Ku-klux-klan je staromódní. Ultrapravice v USA nosí džíny a trička. A Trumpa vidí jako svůj megafon

19. 8. 2017 11:51
Zastal se jich. Distancoval se od nich. A pak se k nim zase trochu přihlásil. Vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa k ultrapravici v USA zůstává po jejím nedávném řádění v Charlottesville nejednoznačný. Sama americká extrémní pravice se ale k Trumpovi aktivně hlásí. Její nastupující generace se od starých vzorů z Ku-klux-klanu podstatně liší. Je organizovanější a početnější. Nového prezidenta USA považuje za svůj megafon.
Nedávný pochod amerických neonacistů v Charlottesville.
Nedávný pochod amerických neonacistů v Charlottesville. | Foto: Reuters

Washington - Reakce Donalda Trumpa na události v Charlottesville ve Virginii,
mu v americké politice, podnikatelském sektoru a obecně ve společnosti nezískala mnoho nových příznivců.

Naopak, proti Trumpovým dvojznačným prohlášením se ozvali vůdčí republikáni v Kongresu či oba bývalý prezidenti Bushové.

Protestní odchod řady známých byznysmenů z prezidentových poradních orgánů vyústil ve středu v Trumpovo rozhodnutí tyto expertní komise úplně rozpustit.

Prohlášení, odsuzující neonacismus a rasismus, na sociálních sítích vydali i vrchní velitelé amerických vojsk.

Podle průzkumu pro americkou stanici NPR si navíc jen 17 procent Američanů myslí, že Trumpova reakce na incident v Charlottesville byla dostatečně silná. Naopak 52 procent oslovených si myslí, že byla slabá.

Přinejmenším jednoho Američana ale prezident Trump osobně potěšil.

"Děkuji vám, prezidente Trumpe, za poctivost a odvahu říkat pravdu o Charlottesville a odsouzení levičáckých teroristů," napsal na Twitter David Duke, někdejší šéf amerického Ku-klux-klanu.

Šance na návrat 

Pro sedmašedesátiletého Dukea byla už Trumpova loňská prezidentská kampaň šanci k návratu na americkou veřejnou scénu, ze které se už před tím téměř vytratil.

David Duke do roku 1975 členem Americké nacistické strany. Pak se stal jedním z čelních představitelů rasistické organizace Ku-klux-klan, než se stáhl do ústraní. 

Své šance na comeback se loni Duke zdatně chopil.

Trumpova prezidentská kampaň byla mj. založená na odporu vůči imigraci. A také na tom, že se nabídl jako hlas bílých voličů nižší a střední třídy. Duke se k této linii okamžitě nadšeně přihlásil.

A to tím náruživěji, když se Trumpovým klíčovým poradcem v průběhu kampaně stal Steve Bannon.

Ten byl do té doby šéfredaktor webu Breitbart News, platformy americké krajní pravice, která se sdružila pod pojmenováním "alt-right", s názory na hraně - a občas i za ní - rasismu a antisemitismu.

David Duke tvrdil, že Trumpova kandidatura prosazuje přesně ta témata, které on sám předkládá Spojeným státům už desítky let.

A která dokonce v roce 2009 představil i českému publiku. Během tehdejší návštěvy Prahy (na pozvání neonacistické strany Národní odpor) mu v Česku vyšel překlad jeho knihy Moje probuzení.

V kapitole s názvem "Árijská vize" například tvrdí: "Jsme árijci - rasově uvědomělí bílí muži a ženy, oddaní přežití a evolučnímu pokroku našich lidí."

Pro árijce podle Dukea "neexistuje posvátnější úkol než záchrana naší rasy jako jedinečného a a evolučně pokročilého výtvoru přírody". Proto je podle něj kromě jiného potřeba "pracovat na vytvoření separátní domoviny pro africké Američany".

Ano i ne

Donald Trump v loňské kampani nechával poměrně dlouho otevřenou otázku, jak podporu ze strany neonacisty Dukea vnímá.

