Trump poprvé uznal Bidenovo vítězství. Nic neuznávám, vyhraju já, napsal později

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2020 15:30
Americký prezident Donald Trump poprvé nepřímo uznal, že demokrat Joe Biden zvítězil v prezidentských volbách. Zopakoval však své dřívější nepodložené tvrzení, že hlasování bylo zmanipulované. Později svá slova popřel a uvedl, že výsledek voleb neuznává.
Americký prezident Donald Trump krátce poté, co se dozvěděl, že prohrál volby s Joem Bidenem.
Americký prezident Donald Trump krátce poté, co se dozvěděl, že prohrál volby s Joem Bidenem. | Foto: Reuters

"(Biden) vyhrál, protože volby byly zmanipulované," napsal Trump na Twitteru a nepřímo tak uznal vítězství demokratického kandidáta. Zopakoval však, že k hlasování nebyli připuštěni nezávislí volební pozorovatelé a že jeden z používaných softwarů na sčítání hlasů výsledek voleb zfalšoval. Žádné důkazy nepředložil. 

Po několika desítkách minut vzal svá slova zpět. "(Biden) vyhrál v očích lživých médií. Nic neuznávám. Máme před sebou dlouhou cestu," uvedl s tím, že volby vyhraje.

Demokrat Joe Biden ve volbách získal podle propočtů 306 hlasů volitelů, zatímco úřadující šéf Bílého domu Donald Trump jich obdržel 232. Vítěz musí dosáhnout nejméně 270 volitelů.

Trump se po zveřejnění předběžných výsledků nedlouho po uzavření volebních místností prohlásil vítězem. Když však v následujících hodinách a dnech začal mít navrch Biden, přišel Trump s tvrzením, že se tak stalo v důsledku volebních podvodů. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání.

Biden s nadcházející viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mezitím pokračuje v sestavování svého nového vládního týmu, oznamuje programové priority své budoucí administrativy a zahájil i brífinky věnované koronavirové situaci.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy