Spíš podpořit ekonomiku než zavírat lidi doma. Trump chce uvolnit opatření proti viru

Daniel Anýž Daniel Anýž
25. 3. 2020 12:35
Prezident Donald Trump se ve válce s koronavirem bojí o americkou ekonomiku, která dosud byla jeho nejsilnějším argumentem do listopadových prezidentských voleb v USA. Chce karanténní opatření uvolnit rychleji, než navrhují experti na zdravotnictví. Na nemoc Covid-19 přitom zemřelo už několik set Američanů.
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru.
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru. | Foto: Reuters

Donald Trump by chtěl, aby se Amerika "otevřela" do Velikonoc, tedy do 12. dubna. Měla by se také uvolnit restriktivní opatření, která Trumpova administrativa vyhlásila před deseti dny.

"Není možné, abyste přišli a prostě řekli 'Zavřeme Spojené státy'," uvedl Trump v rozhovoru pro televizi FOX News. Z jeho vyjádření vyplývá, že je potřeba zvažovat zdravotní ohledy, tedy počty nakažených a možných obětí, ale také ztráty, jež karanténní opatření způsobují americké ekonomice.

"Ztratíte určitý počet lidí kvůli chřipce, ale ztratíte více lidí, kdy uvrhnete zemi do masivní recese nebo deprese," prohlásil Trump.

Ve Spojených státech bylo ve středu ráno bezmála 54 tisíc nakažených a epidemie měla 728 obětí. Nejvíce zasažen je stát New York, na který připadá polovina všech nakažených.

Podle zdravotních expertů bude krize ještě kulminovat a rozhodně nelze předpokládat, že by se situace zlepšila do tří týdnů, kdy by chtěl prezident restrikce uvolnit.

K prezidentovým návrhům se staví velmi rezervovaně i ústřední expert z Trumpova akčního týmu, epidemiolog Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a nakažlivé nemoci. "Nepředpokládám, že by náhle bylo po všem, za týden, za dva. Taková šance tady není, tohle bude trvat několik týdnů," uvedl Fauci pro americká média.

Temné ekonomické předpovědi

Zákazy nebo doporučení, aby lidé zůstávali doma, se nyní vztahují na 140 milionů Američanů. To je více než třetina veškeré populace USA, a restrikce tak mají ohromný negativní dopad na ekonomiku. Předpovědi analytiků se shodují, že z dosavadního hospodářského růstu okolo dvou procent půjde americká ekonomika do recese. Jde jen o to, jak bude hluboká a dlouhá.

Greg Daco, hlavní ekonom analytické společnosti Oxford Economics, uvedl pro deník New York Times, že v druhém čtvrtletí letošního roku se výkon americké ekonomiky smrští o 12 procent. Výhled společnosti Goldman Sachs z konce minulého týdne dokonce mluví o dvojnásobném propadu.

Průvodním jevem recese bude nárůst nezaměstnanosti. Předpovědi se opět liší pouze v tom, o jak velký skok půjde. Podle Oxford Economics se už v dubnu nezaměstnanost zvýší na trojnásobek, tedy nad 10 procent.

Takřka katastroficky zní ovšem odhad Jamese Bullarda, šéfa federální rezervní banky v St. Louis, podle něhož by nezaměstnanost mezi dubnem a červnem tohoto roku mohla vyskočit až na 30 procent. To by byla situace srovnatelná s Velkou depresí z 30. let minulého století.

Je zřejmé, že právě tyto strašidelné vyhlídky vedou Trumpa a ekonomy z jeho týmu k rozhodnutí uvolnit restrikce, které dusí ekonomiku, co nejdříve - ještě před tím, než bude epidemie pod kontrolou.

Je to "něco za něco"

Bílý dům tento posun v přístupu k epidemii naznačoval už od víkendu. "V určité chvíli se musíme zeptat, zda to nedělá více škody než užitku," uvedl pak v pondělí prezidentův ekonomický poradce Larry Kudlow pro televizi CNBC. Podle Kudlowa má před sebou Trumpova administrativa "složitá rozhodnutí něco za něco".

Sám Trump na tiskové konferenci relativizoval nebezpečí šíření koronaviru, když srovnával počet obětí této pandemie s následky sezonní chřipky. "Každoročně na ni v USA umře 50 tisíc lidí. A když se podíváte na automobilová neštěstí, tak ta dalece přesahují čísla, o kterých se bavíme. Také to ale neznamená, že všem řekneme, že už nebudou řídit," uvedl Trump.

Epidemie koronaviru se v USA sešla s kampaní před listopadovými prezidentskými volbami. Právě dobrý stav ekonomiky - s nízkou nezaměstnaností, silným akciovým trhem a s rostoucími příjmy pro střední třídu - byl dosud nejsilnějším Trumpovým argumentem, proč by mu měli dát Američané znovu důvěru.

Karanténní opatření sice už ekonomiku těžce zasáhla, ale při své dynamice by se americký byznys podle analytiků mohl poměrně rychle vrátit zpět. Americký Senát se už dohodl na balíku stimulačních opatření v úhrnné výši dva biliony dolarů (v přepočtu 51 bilionů korun). Jde o nejmohutnější obdobné opatření v americké historii, nicméně v tuto chvíli jde většinou o sanaci už vzniklých ztrát a o nouzovou pomoc občanům, než že by to mohlo znovu oživit ekonomiku.

To by se mohlo povést pouze tehdy, kdyby se uvolnily restrikce a do postižených oblastí se vrátil život. A přesně k tomu směřuje Trumpův plán. "Naši lidé se chtějí vrátit do práce. Léčba nemůže být horší než problém," napsal Trump v úterý na Twitter.

Zdravotní experti jsou ale vesměs proti záměru restrikce uvolnit. "Když lidem řeknete, že mohou jít zpátky do práce, jezdit dopravou, autobusem a metrem ve chvíli, kdy jsou každý den potvrzovány tisíce nových případů, virus se bude šířit, mnoho dalších lidí onemocní a bude mnohem více mrtvých," uvedl doktor William Schaffner, expert preventivního lékařství z medicíny na Vanderbilt University pro list New York Times.

Kritika politiků, důvěra veřejnosti

Trumpa kritizuje i jeho pravděpodobný demokratický soupeř do listopadových voleb, bývalý americký viceprezident Joe Biden. "Měl by přestat mluvit a začít poslouchat experty z lékařství. Co se s tím člověkem děje?" uvedl Biden pro televizi CNN.

Z Trumpových záměrů jsou nervózní i někteří republikáni. "Ekonomika nebude zase normální, když budou naše nemocnice přehlceny tisíci Američanů všeho věku, včetně našich doktorů a sester," napsala na Twitter republikánská kongresmanka Liz Cheneyová, dcera bývalého republikánského viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Podle průzkumu Gallupova ústavu ovšem většina Američanů, konkrétně 60 procent, schvaluje prezidentův postup v boji s epidemií koronaviru. A celkové hodnocení Trumpova výkonu ve funkci prezidenta stouplo na 49 procent, což je nejvyšší hodnota za celou dobu od jeho nástupu do Bílého domu.

Data pro tento průzkum byla sbírána ještě před aktuálním Trumpovým rozhodnutím uvolnit restrikce, kdy naopak propagoval opatření a mluvil o sobě jako o "válečném prezidentovi". Teprve šetření z tohoto týdne, jehož výsledky budou známy o víkendu, ukáže, zda Američané souhlasí s aktuální změnou v Trumpově přístupu.

 

Právě se děje

Další zprávy