Z počátku tvrdil, že neví, kdo vlastně David Duke je a že by si musel nejdříve prostudovat jeho názory.

Až těsně před republikánským nominačním sjezdem, který loni v červenci potvrdil Trumpa za kandidáta na prezidenta, se veřejně zřekl Dukeovy podpory.

Bývalý člen vedení Ku Klux Klanu David Duke.
Bývalý člen vedení Ku Klux Klanu David Duke. | Foto: Wikimedia Commons

Samotného neonacistu ale kandidatura kontroverzního byznysmena podpořila v rozhodnutí vstoupit znovu do veřejného života.

Za stát Louisiana, kde v New Orleans žije, kandidoval do amerického Senátu.

"Do Spojených státech přichází revoluce," zdůvodnil svoje rozhodnutí. Přestože nakonec ve volbách propadl, na Twitteru se alespoň podělil o radost z vítězství Donalda Trumpa v prezidentském klání.

Naplnění vize prezidenta Trumpa

"Tohle je jedna z nejbáječnějších nocí mého života. A nemylte se, naši lidé hráli ve zvolení Trumpa OBROVSKOU roli," napsal Duke na Twitter loni v listopadu v reakci na triumf republikánského prezidentského kandidáta.

Znovu se k němu přihlásil minulou sobotu, během neonacistické demonstrace v Charlottesville v americkém státě Virginia, kterou provázelo násilí.

"Je to naplnění vize prezidenta Donalda Trumpa. Jsme odhodláni vzít si naši zemi zpět. Je to zlomový bod," říká Duke na videu, které mezi jinými zveřejnil web vox.com.

O několik hodin později najel mladý neonacista do demonstrace odpůrců ultrapravice. Jednu ženu zabil, dvacet dalších lidí zranil. 

David Duke sice s mladým útočníkem sdílel řadu názorů, éra jeho nepříliš početného a svého druhu "staromódního" Ku-klux-klanu je ale podle řady amerických expertů pryč.

V USA nastupuje nová generace ultrapravice.

"Sjednocená, technologicky zdatná, posílená," napsal deník The Wall Street Journal do titulku své reportáže ze sobotní demonstrace "nových pravicových extremistů" v Charlottesville.

List si všiml, že do tohoto města ve státě Virginia dorazili neonacisté z americké Jižní Karolíny, Tennessee nebo z Nevady. Dřív by se o akci, kdesi stovky mil daleko, ani nedozvěděli. Sociální sítě to změnily.

Nové hnutí americké extrémní pravice se jednoduše lépe koordinuje, a proto je početnější. Částečně i díky Donaldu Trumpovi. 

The Wall Street Journal připomíná, že mladší generace neonacistů je ochotná se vzdát někdejších sporů.

"A sjednotit se za platformou, vycházející vstříc Trumpově administrativě, kterou vnímají jako nakloněnou jejich cílům," citoval list Michaela Germana, bývalého agenta FBI, který se v devadesátých letech minulého století pohyboval v prostředí amerických neonacistických skupin. 

Reálně ovlivnit politiku

"Vidíme, že tyhle skupiny se dávají dohromady a maximálně využívají příležitost k tomu, aby byly slyšet. Ne jen mezi lidmi, ale aby reálně ovlivnily politiku," míní German.

Potvrzují to sami mladí neonacisté, kteří zorganizovali nedávnou akci v Charlottesville. Jedním ze svolavatelů akce byl dvaatřicetiletý Eli Mosley.

"Neřekl bych, že je Trump přímo jeden z nás, ale sdílí pocity bílé identity. Možná to ani sám neví, ale jasně to ukazuje," řekl Mosley Wall Street Journalu.

A ať Trump chce, nebo ne, stal se podle Mosleyho "megafonem pro naše poselství a ideje".

"Naplníme sliby Donalda Trumpa. Proto jsme ho volili, protože říkal, že si vezmeme naši zemi zpět," dodal k tomu představitel starší generace amerických neonacistů David Duke.

Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy