Prezidentský kandidát libertariánů oslňuje vlastní nevědomostí. Nezná ani Kim Čong-una

ČTK ČTK
6. 10. 2016 10:25
Libertariánský kandidát na amerického prezidenta opět ukázal, že v oblasti zahraniční politiky není dobře připraven. Na dotaz novinářů nedokázal odpovědět na otázku, jak se jmenuje komunistický vůdce KLDR. Ačkoliv se o budoucím prezidentovi USA rozhoduje tradičně mezi republikánským a demokratickým kandidátem, usilovat o křeslo v Bílém domě mohou i další uchazeči. Mezi nimi si vede nejlépe právě Gary Johnson. Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění by mohl získat kolem osmi procent hlasů.
Foto: Reuters

Washington – Americká média opět nachytala libertariánského kandidáta na prezidenta Spojených států Garyho Johnsona na neznalostech zahraniční politiky. Tentokrát nedokázal odpovědět na otázku, jak se jmenuje severokorejský diktátor, kterým je Kim Čong-un.

Dotaz, zda jméno zná, Johnsonovi položil deník The New York Times. "Znám," odpověděl. "Chcete, abych jmenoval," odvětil po zopakování otázky.

Johnson v minulosti několikrát ukázal, že v oblasti zahraniční politiky není dobře připraven. Například v září při rozhovoru na téma, jaký je jeho návrh řešení situace v syrském Aleppu, jehož část má pod kontrolou armáda a zbytek opozice, se novináře zeptal, co to je Aleppo.

O několik dní později zase nedokázal odpovědět na dotaz zpravodajské televize MSNBC, aby jmenoval jednoho světového vůdce, jehož práci obdivuje.

Ačkoli americké prezidentské volby jsou tradičně kláním mezi republikánským a demokratickým kandidátem, možnost usilovat o křeslo v Bílém domě je otevřená i dalším uchazečům, byť jsou jejich šance mizivé. Libertarián Johnson by ale i tak mohl podle aktuálních průzkumů veřejného mínění získat kolem osmi procent hlasů, což je nejvíce ze všech nynějších alternativních kandidátů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy