NY Times: Tajná informace z Islámského státu, kterou Trump vyzradil Rusům, pochází od Izraelců

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 5. 2017 21:28
"Mám skvělé informace, každý den dostávám skvělé informace," řekl v Bílém domě americký prezident Donald Trump ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Pak ale dodal něco, co nevědí ani američtí spojenci v NATO. Informaci, kterou Spojeným státům jako přísně tajnou předala spřátelená rozvědka, píše americký list Washington Post. Rusové prozrazení tajných informací odmítají jako lež. Sám Trump přitom připouští, že k "nějaké" výměně skutečně došlo.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a americký prezident Donald Trump.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a americký prezident Donald Trump. | Foto: Ministerstvo zahraničí RF

Washington - Od návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Bílém domě uplynulo už pět dní. Amerického prezidenta Donalda Trumpa ale nepřestává pronásledovat.

Nejprve americká média řešila lapálii, že se do oválné pracovny nedostal žádný domácí novinář. Zato ruský fotograf ano a fotografie se pak objevily v servisu ruské státní agentury TASS.

V noci na úterý americký list Washington Post zveřejnil další problém, tentokrát mnohem vážnější.

Trump podle deníku na setkání vyzradil ruské delegaci tajnou informaci, kterou má od zpravodajského zdroje v jednom z měst ovládaných tzv. Islámským státem. Podle ní se džihádisté snaží instalovat výbušniny do laptopů. A  tímto způsobem zničit letadla, která míří do Spojených států.

Podle listu Washington Post informaci předala Spojeným státům jejich spojenecká země, která si výslovně nepřála, aby ji sdílely s Ruskem.

Šlo o přísně tajnou a citlivou zprávu, kterou i v USA zná jen velmi omezený počet lidí ve zpravodajských službách.

Šéf ruské diplomacie Lavrov na schůzce na Trumpova slova nereagoval, přešel je prý mlčením.

Kreml ale tvrdí, že článek Washington Post je lež. "Nechceme s tím mít nic společného, je to naprostá hloupost. Není tady co potvrzovat, ani vyvracet," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Trump se vyjádřil tajemněji. "Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo," napsal v úterý na sociální síti Twitter. A tím de facto potvrdil, že k "nějaké" výměně informací došlo.

Trumpova administrativa v březnu skutečně zakázala pasažérům některých letadel z islámského světa převážet laptopy. Trumpův hlavní bezpečnostní poradce a účastník schůzky Herbert R. McMaster proto Trumpa brání, že na schůzce nebylo řečeno nic, co by nebylo veřejně známo.

Izrael, Turecko, nebo Saúdská Arábie

Washington Post s odkazem na své zdroje napsal, že Trump v debatě s Lavrovem ale zmínil i konkrétní město, odkud informace o bombách v noteboocích pochází.

Deník název města nezveřejnil.

"Rusko ale může na základě toho, co prezident řekl, odhalit zdroj a způsob, jakým byla informace získána," upozorňuje Washington Post.

Jaká země tedy mohla USA informaci o hrozbě předat? Zjevně ta, která má agenta nebo agenty uvnitř Islámského státu na místech, kde se plánují a koordinují útoky.

Podle deníku New York Times je zdrojem Izrael. Pokud nechtěl, aby se dostala zpráva do ruských rukou, je tomu tak proto, že ruským spojencem v Sýrii je Írán. Izraelský nepřítel.

V úvahu přichází dále Turecko. Zrovna v úterý přijel na první setkání s Trumpem turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Mezi oběma politiky jsou neshody ohledně postupu proti islamistům v Sýrii.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v úterý spekulace o Izraeli jako zdroji informace odmítl potvrdit. Spicer rovněž odmítl novinářům sdělit, zda prezidentský tým předá poslancům Kongresu stenografický záznam besedy prezidenta s ruskými diplomaty, při níž mělo k úniku dojít.

Mluvčí považuje za větší bezpečnostní problém fakt, že informace o diskusi s ruskými diplomaty unikla do médií. Podle Spicera je to "očividně nebezpečné" a ohrožuje to americkou národní bezpečnost.

Washington zatím dává při plánování ofenzívy proti Islámskému státu na východě Sýrie přednost spolupráci s jednotkami syrských Kurdů než se silami, které v Sýrii podporuje a vyzbrojuje Turecko. Syrské Kurdy a jejich organizaci Lidové obranné jednotky (YPG) ovšem považuje Ankara za nepřátele a teroristy.

Další možností je, že informaci o laptopech předala Američanům Saúdská Arábie. Tomu by odpovídala podmínka, aby se USA o zprávu nedělily s Ruskem.

Saúdská Arábie a Rusko jsou rivalové v Sýrii. Zatímco Moskva stojí za režimem prezidenta Bašára Asada a zachránila ho vojenskou intervencí před zhroucením, Rijád podporuje protirežimní opozici.

S Trumpem je spokojeno 38 procent lidí

Kauza s vyzrazením citlivých údajů Rusku propuká v době, kdy má Donald Trump po necelých čtyřech měsících vlády katastrofálně nízkou popularitu.

Gallupův ústav zveřejnil výsledky průzkumu, podle kterého je s Trumpovým dosavadním působením ve funkci spokojeno jen 38 procent Američanů.

Pro srovnání: po stejné době vlády bylo s tehdejším prezidentem Barackem Obamou spokojeno 64 procent dotázaných, s Georgem W. Bushem 56 procent a s Billem Clintonem 45 procent.

Bašíku na severu Iráku měl v moci Islámský stát, než ho vyhnala irácká armáda a kurdské jednotky. Město navštívili reportéři Aktuálně.tv. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy