Žádný plán nemá, pustila se Clintonová do Trumpa. Nevypadá jako prezidentka, opáčil republikán

ČTK ČTK
27. 9. 2016 10:19
Debata Hillary Clintonová a Donalda Trumpa přinesla řadu sporných i urážlivých výroků. "Trump zahájil svou politickou činnost rasistickou lží, že náš první černošský prezident není americký občan. Není pro to absolutně žádný důkaz, ale trval na tom," řekla například demokratická kandidátka na adresu realitního magnáta. Trump jí zase osočil z toho, že napomohla vzestupu islamistů.
Foto: Reuters

Hempstead - Hlavní kandidáti letošních amerických prezidentských voleb předložili při pondělní televizní debatě voličům výrazně rozdílné vize o budoucnosti Ameriky.

Konfrontační debata demokratky Hillary Clintonové a republikána Donalda Trumpa přinesla řadu sporných výroků i protichůdných prohlášení. Přinášíme některé z nich:

O válce s terorismem:

Trump: "Hovoříte o nutnosti vyhnat ISIS (Islámský stát). Byla jste ministryní zahraničí, když to byl jen zárodek. Teď je ve více než 30 zemích. Jste schopna to zastavit? To si nemyslím."

Clintonová: "Tvrdí, že má tajný plán. Jediným tajemstvím ale je, že žádný plán nemá."

O zaměstnanosti:

Clintonová: "Pokud by se realizoval jeho daňový plán, ztratili bychom 3,5 milionu pracovních míst a měli bychom možná další krizi. S mým plánem bychom měli deset milionů nových pracovních míst."

Trump: "Pracovní místa naši zemi opouštějí. Odcházejí do Mexika a do mnoha jiných zemí. Odchází Ford, tisíce pracovních míst mizí z Michiganu nebo Ohia. Odcházejí, a to v mnohem větším počtu než kdykoli dřív."

O daňovém přiznání:

Clintonová: "Vzniká otázka, proč (Trump) nechce zveřejnit své daňové přiznání. Musí to být něco opravdu důležitého, něco strašlivého, že se snaží to schovat. Možná není tak bohatý, možná nedává tolik na charitu."

Trump: "Jako podnikatel mám zájem na placení co nejmenších daní. V tom je má šikovnost, mám úžasné příjmy. Až (Clintonová) zveřejní 33 000 e-mailů, co smazala, zveřejním své daňové přiznání."

O životní energii a image:

Trump: "Nevypadá jako prezidentka, nemá dostatek energie. Stát se prezidentem této země, to vyžaduje obrovskou energii."

Clintonová: "Až procestuje 122 zemí a vyjedná mírové dohody, příměří a osvobození disidentů, nebo až stráví 11 hodin při slyšení před kongresovým výborem, může mi něco vykládat o energii."

O rodišti Baracka Obamy:

Clintonová: "Trump zahájil svou politickou činnost rasistickou lží, že náš první černošský prezident není americký občan. Není pro to absolutně žádný důkaz, ale trval na tom."

Trump: "Věděl jsem samozřejmě, že taková otázka padne, i když se tím nikdo moc nezabývá. Byl jsem tím, kdo prezidenta přinutil, aby ukázal svůj rodný list. Myslím, že jsem udělal dobrou práci."

O irácké válce:

Clintonová: "Doufám, že lidé, co prověřují fakta, se pustí do práce. Donald podpořil invazi do Iráku."

Trump: "Nesmysl. Válku v Iráku jsem nepodpořil, je to nesmysl, který šíří většinová média."

O útocích ruských hackerů:

Clintonová: "Byla jsem v šoku, když Donald veřejně vyzval Putina k útokům na Američany. To je prostě nepřijatelné. Donald není schopen zastávat funkci vrchního velitele".

O milostných aférách Billa Clintona:

Trump: "Chtěl jsem říct něco mimořádně tvrdého o Hillary a její rodině, ale řekl jsem si, že nemůžu. Prostě to nejde. Není to patřičné, je to nepěkné."

O přípravě na debatu:

Clintonová: "Donald mě kritizuje, že jsem se na tuto debatu připravila. Ano, připravila. A víte, na co jsem ještě připravená? Jsem připravena stát se prezidentkou, myslím, že je to dobrá věc."

Trump: "Clintonová má zkušenosti, jsou to ale špatné zkušenosti. Tato země si nemůže dovolit další čtyři roky takových zkušeností."

O prezidentských volbách:

Clintonová: "Někdy vyhrajete, jindy prohrajete. Rozhodně podpořím výsledky těchto voleb."

Trump: "Chci, aby Amerika byla znovu veliká. Jsme země, která je ve vážných problémech. Pokud zvítězí (Clintonová), budu ji rozhodně podporovat."

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy