Trump prohrál. Místo aby útočil, nechal se rozložit Clintonovou. Jeho obhajobě nebylo rozumět

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
27. 9. 2016 9:44
První televizní duel mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem volby definitivně nerozhodl, ukázal však, že demokratická kandidátka byla na debatu lépe připravena. Dařilo se jí vyvádět Trumpa z rovnováhy a udržela většinu času pozornost na jeho výrocích a kontroverzích. Nerozhodnutí voliči označili většinově za vítězku Clintonovou. Ve vystoupení obou kandidátů chyběly konkrétní návrhy na řešení problémů, kterým USA čelí. Celkově diskuse spíš jen stvrdila povědomí, které Američané o obou kandidátech měli.
Donald Trump a Hillary Clintonová na podiu, kde svedli svůj první televizní duel
Donald Trump a Hillary Clintonová na podiu, kde svedli svůj první televizní duel | Foto: Reuters

Analýza – První televizní debata mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem zřejmě – navzdory velkým očekáváním – letošní prezidentské volby ve Spojených státech nerozhodla. Republikánský kandidát se nedopustil tak fatálního omylu, aby byl definitivě "zneschopněn" pro výkon úřadu hlavy státu, demokratická kandidátka stihla během více než devadesáti minut ukázat jak své silné stránky, tak slabiny.

Debata přesto měla poraženého, a tím se stal Donald Trump.

Jestli existuje jeden jediný fakt, kterým se letošní americké prezidentské volby vymykají historickým precedentům, pak je to extrémní neoblíbenost obou hlavních kandidátů. Američané ještě nikdy v moderní historii nevybírali ze dvou uchazečů, k nimž by chovali takovou nedůvěru a měli tolik výhrad.

Chcete-li v takovém souboji uspět, uděláte nejlépe, když se pokusíte obrátit maximum pozornosti na soupeře. To se v prvním vzájemném televizním střetnutí rozhodně podařilo Hillary Clintonové.

S možnou výjimkou úvodní části debaty to byl Trump, kdo byl Clintonovou, ale i moderátorem Lesterem Holtem tlačen k vysvětlování svých dřívějších výroků, postojů a nesrovnalostí.

Trump se opakovaně nechal Clintonovou "rozlítit" a skákal jí do řeči nesouhlasnými výkřiky, aby pak svůj vlastní čas tratil často těžko srozumitelnou obhajobou sebe sama. Bylo jen těžko k uvěření, když Trump několik minut překotně hájil svůj dávný postoj k válce v Iráku, a to s pomocí řady odkazů na jednotlivé rozhovory s novináři, aby si nakonec zaláteřil, že lidé nesledují více konzervativní rozhlasovou talk-show Seana Hannity.

Clintonová byla rozhodně tím z kandidátů, který lépe během debaty kontroloval své emoce. Místy si až křečovitě dávala pozor na to, aby do její tváře nepronikl výraz nesouhlasu, údivu či pohoršení. Pravý opak platil o Trumpovi: jeho grimasy byly permanentní a na rozdvojené obrazovce, kterou americké televize po většinu času nabízely, poskytovaly okamžitý komentář výroků soupeřky.

Statistici respektovaného webu fivethirtyeight.com spočítali, že zatímco Trump skočil Clintonové do řeči ve 24 případech, ona jemu pouze pětkrát. Ve třech případech Trump zcela zastavil odpověď soupeřky, o což se ona nepokusila ani jednou.

Témata debaty? Špatně pro Trumpa

V Trumpův neprospěch hrál tentokrát tematický záběr debaty. Na jeho zřejmě nejoblíbenější téma – přistěhovalectví – během hodiny a půl takřka vůbec nedošlo. Trump tak například překvapivě ani jednou nedostal příležitost zmínit svůj plán na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Nedokázal navíc otočit debatu k největším slabinám Clintonové, mezi něž patří podivné získávání financí ve prospěch rodinné nadace nebo její reakce coby ministryně zahraničí na útok na konzulát v libyjském Benghází.

Skandál s používáním soukromého e-mailu dokázal Trump využít pouze jednou, a to navíc při obraně vlastního rozhodnutí nezveřejnit své daňové přiznání. Republikán prohlásil, že je dá k dispozici veřejnosti až ve chvíli, kdy Clintonová zveřejní všech 30 tisíc e-mailů, které prošly soukromým serverem.

Nejčastější a oprávněnou výhradou k debatě byla absence konkrétních návrhů na řešení problémů, jimž Amerika čelí. K jejich představení se pro vzájemné útoky prakticky nedostali ani Trump, ani Clintonová.

Trump odmítl být za gentlemana

Trump měl od moderátora příležitost ukázat přívětivější stránky své osobnosti, a to když byl v závěru dotázán na svůj předchozí výrok, že Clintonová nedisponuje prezidentským vzezřením. Místo aby se pokusil alespoň o náznak komplimentu, pouze poopravil svůj názor a prohlásil, že Clintonová nemá výdrž na to, být prezidentkou.

Tím si vysloužil zjevně připravený protiúder Clintonové, která připomněla nejen své vyčerpávající cesty a jednání v roli ministryně zahraničí, ale i jedenáctihodinový výslech před vyšetřovacím výborem Kongresu.

Clintonová byla na debatu důkladněji připravená než Trump. Zatímco on často improvizoval, bývalá první dáma přicházela v každém okamžiku s připravenými odpověďmi. Škoda pro ni, že si nedovolila více neformálních okamžiků, jako byla její odlehčená reakce v části debaty, kdy se hovořilo o jejím temperamentu.

Nerozhodnutí voliči: 16:6 ve prospěch Clintonové

Frank Luntz, republikánský odborník na práci se skupinami nezávislých voličů, sledoval debatu se dvěma desítkami Američanů z Pensylvánie, kteří nebyli rozhodnuti, pro koho hlasovat. Když se jich po skončení televizního přenosu zeptal, kdo debatu vyhrál, šestnáct se vyslovilo pro Clintonovou a jen šest pro Trumpa.

Průběžné reakce diváků, v nichž Luntz porovnával hodnocení nerozhodnutých voličů se stoupenci obou kandidátů, ukázaly, že Trumpovi vyšel úvod diskuse, kdy zaútočil na nevýhodné obchodní dohody uzavírané v posledních dvaceti letech a napadl "vývoz" pracovních míst do Mexika a Číny.

Debata se začala v jeho neprospěch lámat zhruba po půlhodině, kdy došlo na téma daní. Clintonová Trumpa obvinila, že má co skrývat, když odmítá zveřejnit daňové přiznání, a jako hypotézu uvedla, že neplatí na federální dani nic. Trump se v bezděčné vsuvce pochválil, že to je to, co ukazuje na jeho chytrost.

Jak málo debata změnila pohled voličů na oba kandidáty, však dokazují přívlastky, které skupina nerozhodnutých voličů přiřadila oběma kandidátům po jejím skončení. V souvislosti s Trumpem zmínili slova jako "bombastický", "nedbalý", "nevyužité příležitosti", "nezodpovězené otázky". U Clintonové se voličům vybavilo: "pevná", "informovaná", "staré známé věci".

Jak vidno, nic, co by Američané o obou letošních kandidátech na prezidenta už před televizním duelem nevěděli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy