Proti Trumpovi se postavila jeho žena i muž, který s ním kandiduje. Možnosti? Jen rezignace a smrt

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2016 13:52
Na zveřejněném videozáznamu z roku 2005 republikánský kandidát na prezidenta popisuje, jak se pokoušel mít sex s vdanou ženou. Vychloubá se také, že ho ženy nechávají, aby je líbal a osahával, protože je slavný. "Když jste hvězda, nechají vás to dělat. Můžete dělat, co chcete," řekl a chvíli nato použil i vulgárnější výrazy.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Kampaň republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa se ocitla v dosud nejvážnější krizi. Stalo se tak poté, co list The Washington Post zveřejnil videozáznam z roku 2005 zachycující jeho obscénní výroky o ženách.

Trump se měl o víkendu poprvé v kampani objevit po boku nejvýše postaveného voleného představitele republikánů, šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Ten prohlásil, že je Trumpovými výroky zhnusen a odmítl s ním veřejně vystoupit.

Postavil se proti němu i jeho viceprezidentský kandidát Mike Pence, kterého by část republikánů ráda viděla na Trumpově místě v čele kandidátky. "Jako manžel a otec jsem byl uražen slovy a činy popisovanými Donaldem Trumpem," uvedl v prohlášení Pence. "Neomlouvám jeho výroky a nemohu je hájit," dodal muž považovaný za představitele tradičních konzervativních hodnot.

Kritickou poznámku si neodpustila ani Trumpova žena Melanie. Ta ve svém prohlášení označila poznámky ze záznamu za "nepřijatelné a urážlivé". Dodala přitom, že omluvu svého chotě přijímá.

Další republikáni, kteří zasedají v Kongresu a až dosud Trumpa v boji o prezidentský úřad podporovali, oznámili, že svou podporu kandidátovi stahují. Někteří z nich dokonce požadují, aby strana přesně měsíc před volbami, rychle našla jiného kandidáta. Podporu Trumpovi odvolal například vlivný republikánský senátor John McCain.

Skupina dárců finančně podporujících stranu už nabídla, že dá peníze na kampaň nového kandidáta.

Jaké jsou nyní možnosti republikánů?

Stanovy Republikánské strany nedávají jejím představitelům žádnou faktickou možnost nyní Trumpa prezidentské nominace zbavit.

Alternativy jsou jen dvě: úmrtí Trumpa, nebo jeho vlastní rozhodnutí rezignovat.

V jednom či druhém případě by připadla Národnímu výboru Republikánské strany pravomoc jmenovat za Trumpa náhradníka. Viceprezidentský kandidát Mike Pence by v takovém případě neměl posunutí na post prezidentského uchazeče jisté. Členové výboru zastupující všechny státy mohou vybrat kohokoliv.

Trumpovo odstoupení však není pravděpodobné. Sám realitní magnát v prohlášení pro média důrazně odmítl, že by z voleb hodlal odstoupit. "Nikdy se nevzdávám," prohlásil.

Stanovy vágně zmiňují ještě třetí, "jinou" možnost změny v čele kandidátky, nijak jí však nespecifikují a není jasné, jak by bylo možné se k ní uchýlit.

Velkou komplikací pro případnou změnu je i to, že ve velké části států už běží hlasování a desítky tisíc Američanů už tak hlas Trumpovi odevzdali.

Jsem slavný, nechávají mě je osahávat, říká na záznamu Trump

Trump na videozáznamu popisuje, jak se pokoušel mít sex s vdanou ženou. Vychloubá se také, že ho ženy nechávají, aby je líbal a osahával, protože je slavný. "Když jste hvězda, nechají vás to dělat. Můžete dělat, co chcete," řekl a chvíli nato použil i vulgárnější výrazy.

Trumpova soupeřka, demokratická kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová záznam označila za "odporný". "Nemůžeme dovolit, aby se takovýto muž stal prezidentem," uvedla na svém twitterovém účtu.

Trump se posléze za uvedené výroky omluvil, "pokud někoho urazily", a označil je za "žertování". Zveřejnění zmíněného záznamu podle něj "není nic jiného než jen odpoutávání pozornosti".

Skandál se pokusil otočit proti soupeřce

Zároveň se pokusil skandál obrátit proti Clintonové. "Řekl jsem nějaké hloupé věci," prohlásil na "omluvném" videu, které umístil na Facebooku. "Ale je velký rozdíl mezi slovy a jednáním jiných lidí. Bill Clinton ženy skutečně zneužíval," dodal. Tvrdil rovněž, že mu Clinton "na golfovém hřišti říkal mnohem horší věci".

V souvislosti s tím také obvinil Clintonovou, že "oběti" svého muže "zastrašovala, napadala a šikanovala".

Clintonová se v noci na pondělí utká s Trumpem ve druhé ze tří předvolebních debat. První debata měla rekordní sledovanost a podle většiny Američanů v ní zvítězila Clintonová.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy