To je hnusná otázka, zaútočil americký prezident Trump na novináře kvůli koronaviru

ČTK ČTK
21. 3. 2020 11:17
S nárůstem počtu pacientů nakažených koronavirem se ve Spojených státech znovu stupňuje napětí mezi prezidentem Donaldem Trumpem a americkými novináři. Ti opakovaně poukazují na liknavost v postupu federální vlády při boji proti nákaze nebo připomínají prezidentovo nedávné zlehčování celé krize.
Prezident Donald Trump na tiskové konferenci k epidemii koronaviru.
Prezident Donald Trump na tiskové konferenci k epidemii koronaviru. | Foto: Reuters

"Skoro 200 mrtvých, 14 000 nemocných, miliony těch, jak jste viděl, kdo mají strach. Co řeknete Američanům, kteří se na vás teď dívají a kteří mají strach?" zeptal se zástupce televize NBC News Peter Alexander. "Říkám, že jste hrozný reportér," odsekl při páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump.

Dodal, že Alexanderův dotaz považuje za "hnusný", a novináře obvinil v době epidemie koronaviru Covid-19 z vysílání "velmi špatného signálu" směrem k veřejnosti. "Americký národ hledá odpovědi a hledá naději a vy se honíte za senzacemi… Něco vám řeknu, tohle je velmi špatná novinařina," pokračoval šéf Bílého domu. Viceprezident Mike Pence nicméně později řekl, že Američané by se neměli bát a měli by být ostražití.

I když podle Trumpa lidé v USA chtějí slyšet odpovědi, sám prezident na stejné tiskové konferenci například neodpověděl na otázku reportérky vysílací společnosti PBS, která se ptala, kdy budou mít přístup k testům na koronavirus všichni obyvatelé, kteří toto vyšetření potřebují. Podle prezidenta Spojených států v souvislosti s testováním "slyšíme velmi pozitivní věci", klíčový vládní poradce Anthony Fauci ale zároveň řekl, že poptávku po testech se zatím v USA nedaří uspokojit.

Při páteční tiskové konferenci reagoval Donald Trump podrážděně i na výzvu, aby promluvil ke spoluobčanům, kteří mají obavy. S reportérkou PBS Yamiche Alcindorovou se dostal do konfliktu už o týden dříve, když se jej novinářka ptala na zrušení speciálního vládního týmu pro zvládání pandemií, který zanikl v roce 2018.

"Činitelé, kteří v té skupině pracovali, uvedli, že Bílý dům ztratil drahocenný čas, protože ta skupina byla rozpuštěna. Co si o tom myslíte?" tázala se Alcindorová. "Myslím si prostě, že to je hnusná otázka," reagoval Trump.

Ve čtvrtek zase americký prezident naznačoval, že počet novinářů v místnosti určené pro briefingy by se měl za současných okolností dál výrazně snížit. "Měli bychom se asi zbavit zhruba dalších 75 až 80 procent z vás, máme v téhle místnosti jen dva nebo tři, které mám rád… Opravdu jste příliš moc blízko (sebe), vy dva, vy byste měli odejít okamžitě," prohlásil, přičemž ukazoval směrem k předním řadám publika.

"Byl to další z těch momentů, kdy si nikdo není úplně jistý, zda Trump žertuje. Každopádně přítomní reportéři… se rozhodně nebavili. (…) Bylo to poněkud troufalé v podání člověka, který si nadále s lidmi podává ruce a přehlíží pravidla o sociálním kontaktu, a to i na pódiu v Bílém domě," komentoval situaci britský deník The Guardian.

VIDEO: Setkání brazilského a amerického prezidenta v časech koronaviru. 

Brazilský prezident má koronavirus, o víkendu se sešel s Trumpem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy