Trump může vybrat nového šéfa FBI do konce týdne. Jeho postup kritizují demokraté i republikáni

ČTK ČTK
15. 5. 2017 21:55
Vládní úředníci už hovořili s osmi ze čtrnácti kandidátů na post šéfa FBI, rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa může padnout ještě před jeho pátečním odletem na Blízký východ. Senát ale dál řeší důvody vyhazovu dosavadního šéfa FBI Jamese Comeyho, prezidentův krok kritizují demokraté i republikáni.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Bílý dům "rychle postupuje" ve výběru nového šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) po nedávném nečekaném odvolání dosavadního ředitele Jamese Comeyho. Novinářům to v pondělí řekl prezident Donald Trump. Ze 14 kandidátů už vládní úředníci hovořili s osmi a rozhodnutí prý může padnout ještě před pátečním Trumpovým odletem na Blízký východ a do Evropy.

Kritika Trumpova překvapivého kroku mezitím sílí a kritické hlasy se ozývají z demokratického i republikánského tábora, napsala agentura AP.

Bývalý šéf amerických zpravodajských služeb James Clapper obvinil prezidenta, že za jeho vlády se rozpadá "vyvážený systém tří základních pilířů vládnutí (soudů, parlamentu a vlády), který vytvořili otcové zakladatelé americké Unie".

Jasněji o okolnostech Comeyho vyhazovu by podle amerických médií mohlo být ve čtvrtek, kdy na uzavřeném slyšení v Senátu promluví náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, údajně jeden z iniciátorů Comeyho pádu.

Vůdce senátních demokratů Chuck Schumer v pondělí vyjádřil očekávání, že výsledkem slyšení bude ustanovení zvláštního vyšetřovatele, který by se kauzou Comeyho odstranění a údajného vlivu Ruska na prezidentské volby zabýval.

Trump Comeyho odvolal v době, kdy v FBI naplno pokračovalo vyšetřování "ruské stopy" v amerických volbách a kdy Comey údajně požadoval další finanční prostředky, aby mohl šetření rozšířit. Moskva jakýkoli pokus o ovlivnění voleb popírá, sám Trump vyšetřování označoval za zbytečnou "šarádu" za peníze daňových poplatníků.

Vůdkyně demokratické frakce ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová v pondělí vyzvala šéfa sněmovny Paula Ryana, aby náměstka Rosensteina pozval k slyšení i v dolní parlamentní komoře. Ryanovu reakci zatím americká média neznají. Schumer prohlásil, že pokud při senátním slyšení Rosenstein neoznámí jmenování zvláštního vyšetřovatele, měl by rezignovat.

 

Právě se děje

Další zprávy