Hurikány dokážou ohrozit i americké prezidenty. Ani Donald Trump nesmí udělat chybu

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 9. 2017 15:45
Po ničivém hurikánu Harvey se na USA valí ještě silnější bouře Irma. Prověří nejen odolnost obyčejných Američanů, ale taky prezidenta Donalda Trumpa. Obyvatelé USA čekají v těchto situacích od šéfa Bílého domu rozhodnost, vůdčí kvality a schopnost sjednotit národ v čase krize. Po nedávných rasistických bouřích v Charlottesville Trump v této zkoušce neuspěl. Jeho reakce na nedávný hurikán Harvey zatím byla podle amerických médií o něco lepší. Extrémně silná bouře Irma, která má na americký stát Florida udeřit o víkendu, ale Trumpa znovu prověří.
Americký prezident Donald Trump sleduje informace o nedávném hurikánu Harvey.
Americký prezident Donald Trump sleduje informace o nedávném hurikánu Harvey. | Foto: Reuters

Washington - V dráze hurikánu Irma, který devastuje Karibik a řítí se k Floridě, by se mohlo ocitnout i luxusní letovisko Mar-a-Lago amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ani případné škody na jeho majetku s odhadovanou hodnotou ve výši 200 milionů dolarů ale nejsou ničím ve srovnání s tím, co je pro prezidenta Trumpa v sázce politicky.

"Hurikán Irma zuří, ale my už máme na místě týmy talentovaných a odvážných lidí připravených pomoct. Dávejte na sebe pozor, zůstaňte v bezpečí!" napsal americký prezident ve čtvrtek na Twitteru.

Trumpovi je jasné, že v čase krize musí být Američanům na očích.

Přírodní katastrofy nebo lidmi způsobené tragédie, které po sobě vedle obrovských materiálních škod zanechávají lidské oběti, jsou zásadními zkouškami amerických prezidentů.

Testem rozhodnosti, vůdčích kvalit a taky schopnosti sjednotit národ v čase krize. Donald Trump za sebou už dvě takové zkoušky má. Ne úplně v nich uspěl.

Jeho reakce na rasové bouře v Charlottesville ve státě Virginia, kde na začátku srpna při střetu mezi levicovými demonstranty a krajní pravicí zabil mladý americký neonacista autem jednu ženu a dalších dvacet lidí zranil, Spojené státy rozdělila.

Nejen demokraté, ale také někteří republikáni Trumpovi vyčetli, že jeho dvojznačné vyjádření bylo nebezpečně vlažné k projevům rasismu a neonacismu v americké společnosti.

Během hurikánu Harvey, jehož přívalové deště před deseti dny zaplavily texaský Houston, už podle většinového hodnocení amerických médií prezident obstál lépe. 

Trump od počátku dával vědět, že situaci osobně sleduje a koordinuje přípravu federální pomoci.

Při nejbližší možné příležitosti, aby tím nenarušil průběh záchranných prací, se pak vypravil do postižených oblastí Texasu a Louisiany.

Pravděpodobně už o víkendu by pak měl americký Kongres schválit první část Bílým domem požadované pomoci pro oběti hurikánu Harvey.

Ve srovnání s některými předchozími hurikány, například s bouří Sandy, která v roce 2012 poničila pobřeží New Jersey a New Yorku, tedy přichází americká vládní pomoc o poznání rychleji.

Podle amerických médií na tom měl prezident Trump velký osobní zájem.

Kvůli prosazení finanční pomoci obětem se dokonce na středečním jednání v Bílém domě spojil i s opozičními demokraty.

Jeho vlastní republikáni tím byli podle amerického tisku "naprosto ohromeni".

Trump se ale mohl médiím i veřejnosti okamžitě pochlubit, že peníze pro lidi postižené hurikánem Harvey jsou na cestě. "Protože všichni samozřejmě chceme situaci zvládnout," uvedl Trump.

Máme podmínky

Další část hurikánové krize je ale zatím pořád otevřená.

Pokud by se naplnily nejhorší možné scénáře a ničivá bouře Irma by skutečně o víkendu udeřila na východní pobřeží Floridy v plné síle, mohly by být škody obrovské.

Zdaleka horší, než které v roce 1992 způsobil hurikán Andrew.

Tato bouře nejvyšší, páté kategorie, která po sobě před čtvrtstoletím na Floridě zanechala přes stovku obětí a na padesát miliard škod, přitom byla dosud nejničivějším hurikánem, který za posledních sto let "slunečný stát " postihl.

V roce 1992 sklidil tehdejší prezident George Bush starší za svoji reakci na hurikán Andrew z jedné strany pochvalu, protože přímo na místě projevil velkou účast s postiženými lidmi.

Zároveň byl ale kritizován za špatnou a pomalou koordinaci federální pomoci.

Naprosto špatně si ale vedl ve střetu s hurikánem jeho syn, prezident George Bush mladší.

Jeho nesoustředěná a celkově pomalá reakce na hurikán Katrina v roce 2005 pro něj znamenala opravdový politický debakl, ze kterého se do konce svého prezidentství už nikdy plně nevzpamatoval.

Chyba se nesmí stát

Prezident Trump si tuto historickou lekci dobře pamatuje a rozhodně ji sám nechce zažít. Dal to jasně najevo už před dvěma týdny, když se do amerického Texasu valil hurikán Harvey.

Republikánský senátor Charles Grassley tehdy Trumpovi připomněl, aby "neopakoval chyby z Katriny".

"Chucku Grassley - pochopil jsem to dobře a jasně," odpověděl mu Trump na Twitteru…

Hurikán Irma zasáhne Dominikánskou republiku, na místě je naše reportérka | Video: Aleksander Bertoluchi, Barbora Báštěcká
 

Právě se děje

Další zprávy