Trump chtěl po odvolaném šéfovi FBI, aby zastavil vyšetřování exporadce Flynna, tvrdí New York Times

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2017 9:32
Americký prezident Donald Trump měl podle listu New York Times přesvědčovat odvolaného ředitele FBI Jamese Comeyho, aby ukončil šetření Trumpova bývalého poradce Michaela Flynna. Ten odstoupil kvůli svým vazbám na Rusko. Trump Comeyho odvolal v době, kdy v FBI naplno pokračovalo vyšetřování "ruské stopy" v amerických volbách a kdy Comey údajně požadoval další finanční prostředky, aby mohl šetření rozšířit.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi FBI Jamesi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého Trumpova poradce Michaela Flynna.

Podle listu The New York Times to vyplývá ze záznamu, který si Comey pořídil po únorové schůzce s Trumpem. Bílý dům obvinění popřel.

List tvrdí, že Comeyho záznam zachycuje jeho rozhovor s Trumpem v oválné pracovně z 15. února, tedy den po Flynnově rezignaci. Záznam prý nepodléhá utajení a jeden z Comeyho spolupracovníků přečetl jeho část reportérovi deníku.

"Věřím, že zde vidíte prostor, jak to nechat být, jak nechat Flynna být," citoval deník Trumpova slova ze zápisu. "Je to dobrý člověk. Věřím, že to můžete nechat být," dodal prezident s tím, že Flynn neudělal nic špatného.

Comey k možnému omezení vyšetřování nic neřekl. Odpověděl jen, že souhlasí s tím, že Flynn je dobrý člověk.

Bílý dům v prohlášení popis událostí tak, jak o nich list informoval, odmítl. "Prezident nikdy nežádal pana Comeyho ani nikoho jiného o ukončení jakékoli vyšetřování, včetně jakéhokoli vyšetřování zahrnujícího generála Flynna… Toto není pravdivé nebo přesné vylíčení rozhovoru mezi prezidentem a panem Comeym," uvedl Bílý dům.

Republikánský předseda sněmovního výboru pro dohled a vládní reformy Jason Chaffetz se mezitím obrátil na úřadujícího ředitele FBI Andrewa McCabea, aby zápis, pokud skutečně existuje, výboru předal.

Kongresman rovněž uvádí, že výbor žádá předložit i všechny další zápisy či poznámky, které si Comey podle médií pořídil také z ostatních setkání či telefonátů s Trumpem.

Ztratil v něj důvěru?

Trump Comeyho nečekaně odvolal minulý týden v úterý. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu.

V médiích se však objevily spekulace o tom, že Comeyho odchod by mohl souviset s vyšetřováním možných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA.

Například agentura AP či americký list The Washington Post napsaly, že Comey žádal o nové peníze na další vyšetřování této kauzy, což mohlo Trumpa k odvolání šéfa FBI přimět.

Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce.

Po 24 dnech v úřadu ale odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

Flynnovy styky s Rusy prověřuje FBI, pozadím vazeb Trumpova volebního štábu na Rusko se zabývá několik výborů Senátu i Sněmovny reprezentantů. Výbor amerického Senátu vyšetřující údajné ruské zásahy do loňské předvolební kampaně uvedl, že s ním Flynn odmítl dobrovolně spolupracovat.

Představte si, co dokážu za 100 dnů vlády! Sestřih projevů Trumpa k jeho "výročí". | Video: PRESIDENT DONALD TRUMP SPEECHES & PRESS CONFERENCE
 

Právě se děje

Další zprávy