajně dohodl s ředitelem CIA Mikem Pompeem. Setkali se už před několika týdny - ještě předtím, než se americký prezident na summitu G20 sešel s Vladimirem Putinem.
Podle serveru Washington Post Trump omezuje podporu protivládních syrských rebelů zejména kvůli tomu, aby v Sýrii mohl snáze spolupracovat s Ruskem, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada.
"Takový program se neruší, pokud nevíte, že za to něco dostanete. Bylo by to bláhové," řekl listu jeden z jeho zdrojů obeznámený se situací.
Podpora syrských rebelů ze strany Spojených států slábne. "Rozhodnutí ukončit program je zatím nejvýraznějším náznakem, že se Trumpova administrativa postupně vzdává šance prosadit syrskou opozici," myslí si Charles Lister z washingtonského Institutu pro Blízký východ, kterého citoval deník New York Times.
Spojené státy se přitom s Ruskem na začátku července dohodly na klidu zbraní na jihozápadě Sýrie a rozjednaná jsou i příměří v dalších syrských regionech.
Diplomatická jednání posledních týdnů tak ukazují, že se prezident Trump soustředí spíše na vyjednávání drobných místních příměří mezi syrskou opozicí a oficiální vládou.
Nůž do zad
Program výcviku syrských povstalců a dodávek zbraní byl zaveden v roce 2013, ještě za vlády prezidenta Baracka Obamy. Zbraně oddílům bojujícím proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, dodávala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).
Program ale od svého spuštění sklízel dlouhodobě kritiku kvůli nízké efektivitě. Řada z vycvičených povstalců se navíc radikalizovala, nebo se i přímo přidala k džihádistům z tzv. Islámského státu a jiných extremistických uskupení.
Ruská strana mnohokrát obvinila Ameriku, že tímto programem jen zhoršuje situaci v Sýrii. Moskva coby spojenec Damašku označuje podporu sil bojujících proti Asadovi za poškozování ruských zájmů v Sýrii.
Podle Charlese Listera z washingtonského Institutu pro Blízký východ ale ani nynější zrušení programu nemusí vést ke kompromisům a zmírnění syrské občanské války.
"Kvůli nám bude umírněný odpor v Sýrii ještě zranitelnější. Vlastně jim vrážíme nůž do zad," řekl listu The Washington Post.
Americká televize CNN upozorňuje i na to, že stále se zvyšující nátlak, kterému z vnějšku umírnění syrští protivládní povstalci čelí, je nutí spolupracovat i s extremistickými organizacemi. V oblastech, kde je nepodporují americké síly, se tak někdy spojují i s radikálnějšími odpůrci prezidenta Asada. Po celou dobu občanské války Spojené státy umírněné povstalce podporovaly především nepřímo.