Žádný plán nemá, pustila se Clintonová do Trumpa. Nevypadá jako prezidentka, opáčil republikán

ČTK ČTK
27. 9. 2016 10:19
Debata Hillary Clintonová a Donalda Trumpa přinesla řadu sporných i urážlivých výroků. "Trump zahájil svou politickou činnost rasistickou lží, že náš první černošský prezident není americký občan. Není pro to absolutně žádný důkaz, ale trval na tom," řekla například demokratická kandidátka na adresu realitního magnáta. Trump jí zase osočil z toho, že napomohla vzestupu islamistů.
Foto: Reuters

Hempstead - Hlavní kandidáti letošních amerických prezidentských voleb předložili při pondělní televizní debatě voličům výrazně rozdílné vize o budoucnosti Ameriky.

Konfrontační debata demokratky Hillary Clintonové a republikána Donalda Trumpa přinesla řadu sporných výroků i protichůdných prohlášení. Přinášíme některé z nich:

O válce s terorismem:

Trump: "Hovoříte o nutnosti vyhnat ISIS (Islámský stát). Byla jste ministryní zahraničí, když to byl jen zárodek. Teď je ve více než 30 zemích. Jste schopna to zastavit? To si nemyslím."

Clintonová: "Tvrdí, že má tajný plán. Jediným tajemstvím ale je, že žádný plán nemá."

O zaměstnanosti:

Clintonová: "Pokud by se realizoval jeho daňový plán, ztratili bychom 3,5 milionu pracovních míst a měli bychom možná další krizi. S mým plánem bychom měli deset milionů nových pracovních míst."

Trump: "Pracovní místa naši zemi opouštějí. Odcházejí do Mexika a do mnoha jiných zemí. Odchází Ford, tisíce pracovních míst mizí z Michiganu nebo Ohia. Odcházejí, a to v mnohem větším počtu než kdykoli dřív."

O daňovém přiznání:

Clintonová: "Vzniká otázka, proč (Trump) nechce zveřejnit své daňové přiznání. Musí to být něco opravdu důležitého, něco strašlivého, že se snaží to schovat. Možná není tak bohatý, možná nedává tolik na charitu."

Trump: "Jako podnikatel mám zájem na placení co nejmenších daní. V tom je má šikovnost, mám úžasné příjmy. Až (Clintonová) zveřejní 33 000 e-mailů, co smazala, zveřejním své daňové přiznání."

O životní energii a image:

Trump: "Nevypadá jako prezidentka, nemá dostatek energie. Stát se prezidentem této země, to vyžaduje obrovskou energii."

Clintonová: "Až procestuje 122 zemí a vyjedná mírové dohody, příměří a osvobození disidentů, nebo až stráví 11 hodin při slyšení před kongresovým výborem, může mi něco vykládat o energii."

O rodišti Baracka Obamy:

Clintonová: "Trump zahájil svou politickou činnost rasistickou lží, že náš první černošský prezident není americký občan. Není pro to absolutně žádný důkaz, ale trval na tom."

Trump: "Věděl jsem samozřejmě, že taková otázka padne, i když se tím nikdo moc nezabývá. Byl jsem tím, kdo prezidenta přinutil, aby ukázal svůj rodný list. Myslím, že jsem udělal dobrou práci."

O irácké válce:

Clintonová: "Doufám, že lidé, co prověřují fakta, se pustí do práce. Donald podpořil invazi do Iráku."

Trump: "Nesmysl. Válku v Iráku jsem nepodpořil, je to nesmysl, který šíří většinová média."

O útocích ruských hackerů:

Clintonová: "Byla jsem v šoku, když Donald veřejně vyzval Putina k útokům na Američany. To je prostě nepřijatelné. Donald není schopen zastávat funkci vrchního velitele".

O milostných aférách Billa Clintona:

Trump: "Chtěl jsem říct něco mimořádně tvrdého o Hillary a její rodině, ale řekl jsem si, že nemůžu. Prostě to nejde. Není to patřičné, je to nepěkné."

O přípravě na debatu:

Clintonová: "Donald mě kritizuje, že jsem se na tuto debatu připravila. Ano, připravila. A víte, na co jsem ještě připravená? Jsem připravena stát se prezidentkou, myslím, že je to dobrá věc."

Trump: "Clintonová má zkušenosti, jsou to ale špatné zkušenosti. Tato země si nemůže dovolit další čtyři roky takových zkušeností."

O prezidentských volbách:

Clintonová: "Někdy vyhrajete, jindy prohrajete. Rozhodně podpořím výsledky těchto voleb."

Trump: "Chci, aby Amerika byla znovu veliká. Jsme země, která je ve vážných problémech. Pokud zvítězí (Clintonová), budu ji rozhodně podporovat."

 

Právě se děje

před 19 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy